Americké akcie v pátek posílily, indexy S&P 500 a Nasdaq Composite skončily i díky statistikám na nových maximech

Akcie ve Spojených státech uzavřely páteční obchodování se zisky a indexy Nasdaq Composite a S&P 500 rovnou na nových maximech. Pomohly jim statistiky, které potvrdily sílu americké ekonomiky.
Index Dow si v pátek připsal 0,69 % na 27 930,33 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,34 % na nové zavírací maximum 3 397,19 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,42 % na nové zavírací maximum 11 311,80 bodu. Index volatility VIX se snížil o 0,79 % na 22,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o zhruba jeden bazický bod na 0,631 %.
Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite posunuly také svá absolutní maxima, S&P 500 na 3 399,96 bodu a Nasdaq Composite na 11 326,22 bodu.
Tempo růstu podnikatelské aktivity ve Spojených státech se v srpnu dostalo na nejvyšší úroveň od loňského února. Firmy registrují příliv nových zakázek, ačkoli počty nových případů nákazy covidem-19 zůstávají na vysoké úrovni.
Další zpráva pak ukázala, že prodej domů v USA vzrostl v červenci rekordním tempem už druhý měsíc po sobě. Ceny domů navíc dosáhly nových maxim.
Výrazné zisky si v pátek opět připsaly společnosti Apple a Tesla. Apple roste i poté, co se mu tento týden podařilo stát se první americkou firmou, jejíž tržní hodnota přesáhla dva biliony dolarů. V pátek přidal 5,15 % na 497,48 dolaru.
Akcie výrobce elektrovozů pak rostou i po čtvrtečním dosažení hranice 2 000 dolarů. V pátek si připsaly 2,41 % na 2 049,98 dolaru.
Za celý týden uzavřel index Dow téměř beze změny (-0,69 bodu), S&P 500 přidal 0,7 % a Nasdaq Composite stoupl o 2,7 %.
Dolar v pátek posílil k euru i ke koši měn
Na devizovém trhu se v pátek dařilo dolaru. Americká měna kromě povzbudivých statistik těžila také z reakce investorů na poslední zápis ze zasedání měnového výboru americké centrální banky. Fed signalizoval možnost dalšího uvolnění měnové politiky s cílem pomoci americké ekonomice překonat negativní dopady pandemie nemoci covid-19.
Krátce před 22.00 SELČ přidával dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, 0,5 % na 93,25 bodu. Euro na dolar ztrácelo 0,6 % na 1,179 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Až 31 % správců největších světových podílových fondů si podle průzkumu Bank of America Securities myslí, že zlato je dnes předražené. Naposledy měli podobný názor na žlutý kov v roce 2011.
- Podnikatelská aktivita ve Spojených státech v srpnu pozitivně překvapila a roste nejrychleji od března 2019. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla konzultační společnost IHS Markit. Podnikatelská aktivita překonala očekávání analytiků jak ve zpracovatelském sektoru, tak v sektoru služeb.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v červenci meziměsíčně vzrostly o 24,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,86 milionu jednotek. Čekal se růst o 14,7 % na 5,38 milionu jednotek. Jde o rekordní nárůst a nejvyšší počet od prosince 2006. V červnu prodeje vzrostly o 20,2 % (revidováno z 20,7 %) a dosáhly celoročně přepočítaného tempa 4,7 milionu jednotek (revidováno z 4,72 milionu jednotek).
- Po americkém Federálním úřadu pro letectví (FAA) plánuje letadlo Boeing 737 MAX příští týden testovat kanadský regulační úřad Transport Canada (TC). Informovala o tom agentura Reuters. Americký výrobce letecké techniky Boeing usiluje o novou certifikaci stroje, který byl loni na jaře kvůli dvěma tragickým nehodách vyřazen z provozu. Letadlo 737 MAX bylo až do loňska nejprodávanější model Boeingu, po dvou tragických nehodách v letech 2018 a 2019 ale nesměl být dál používán.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa hodlá zpřísnit sankce proti čínské společnosti Huawei Technologies, které omezují její přístup k čipům. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Administrativa by podle nich měla o zpřísnění sankcí oficiálně informovat v pondělí. Spojené státy firmu Huawei obviňují z krádeže technologií a podezřívají ze špionáže pro čínskou vládu. To ale čínský podnik dlouhodobě odmítá.
- USA: Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v srpnu klesl na 3,7 bodu ze 17,2 bodu v červenci (odhad: 15 bodů).
- USA: Index cen domů NAHB v srpnu vzrostl na 78 bodů ze 72 bodů v červenci (odhad: 73 bodů).
