US MARKETOtevírá za: 9 h 3 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

První týden debaty o fiskálním útesu po volbách: Rizika trvají

Staronový americký prezident Barack Obama oslavil vítězství a pustil se do práce. Týden po volbách zatím v otázce fiskálního útesu nepadlo žádné zásadní rozhodnutí. Obě strany - demokratický prezident i republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner - zopakovaly, že je potřeba nalézt kompromis. Tak to bychom měli.

Ano, kompromis je pro další vývoj americké ekonomiky zásadní. Obama stihl v prvním týdnu potvrdit zvýšení daní pro bohaté Američany (příjem nad 250 tisíc dolarů ročně), což se kompromisu moc nepodobá, Boehner pak sice prohlásil, že již nebude stavět překážky do cesty prezidentově reformě zdravotnictví, ale to bylo zatím vedle pátečního prohlášení, že věří ve vyřešení fiskálního útesu, také všechno.

Mánie okolo útesu tedy vrcholí, a to nejen na stránkách amerických médií, kde výskyt pojmů "fiskální útes" a "dluhový strop" do jednoho vypovídajícího grafu sestavil Joe Weisenthal z Business Insideru, ale všude ve světě. Snad jedině Čína si zatím více "užívala" svůj sjezd.

Fiskálním útesem se rozumí změna, kterou na přelomu roku vyvolá automatické zavedení (nebo ukončení) řady opatření. Vyprší například platnost snížení některých daní, programů na podporu zaměstnanosti a dalších aktivit, kterými se americká vláda snaží podporovat ekonomický růst. Vyšší příjmy rozpočtu mají být provázeny i snížením výdajů, například o 109 miliard méně má jít na obranu a domácí spotřebu. Dopad souhrnu těchto opatření na rozpočet odhaduje Rozpočtová komise amerického kongresu na zhruba 600 miliard dolarů, to je asi polovina schodku rozpočtu USA.

To by byla sama o sobě dobrá zpráva, ale dopady úspor na ekonomiku by byly ve Spojených státech drtivé. Zvýšení přímých daní by se týkalo všech skupin zaměstnanců, zvýšily by se daně z kapitálových výnosů (navíc zdanění dividend sazbou stejnou jako u kapitálových výnosů) a podobně. Ekonomové hovoří o poklesu HDP až o 4 %, Rozpočtová komise předpokládá propad ekonomiky o 2,9 % a růst nezaměstnanosti zpět nad 9 %. V USA se hraje o novou recesi, která by měla dopad na globální ekonomiku.

Fiskální útes: Podle manažerů příležitost pro Obamu i celou Ameriku

Fiskální útes: Podle manažerů příležitost pro Obamu i celou Ameriku

Americká ekonomikaBarack ObamaFiskální útes
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa