Fiskální útes: Podle manažerů příležitost pro Obamu i celou Ameriku

Vzkaz manažerů napříč americkými sektory hospodářství politikům do Washingtonu je jasný: "Odvraťte hrozící fiskální útes a dejte americké ekonomice šanci na rychlý odraz vzhůru!"
Šéfové řady významných společností v USA v čele s JPMorgan, Walt Disney, United Continental, AT&T nebo Qualcomm vyzývají americké politiky z řad demokratů a republikánů, aby odsunuli stranou vzájemné animozity a soustředili veškerou energii do odvrácení aktuálních hrozeb vyřešení aktuálních hrozeb. Tou největší je fiskální útes na přelomu roku, tou dlouhodobější pak rozpočtové deficity a neustálé zvyšování dluhového stropu.
4 % HDP ve hře
Právě dopady fiskálního útesu na americkou ekonomiku by byly drtivé. Série opatření (ukončení daňových úlev, změn ve výplatách podpory v nezaměstnanosti a dalších - viz obrázek) by podle odhadů ekonomů mohla z amerického HDP v roce 2013 ukrojit až 4 %.
"Potřebujeme funkční plán na podporu tvorby pracovních míst a shodu v otázce energetické koncepce země," uvedl pro CNBC bývalý ředitel automobilky Chrysler Robert Nardelli.
Podle šéfů JPMorgan a telekomunikační společnosti AT&T je právě vyřešení fiskálního útesu velkou příležitostí americké ekonomiky. "Trh s nemovitosti se sbírá z krize a firmy jsou velice silné," uvedl pro CNBC Jamie Dimon, ředitel JPMorgan. "Pokud se podaří odvrátit pád z rozpočtového útesu a zapracovat na dlouhodobých rozpočtových schodcích, ekonomika může vystřelit vzhůru."
Jamie Dimon si na CNBC povídal s Mariou Bartiromo. Na to se dobře dívá:
Končící výsledková sezóna ukázala, že jsou na tom americké firmy opravdu stále relativně dobře, ve svých výhledech jsou ovšem hodně opatrné. Problémy totiž nejsou jen ve Spojených státech, ale také v Číně a v Evropě, tedy v zemích, se kterými přijdou americké firmy v průměru nejvíce do styku a z nichž čerpají důležitou část svých tržeb.
Bývalý ministr financí USA Lawrence Summers považuje vyhnutí se pádu z fiskálního útesu za nutnost:
"Pokud se nám podaří vyřešit aktuální rozpočtové starosti a nastavíme daně tak, aby byly pro firmy motivující a v rámci světa konkurenceschopné, tak předpokládám - s přihlédnutím k dění v energetickém sektoru a ochotě lidí investovat do nových technologií - růstovou vlnu, která může trvat další tři nebo čtyři roky," snaží se o optimismus i Randall Stephenson, ředitel AT&T.
Dohodu v otázce fiskálního útesu předpokládá i Jeff Smisek z United Continental. "Politici nemají moc na výběr, nebo snad ano?" Co jiného než žertovný tón by český čtenář při pohledu na jeho jméno čekal. Pesimisté v čele s těžkými vahami (Rogers, Faber, Roubini) mají ovšem jistě jiný názor. Podle nich americká ekonomika recesi neunikne, pokud v ní již dávno není.
Zdroj: CNBC