- Americká internetová společnost Google v pondělí veřejně kritizovala plán australské vlády, který má přimět internetové firmy platit mediálním podnikům za využívání jejich zpravodajského obsahu. Google v této souvislosti varoval, že navrhované změny by mohly ohrozit fungování jeho bezplatných vyhledávacích služeb v Austrálii a vést i ke sdílení osobních dat uživatelů.
- Americká investiční banka JPMorgan angažovala bývalého britského ministra financí Sajida Javida. Ve vlivné bance z Wall Street bude působit jako poradce. Javid už v minulosti v investičním bankovnictví působil, jeho rozhodnutí lze tedy vnímat jako návrat k původní profesi.
- Americká softwarová společnost Oracle uvažuje o převzetí aktivit čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok ve Spojených státech, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informoval britský list Financial Times (FT). O převzetí aktivit TikToku v USA, které by odvrátilo jejich zákaz, už jedná americký softwarový gigant Microsoft. Podle dřívějších informací projevila o tyto aktivity zájem také americká internetová firma Twitter.
- Americký prezident Donald Trump slíbil, že během deseti měsíců vytvoří ve Spojených státech deset milionů pracovních míst. Tohoto cíle chce dosáhnout mimo jiné poskytnutím daňových úlev americkým podnikům, které přesunou výrobní aktivity z Číny zpět do USA.
- Americký výrobce letadel Boeing se už podruhé v letošním roce chystá kvůli dopadům šíření koronaviru nabídnout zaměstnancům odstupné za dobrovolné ukončení pracovního poměru. Snížení počtu zaměstnanců tak bude výraznější než dříve ohlášených deset procent. Ve sdělení zaměstnancům to oznámil šéf podniku Dave Calhoun.
- Zahájená výstavba v USA v červenci překonala očekávání, stejně jako počet vydaných stavebních povolení. Zahájená výstavba se zvýšila o 22,6 % na anualizované tempo 1,496 milionu jednotek. Analytici počítali se zvýšením jen na 1,24 milionu jednotek z červnových 1,22 milionu jednotek (revidováno z 1,186 milionu).
- Američtí spotřebitelé zvýšili v květnu a v červnu výdaje, ale podniky zůstávají opatrné. Nastávající ekonomické oživení čelí mnoha rizikům, uvedli na svém červencovém zasedání představitelé americké centrální banky. Vyplývá to ze zveřejněného zápisu ze zasedání měnového výboru Fedu z 28. a 29. července, při kterém banka svou základní úrokovou sazbu podle očekávání ponechala beze změny v pásmu 0-0,25 %, kde je od 15. března.
- Americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (ve středu +0,20 %) oznámila, že koupí za zhruba 6,5 miliardy dolarů v hotovosti americkou biotechnologickou firmu Momenta Pharmaceuticals (+69,17 %). J&J si tak rozšíří portfolio léčby autoimunitních onemocnění.
- Apple (ve středu +0,13 %) se ve středu stal první americkou firmou, jejíž tržní hodnota přesáhla dva biliony dolarů. Hranici jednoho bilionu překonal výrobce iPhonů teprve před dvěma roky.
- Mizuho snížila doporučení na akcie PPL (ve středu +0,00 %) na "neutral" z "buy".
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií Carnival (ve středu +1,32 %) na 16 z 18 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Advance Auto Parts(ve středu -1,25 %) na 183 ze 164 USD, Wedbush na 180 ze 160 USD, Credit Suisse na 180 ze 145 USD.
- Monness Crespi Hardt zvýšila cílovou cenu akcií Palo Alto Networks (ve středu +1,40 %) na 183 ze 164 USD, Mizuho na 300 z 265 USD.
- Wedbush zvýšila cílovou cenu akcií Walmart (ve středu -1,71 %) na 145 ze 140 USD, Deutsche Bank na 144 ze 142 USD, KeyBanc Capital na 150 ze 138 USD.
- Wedbush snížila cílovou cenu akcií Kohl's (ve středu -2,15 %) na 20 z 23 USD, Deutsche Bank na 19 z 23 USD.
- Wedbush zvýšila cílovou cenu akcií Home Depot (ve středu -0,75 %) na 305 z 270 USD.
- Susquehanna zvýšila cílovou cenu akcií Nike (ve středu +1,33 %) na 150 ze 130 USD.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 1,632 milionu barelů (odhad: -2,670 milionu barelů, předchozí týden: -4,512 milionu barelů).
- Kalifornský odvolací soud pozastavil soudní příkaz, podle kterého by měly alternativní taxislužby Uber Technologies (ve čtvrtek +6,76 %) a Lyft (+5,76 %) ke svým řidičům přistupovat jako k zaměstnancům. Rozhodnutí firmám otevírá cestu k pokračování provozu služeb v Kalifornii.
