Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě

Akcie na západoevropských trzích sice v pondělí začaly růstem a v průběhu dopoledne přidávaly téměř jedno procento, nakonec ale skončily ve ztrátě. Dobré zprávy týkající se nových vakcín tak opět nestačily vyvažovat negativní zprávy o šíření koronaviru po světě.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pondělí klesl o 0,20 % na 388,84 bodu, britský benchmark FTSE 100 se snížil o 0,28 % na 6 333,84 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,07 % na 5 492,15 bodu a německý DAX oslabil o 0,08 % na 13 126,97 bodu.
Nová vakcína od společnosti AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou vykazuje v průměru 70%, což je sice horší, než v případě vakcín firem Pfizer a BioNTech, resp. Moderna, ale dobré zprávy o možné rychlé produkci přeci jen přinesly na trh opět vlnu optimizmu. Tomu nezabránil ani pokles podnikatelské aktivity v Evropě, který ale nebyl pro akciové trhy až tak velkým problémem.
Nakonec však přeci jen převážily informace o nepříznivém vývoji ohledně šíření viru po celém světě, což vedlo k tomu, že akciové trhy v Evropě mají za sebou nepříznivý začátek týdne.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Dividendy vyplacené největšími světovými společnosti v letošním roce klesnou kvůli koronavirové krizi o 17,5 % až 20 %, což odpovídá přibližně 263 miliardám USD. To představuje nejvýraznější pokles nejméně od finanční krize v roce 2009. V příštím roce by však mohla výplata dividend výrazně ožít. Vyplývá to z prognózy investiční společnosti Janus Henderson.
- Francouzská potravinářská společnost Danone zruší až 2 000 pracovních míst. To odpovídá asi dvěma procentům celkové pracovní síly. Firma podle svého pondělního sdělení zvažuje i kroky, které by jí snížily náklady a pomohly zlepšit hospodaření po skončení pandemie. Dalším plánem je snížit sortiment výrobků v příštím roce až o 30 % a přeměnit se na firmu více zaměřenou na lokální trhy.
- Vakcína proti covidu-19 vyvíjená britskou farmaceutickou společností AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou vykazuje v průměru 70% účinnost. Preparát byl hodnocen ve dvou režimech dávkování, v jednom účinnost dosáhla 90 %, v druhém 62 %.
- Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu klesla. Příčinou byly zejména plošné uzávěry kvůli šíření koronaviru. Kompozitní index nákupních manažerů podle předběžných údajů společnosti IHS Markit, která jej sestavuje, klesl na 45,1 bodu z 50 bodů, jež jsou předělem mezi pásmem růstu a kontrakce aktivity. Očekával se pokles ukazatele na 45,8 bodu.
- Britská společnost Cineworld Group, která je druhým největším provozovatelem kin na světě, si kvůli dopadům koronavirové krize vyjednala další odklad splátek dluhů, a to až do června 2022. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Firma také získá nové půjčky za 450 milionů dolarů. V říjnu Cineworld zavřel všechna kina v Británii i ve Spojených státech, bez práce se tak ocitlo na 45 000 lidí.
- Německo chce být připraveno očkovat proti koronaviru ještě v prosinci. V pondělí to během návštěvy sasko-anhaltského města Dessau-Rosslau u výrobce vakcín IDT Biologika prohlásil ministr zdravotnictví Jens Spahn. Je přesvědčen, že proočkovat populaci, aby bylo možné pandemii porazit, se podaří ještě před koncem nadcházejícího roku. Spahn rovněž oznámil, že Německo si od IDT Biologika koupí nejméně pět milionů vakcín.
- Slovensko na rozdíl od České republiky v plné míře nevyužilo dřívějšího příznivého vývoje ekonomiky k ozdravení státních financí. Bratislava tak na rozdíl od Prahy vyjde ze stávající koronavirové krize s rekordním veřejným dluhem v poměru k výkonu ekonomiky. V komentáři na to v pondělí upozornila nezávislá slovenská rozpočtová rada (RRZ), která v zemi dohlíží na hospodaření státu.
- Za leden až říjen letošního roku vstoupilo na burzu 165 firem, které se specializují na akvizice a které se označují jako SPAC. To je téměř dvojnásobek počtu primárních veřejných nabídek (IPO) těchto firem za celý loňský rok a pětinásobek ve srovnání s rokem 2015. Vyplývá to z údajů společnosti Refinitiv.
- Evropa musí prosazovat své hodnoty nejen v zahraniční politice, ale také v digitálním světě. V pondělí to na úvod on-line konference o digitalizaci, kterou po celý týden pořádá sdružení pro informatiku a telekomunikace Bitkom, prohlásil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn.
Zdroj: CNBC, Reuters
Doporučujeme
Aktuality
