Johnson & Johnson dá 100 milionů USD na urovnání žalob kvůli dětskému pudru

Americká společnost Johnson & Johnson zaplatí přes 100 milionů dolarů na mimosoudní urovnání více než 1 000 žalob kvůli dětskému pudru Baby Powder. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. Přípravek podle stěžovatelů způsobuje rakovinu, což ale firma odmítá. Pražská hygienická stanice na twitteru uvedla, že v souvislosti s medializací případu v USA nechala loni prověřit vybrané dětské a dekorativní tuhé pudry na českém trhu, včetně Johnson's dětského pudru. Zdraví škodlivá azbestová vlákna ani v jednom z nich neobjevila.
Dohoda s několika právnickými firmami podle Bloombergu naznačuje, že největší světový výrobce produktů pro péči o zdraví se snaží dostat přibývající žaloby pod kontrolu. Stále ale čelí zhruba 20.000 žalobám, podle kterých jeho pudry kvůli kontaminaci karcinogenním azbestem způsobovaly onemocnění rakovinou.
V reakci na zprávu agentury Bloomberg společnost zopakovala, že dětský pudr je bezpečný, azbest neobsahuje a rakovinu nezpůsobuje. "Za určitých okolností se rozhodneme přistoupit na mimosoudní vyrovnání, které ale není spojeno s přiznáním odpovědnosti. Trváme na tom, že naše produkty jsou bezpečné," uvedla společnost v prohlášení.
V květnu J&J přestal prodávat pudr ve Spojených státech a v Kanadě. Poptávka po produktu klesla vlivem informací, které se objevily ve spojení s vlnou žalob a které Johnson & Johnson označuje za dezinformace.
Agentura Reuters před dvěma lety zjistila, že Johnson & Johnson o přítomnosti malého množství azbestu ve svých produktech věděl od roku 1971. Reuters se opíral o interní zprávy podniku a další důvěrné dokumenty. Johnson & Johnson i tehdy informace Reuters odmítl.
V návaznosti na to, že se v USA objevily informace, podle nichž některé kosmetické přípravky vyrobené z mastku mohou být znečištěné azbestovými vlákny, pražští hygienici vybrali z českého trhu tři zásypy a čtyři dekorativní tuhé pudry tuzemských i zahraničních značek. U žádného ze sedmi odebraných vzorků nebyl obsah azbestových vláken zjištěn, uvedli hygienici ve své zprávě z letošního ledna.
Mastek alis talek je minerální látka s širokým využitím. Například je součástí tablet a léků jako plnidlo a v kosmetickém průmyslu se používá zejména při výrobě dekorativní kosmetiky, antiperspirantů nebo pudrů a dětských zásypů.
"Problematická mohou být vlákna azbestu, která talek může obsahovat. Nicméně v EU a v ČR by ani toto neměl být problém, neboť se zde pro kosmetické účely používá mastek ve 'farmaceutické kvalitě', tedy totožný mastek používaný při výrobě léků obsahujících jen minimum azbestových vláken, nejnižší technicky dosažitelné množství," doplnili pražští hygienici.
Zdroj: ČTK