- Několik týdnů po Twitteru zavádí opatření namířená proti šíření konspirační teorie QAnon také společnost Facebook (ve čtvrtek +2,44 %). Ve středu večer oznámila, že posiluje svá pravidla kolem "nebezpečných jednotlivců a organizací" a že mimo jiné smazala bezmála 800 facebookových skupin věnovaných spiklenecké teorii podporující amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten se ve středu nechal slyšet, že podle jeho informací jsou členové komunity QAnon "lidé, kteří milují naši zemi".
- Společnost Airbnb podala u americké Komise pro cenné papíry a burzy žádost o vstup na burzu. Podle obeznámeného zdroje chce celý proces stihnout do konce roku, záleží však podle něj na podmínkách na trhu. Společnost sama zatím časový harmonogram neposkytla. V prohlášení uvedla, že ještě nestanovila, kolik akcií investorům nabídne a jaké ceny akcie chce dosáhnout.
- Služby společnosti Google (Alphabet ve čtvrtek +2,05 %) postihl výpadek, který zaznamenala řada uživatelů po celém světě. Ti od rána na sociálních sítích hlásili problémy především s elektronickou poštou Gmail, ale také například s nahráváním souborů na disk Google (Google Drive). Další uživatelé měli potíže se spojením, když pracují s dokumenty Google nebo používají videokonferenční službu Google Meet. Firma výpadek prošetřuje.
- Americký výrobce letadel Boeing (ve čtvrtek +0,14 %) dostal první objednávku na stroje 737 MAX od dvou tragických havárií těchto letadel, které vedly k zatím stále platnému zákazu jejich využívání v letecké dopravě. Až čtyři tato letadla si nyní objednal největší polský provozovatel charterových letů Enter Air.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 15. srpna nově 1,106 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je horší než před týdnem, kdy to bylo 971 tisíc lidí (revidováno z 963 tisíc), a také horší, než čekali analytici (925 tisíc).
- Index průmyslové aktivity, jejž sestavuje filadelfský Fed, se v srpnu snížil na 17,2 bodu z 24,1 bodu v červenci. Trh očekával pokles jen na 21 bodů.
- Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává krátkodobé ubytování v soukromí, zakáže klientům na celém světě pořádat u hostitelů večírky. Zdůvodnila to ochranou veřejného zdraví. Společnost ve čtvrtek také uvedla, že omezí počet hostů v jednom pronajímaném zařízení na nejvýše 16. Nařízení se vztahuje na všechny budoucí rezervace a platit bude do odvolání, dodala firma.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Americký maloobchodní obr Walmart ve druhém finančním čtvrtletí meziročně zvýšil provozní zisk o 8,5 % na 6,1 miliardy dolarů. Firma zaznamenala rekordní nárůst internetového prodeje, zájem o nakupování on-line zvýšila pandemie nemoci covid-19. Zisk překonal očekávání, akcie podniku proto krátce po zveřejnění výsledků posilovaly asi o šest procent.
- Výsledky Home Depot ve 2Q: Zisk na akcii 4,02 USD (loni: 3,17 USD, odhad: 3,68 USD), tržby 38,05 miliardy USD (loni: 30,84 miliardy USD, odhad: 34,53 miliardy USD).
- Výsledky Kohl's ve 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,25 USD (odhad: -0,88 USD), tržby 3,41 miliardy USD (odhad: 3,09 miliardy USD).
- Výsledky Agilent Technologies ve 3QFY2020: Čistý zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,66 USD), tržby 1,26 miliardy USD (odhad: 1,21 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -1 %.
- Výsledky Lowe's (ve středu +0,23 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 3,75 USD (loni: 2,15 USD, odhad: 2,92 USD), tržby 27,30 miliardy USD (loni: 20,99 miliardy USD, odhad: 24,32 miliardy USD).
- Výsledky Target (ve středu +12,67 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 3,38 USD (odhad: 1,62 USD), tržby 23 miliardy USD (odhad: 20,09 miliardy USD).
- Výsledky NVIDIA (ve středečním after-marketu -0,3 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 2,18 USD (odhad: 1,97 USD), ržby 3,87 miliardy USD (odhad: 3,65 miliardy USD).
- Výsledky BJ's Wholesale Club Holdings (ve čtvrtek +2,38 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,77 USD (loni: 0,39 USD, odhad 0,60 USD), tržby 3,95 miliardy USD (loni: 3,45 miliardy USD, odhad: 3,73 miliardy USD).
- Výsledky Estée Lauder Cos (ve čtvrtek -6,83 %) ve 4QFY2020: Upravená ztráta na akcii 0,53 USD (loni: +0,70 USD, odhad: -0,22 USD), tržby 2,43 miliardy USD (loni: 3,59 miliardy USD, odhad: 2,45 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK