Podíl firem nesplácejících dluhy v EU a USA se může zdvojnásobit

Šok způsobený pandemií nemoci covid-19 může ve Spojených státech a Evropě v příštích devíti měsících zdvojnásobit podíl firem, které budou v prodlení se splácením svých závazků. Uvedla to ve své zprávě ratingová agentura S&P Global. Dodala však, že rekordní tempo snižování ratingu z posledních měsíců nyní zpomaluje.
S&P odhadla, že podíl firem ve zpoždění při splácení závazků se v USA zvýší na 12,5 % z nynějších 6,2 %. V Evropě by měl vzrůst na 8,5 % z 3,8 %.
Za dobu krize již byl snížen rating nebo výhled ratingu více než 2 000 firmám nebo státům. Do neinvestičního pásma nazývaného junk klesl rating u dluhu za téměř 400 miliard USD. Analytička z S&P Alexandra Dimitrijevicová upozornila, že počet firem s varováním před snížením ratingu je nyní na rekordní úrovni. Z firem, které S&P hodnotí, jich má varování 37 % a z bank 30 %. Kvalita úvěrů se nadále zhoršuje a počet firem v prodlení se splácením se tak bude dále zvyšovat.
"Třetina společností se spekulativním ratingem v Evropě má známku B- nebo nižší, což je o deset procentních bodů více než před koronavirovou krizí. To je důvod, proč čekáme, že se poměr firem v prodlení se splácením zdvojnásobí," uvedla S&P.
Základní scénář S&P vychází z toho, že do poloviny příštího roku bude široce dostupná vakcína. Pokud to bude trvat déle a nemoc si vyžádá více omezovacích opatření, mohl by v USA tento poměr stoupnout až na 15 %. Optimistický scénář naopak počítá s poměrem jen čtyři procenta. V době asijské krize byl tento poměr 12,5 % a po globální finanční krizi před deseti lety 12 %.
Podrobnější rozbor jednotlivých sektorů ukazuje, jak koronavirus rozdělil globální ekonomiku. Změna ratingu se dotkla 70-85 % energetických, dopravních, mediálních a automobilových firem. Naopak velkých technologických firem se varování téměř nedotklo, napsala agentura Reuters.
Zdroj: ČTK
Aktuality
