6 BUY a 7 SELL doporučení na recesi v roce 2013

Podle hlavního ekonoma Mezinárodního měnového fondu Oliviera Blancharda globální krize neodezní minimálně do roku 2016. Bude trvat celou dekádu od Velké recese, než se světová ekonomika vrátí do zaběhnutých kolejí, takže na rychlé oživení v následujícím roce zapomeňte. Nepůjde jen o přechodnou "medvědí recesi", čeká nás bolestivě pomalý růst na způsob deprese.
Jeremy Grantham z GMO nedávno publikoval svůj pesimistický výhled. Očekává, že se v následujících sedmi letech vyspělým státům nepodaří překonat problémy, které nastřádaly kvůli masivnímu zadlužování v minulosti. Fiskální útes a enormní zadlužení spotřebitelů v USA, dluhová krize eurozóny a zpomalení na mladých trzích jsou v současnosti zásadními brzdami světového růstu.
Jak zdůrazňuje Blanchard, redukce dluhů je nevyhnutelná, ale nesmí zcela zabrzdit růst. Pokud bude oddlužování příliš pomalé, trhy vládám snahu omezit dluhové břemeno neuvěří. Když však budou škrty příliš drastické, znamená to ekonomickou sebevraždu. Je potřeba najít "zlatou střední cestu konsolidace". V ekonomikách nemusí představovat hrozbu inflace, ale jejich finanční systém může akumulovat skrytá rizika.
13 medvědích sázek od kontrariánů
Gary Shilling a jeho obchodní partner Fred T. Rossi tvrdí, že neúspěšné pokusy Fedu a amerického ministerstva financí zachránit téměř kolabující privátní sektor situaci ještě zhoršily. Zaměřovaly se na záchrany bank místo toho, aby cílily na tvorbu pracovních míst. Svět se stále nevzpamatoval z bankovní krize z roku 2008, manažeři firem a konzervativní politici volají po potřebě dalšího omezování dluhu.
Na co vsadit?
1. Energetický boom v Severní Americe
Řešení energetických otázek je pro vyspělé země stále složitější. Stavby nových jaderných elektráren se po katastrofě ve Fukušimě odkládají na neurčito a obnovitelné zdroje zůstávají problematické, protože jsou závislé na nevyzpytatelných vládních dotacích. Ze světového energetického výhledu IEA (International Energy Agency) je ale patrné, že by nové technologie mohly v následující dekádě pomoci USA překonat v produkci ropy Saúdskou Arábii. Největší světový konzument černého zlata by se tak stal téměř soběstačným a mohl by vystupovat jako čistý vývozce. Nekonvenční produkce ropy by mohla zcela přeměnit predikce ekologů a vlád.
2. Investice generující jistý příjem
Mnozí investoři dnes preferují "jistý" příjem před problematickými kapitálovými zisky. Favorizují firmy ze sektoru veřejných služeb (utility), farmaceutické firmy a telekomunikace díky vysokým (a stále rostoucím) dividendám. Přesto je potřeba vzít v úvahu, že na medvědí trh jsou citlivé všechny akcie.
3. Dluhopisy investičního stupně
Shilling sází na dluhopisy investičního stupně, a to jak na korporátní, tak vládní. Americké státní dluhopisy jsou podle Shillinga bezpečným přístavem v oceánu problémů, jako jsou zpomalování ekonomického růstu a vysoká pravděpodobnost globální recese. V jejich prospěch navíc mluví skutečnost, že se hrozba inflace pravděpodobně změní v riziko deflace. Výnos 30letých státních dluhopisů dosáhl 2,5 % - postlehmanovského minima – začátkem června. Za předpokladu, že se budou dále zhoršovat ekonomické a finanční podmínky, jsou pravděpodobné dokonce 2% výnosy.
4. Americký dolar vs. euro a australský dolar
Shilling považuje dolar za světový bezpečný přístav, protože eurokrize neodeznívá a světová recese se prohlubuje. Australský dolar bude trpět kvůli vysoké expozici komoditních exportérů na zpomalování Číny.
5. Pronájmy bytů
Pronájem bude výborným řešením pro ty, kteří si nemohou koupit dům nebo které odrazuje klesající hodnota nemovitostí.
6. Budovy zdravotnických zařízení
Populace stárne a je tu Obamacare, lékaři opouštějí své soukromé ordinace a začínají pracovat pro nemocnice. To vše pomůže silnému růstu sektoru. Jediným rizikem této investice je negativní dopad vládní regulace.
Čeho se zbavit?
1. Velké i regionální americké banky
Velké banky mívají velké problémy. Absence vlastních tradingových a dalších ziskových aktivit nutí banky spoléhat na méně lukrativní spready z poskytování úvěrů. Regionální banky trpí slabou poptávkou po úvěrech a zatížením bilancí špatnými realitními aktivy.
2. Akcie emerging markets
Čínská ekonomika oslabuje. Je už téměř jisté, Čína se snaží vyhnout tvrdému přistání. Vývozci z mladých trhů jsou navíc extrémně citliví na světové ekonomické zpomalení.
3. Akcie na vyspělých trzích
Jde o spojené nádoby. Čínské tvrdé přistání má negativní efekt na vývozce komodit. Americké nadnárodní korporace oslabuje recese v Evropě a silný dolar. To vše se odrazí na jejich ziscích. Shilling předpovídá u firem z indexu S&P 500 během následujícího roku provozní zisk na akcii 80 USD a P/E kolem 10.
4. Komodity
Velká komoditní bublina splaskává od roku 2011 kvůli globální recesi a ekonomickému přistání Číny. Cena mědi (hlavního indikátoru "zdraví světové ekonomiky") klesá a v Číně se tvoří velké zásoby.
5. "Junk" investice
Shilling očekává rozšíření recese do celého světa a s ním spjaté risk off prostředí. Ačkoli je poptávka investorů lačných po vysokých výnosech v současnosti poměrně silná, ceny investic nižších spekulativních stupňů klesnou, protože poroste míra defaultů.
6. Developeři
Recese původem z Evropy a Číny zasáhla už i Ameriku. Následkem budou klesající ceny nemovitostí, které v následujícím roce postihnou developery.
7. Nemovitosti
Shilling varuje, že by během několika let měly volné kapacity stlačit ceny o dalších 20 % dolů.
Zdroj: MarketWatch