Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle zpřesněné zprávy klesla o 31,7 %

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli dopadům šíření nemoci covid-19 zažila nejhlubší propad v historii. Hrubý domácí produkt se v přepočtu na celý rok podle zpřesněných údajů snížil o 31,7 %. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu. Výsledek je však nakonec lepší, než čekali analytici, kteří předpovídali po prvním odhadu propad HDP o 32,5 %.
Největší ekonomika světa doplácí na dopady šíření koronaviru, kvůli kterému byla přerušena velká část ekonomických aktivit. Na rekord od velké hospodářské krize ze začátku 30. let minulého století se dostala také míra nezaměstnanosti.
Kvůli rychlému šíření koronaviru se americká vláda na konci března rozhodla citelně utlumit ekonomickou aktivitu. Zavřít musela řada firem, což se dotklo například hotelů, restaurací, barů a dalších služeb. Desítky milionů lidí se tak ocitly bez práce. Služby mají přitom na tvorbě HDP ve Spojených státech hlavní podíl.
"Přímý dopad americké ekonomiky na ČR je velmi malý, protože USA jsou až dvanáctým exportním trhem. Dílčím problémem dlouhodobě spíše bude úpadek sektoru těžby ropy v USA. Nicméně nepřímý dopad na ČR se bude spíše odehrávat, pokud jde o sentiment. Takto hluboký propad HDP u tak velké a svobodné ekonomiky je historickou událostí," řekl analytik z Capitalinked.com Radim Dohnal.
Až dosud zaznamenaly Spojené státy nejhlubší hospodářský propad ve své poválečné historii v roce 1958, kdy byl prezidentem Dwight Eisenhower. HDP tehdy ve čtvrtletí spadl o deset procent.
Zdroj: tradingeconomics.com, ČTK
Aktuality
