Americké akciové indexy v závěru úterní seance prudce klesly, Trump nechce až do voleb jednat o podpoře ekonomiky

Americké akcie prudce oslabily poté, co prezident Donald Trump přerušil jednání s demokratickými zákonodárci o novém balíku pomoci na podporu ekonomiky zasažené pandemií covidu-19. "Jednání se mají uskutečnit až po mém opětovném zvolení," uvedl Trump na Twitteru.
Index Dow odepsal 1,34 % na 27 772,76 bodu, širší S&P 500 klesl o 1,40 % na 3 360,95 bodu a index Nasdaq Composite se snížil o 1,57 % na 11 154,60 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,44 % na 29,48 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 0,734 %.
Ceny ropy se zvedly o zhruba 1,5 %, zlato oslabilo o bezmála dvě procenta, stříbro odevzdalo celých pět procent. Ztrácely i nejsledovanější kryptoměny (bitcoin -1,7 %, ethereum -3,9 %).
"Dal jsem pokyn svým reprezentantům, aby zastavili jednání, až do voleb, kdy okamžitě poté, co vyhraju, přijmeme zákon o velkém stimulačním balíku, který se zaměří na pracovité Američany a malé podniky," uvedl Trump na Twitteru.
"Příliš malá podpora ekonomiky by vedla ke slabému oživení a přivodila by zbytečné nesnáze domácnostem i podnikům," konstatoval předtím během dne šéf americké centrální banky Jerome Powell při videohovoru před Národní asociací podnikových ekonomů (NABE) o hospodářských vyhlídkách.
"Posílení akcií v USA z minulého týdne se zakládalo převážně na naději v další stimulační balík," řekl agentuře Reuters analytik Robert Phipps ze společnosti Per Stirling Capital Management. Do voleb, které se budou konat 3. listopadu, tak podle něj notně ubylo důvodů k investici do akcií.
Po Trumpově oznámení posílil na devizových trzích americký dolar, který předtím během seance stagnoval. Investoři měnu využívají jako bezpečné útočiště. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, si kolem 23.10 SELČ připisoval 0,4 % na 93,84 bodu. Euro vůči dolaru ve stejnou dobu klesalo o 0,4 % na 1,1733 USD. Dolar k jenu stoupal o 0,1 % na 105,62 JPY.
"Není to pro ekonomiku dobré, a proto pozorujeme rázné ustoupení od rizikových investic," řekl analytik Edward Moya ze společnosti Oanda k reakci devizových trhů na odložení jednání o balíku pomoci.
Hlavní úterní události v USA
- Americký prezident Donald Trump v úterý vyzval k tomu, aby republikánští vyjednávači v čele s ministrem financí Stevenem Mnuchinem přestali dojednávat podobu fiskální pomoci ekonomice s demokratickou opozicí. Zahájit jednání mají až po volbách 3. listopadu.
- Počet firemních bankrotů ve Spojených státech v prvních třech čtvrtletích letošního roku meziročně vrostl o 33 % na 5 529 případů, protože recese způsobená pandemií covidu-19 těžce zasáhla řadu podniků. Vyplývá to z údajů společnosti Epiq. V samotném září se počet firemních bankrotů meziročně zvýšil dokonce o 78 % na 747.
- Šok způsobený pandemií nemoci covid-19 může ve Spojených státech a Evropě v příštích devíti měsících zdvojnásobit podíl firem, které budou v prodlení se splácením svých závazků. Uvedla to ratingová agentura S&P Global. Dodala však, že rekordní tempo snižování ratingu z posledních měsíců nyní zpomaluje.
- Apple (v úterý -2,87 %) oznámil na 13. října předvedení nových produktů, čekají se nové iPhony.
- Výrobce letadel Boeing (v úterý -6,84 %) snížil svůj 10letý výhled poptávky po nových letounech o 11 % oproti výhledu z loňského roku. Více než polovina poptávky má připadat na obnovu strojových parků aerolinek, nikoli na růst. Světlým bodem výhledu jsou nákladní stroje na úkor předpokládané slabší poptávky po letounech určených k osobní dopravě.
- Zakladatel americké antivirové společnosti McAfee byl obviněn, že se vyhýbá placení daní. John McAfee podle žalobců nepřiznal příjmy z propagace kryptoměn, konzultací, veřejných vystoupení a z prodeje práv k dokumentu o svém životě. Podle tiskových agentur to v pondělí uvedli prokurátoři v americkém státě Tennessee.
- Americká společnost Johnson & Johnson (v úterý -1,28 %) zaplatí přes 100 milionů dolarů na mimosoudní urovnání více než 1 000 žalob kvůli dětskému pudru Baby Powder. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. Přípravek podle stěžovatelů způsobuje rakovinu, což ale firma odmítá. Pražská hygienická stanice na Twitteru uvedla, že v souvislosti s medializací případu v USA nechala loni prověřit vybrané dětské a dekorativní tuhé pudry na českém trhu, včetně Johnson's dětského pudru. Zdraví škodlivá azbestová vlákna ani v jednom z nich neobjevila.
- Hodnota deficitu americké obchodní bilance v srpnu vzrostla na 67,10 miliardy USD, a překonala tak čtrnáctiletý rekord. Po červencovém poklesu schodku na 63,40 miliardy USD (revidováno z 63,60 miliardy USD) očekával trh další pokles na 66,10 miliardy USD. Údaje ministerstva obchodu tak ukazují, že obchod by mohl být ve třetím čtvrtletí brzdou ekonomického růstu.
-
Šéf americké centrální banky Jerome Powell řekl, že agresivní finanční pomoc ekonomice by měla pokračovat, protože zotavení je stále daleko.
- USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v srpnu 6,493 milionu (odhad: 6,685 milionu, červenec: 6,697 milionu, revidováno z 6,618 milionu).
- JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie Advance Auto Parts (v úterý -0,44 %) na "overweight" z " neutral ".
- BMO Capital zvýšila cílovou cenu akcií NVIDIA (v úterý +0,69 %) na 650 z 565 USD, Oppenheimer na 600 z 550 USD, JPMorgan Chase na 605 z 510 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Bank of America (v úterý -1,02 %) na 27,50 z 26 USD.
- SVB Leerink zvýšila cílovou cenu akcií Regeneron Pharmaceuticals (v úterý -3,87 %) na 650 z 629 USD.
- KeyBanc Capital zvýšila cílovou cenu akcií Shopify (v úterý -2,26 %) na 1 250 z 1 150 USD.
Zdroj: ČTK, CNBC
Doporučujeme
Aktuality

