Evropské akcie ve středu rostly i přes nejistý výsledek amerických voleb

Akcie na západoevropských trzích si ve středu po špatném začátku připsaly další úspěšný den. Přestože výsledek prezidentských voleb v USA stále není jasný a oba kandidáti mluví o vítězství, investoři věří v pozitivní dopad na akciové trhy.
Panevropský index STOXX Europe 600 ve středu vzrostl o 2,05 % na 363,31 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 1,67 % na 5 883,26 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 2,44 % na 4 922,85 bodu a německý DAX posílil o 1,95 % na 12 324,22 bodu.
STOXX Europe 600 - 4. listopadu 2020, zdroj: Marketwatch
Výsledky amerických prezidentských voleb nejsou zdaleka tak jasné, jak se původně čekalo, a evropské akcie kvůli tomu začaly poměrně špatně. Na trzích nicméně nakonec převládl optimismus s tím, jak Joe Biden postupně získával mírný náskok.
Nejvýraznější zisky si připsaly tituly v sektoru zdravotní péče, naopak ekonomicky citlivé obory, jako jsou finance nebo těžba ropy a plynu, po silném úterním růstu ve středu opět ztrácely.
Evropské trhy od začátku týdne sázely na Bidenovu výhru. Vítězství demokratického kandidáta by podle investorů přineslo Evropě lepší obchodní vztahy s Washingtonem a americké ekonomice rozsáhlejší stimulační balík.
Hlavní středeční události v Evropě
- Růst aktivity v ekonomice evropské měnové unie se v říjnu zastavil. Kompozitní index nákupních manažerů sestavovaný společností IHS Markit podle finálních dat klesl na 50 bodů z 50,4 bodu v září. PMI za sektor služeb se ovšem snížil na 46,9 bodu z 48 bodů, protože sektor zasáhla druhá vlna koronaviru. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.
- Eurozóna: Index výrobních cen v září meziročně klesl o 2,4 % (odhad: -2,4 %, srpen: -2,6 %). Meziměsíčně se index zvýšil o 0,3 %, jak se čekalo, po růstu o 0,1 % v srpnu.
- Evropská unie by měla vytvořit nezávislý orgán, který bude dohlížet na efektivní boj proti praní špinavých peněz. Shodli se na tom ve středu ministři financí členských zemí, kteří podpořili návrh Evropské komise počítající také se sladěním pravidel používaných úřady jednotlivých států.
Výsledková sezóna
- Německá automobilka BMW zvýšila ve třetím čtvrtletí zisk před zdaněním o 9,6 procenta na 2,46 miliardy eur. Pomohlo ji obnovení čínské poptávky po luxusních vozech. Firma dnes také navzdory pokračující vlně koronavirové epidemie v Evropě a ve Spojených státech potvrdila svůj hospodářský výhled.
- Nizozemská maloobchodní společnost Ahold Delhaize, která v České republice vlastní obchody Albert, zvýšila ve třetím čtvrtletí základní provozní zisk o 16 % na 813 milionů eur. Překonala tak očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na 767 milionů eur. Firma za pandemie zaznamenala výrazný nárůst internetového prodeje. Celkové tržby se zvýšily o deset procent na 17,8 miliardy eur, zatímco analytici je odhadovali na 17,5 miliardy eur.
- Německý internetový obchod s módou Zalando v pandemii způsobené šířením koronaviru dále těží ze zájmu o nákupy na internetu. Firma ve třetím čtvrtletí zvýšila tržby o 22 % na 1,8 miliardy eur a je zpět v čistém zisku. Ten činil 58,5 milionu eur. Kromě růstu poptávky těží firma i z partnerských programů, kdy na jejích stránkách prodávají zboží jiní obchodníci.
- Britský maloobchodní řetězec Marks & Spencer se poprvé od vstupu na akciovou burzu v roce 1926 propadl do ztráty. Pandemie covidu-19 měla totiž negativní dopady na tržby z prodeje oděvů. Firma ve středu oznámila, že za první finanční pololetí zaznamenala hrubou ztrátu 87,6 milionu liber po zisku 158,8 milionu liber před rokem.
Zdroj: CNBC, Reuters, ČTK
Aktuality
