Horší rating pro ESM a EFSF: Investory zajímá relativní bezpečí, absolutní hodnocení zatím v pozadí

Ratingová agentura Moody's snížila již v pátek hodnocení záchranných fondů eurozóny EFSF a ESM. Po zhoršení ratingu Francie se to ale dalo čekat, euro zpráva nijak nevyděsila, alespoň zatím.
"Poté, co došlo ke snížení ratingu Francie, se dalo čekat, že dojde k přehodnocení ratingu i u EFSF/ESM, kde je Francie klíčovým garantem. Z tohoto pohledu se nejedná o překvapivý vývoj. Ani na trhu není pozorovat výraznější reakci - dluhopisy emitované EFSF nevykázaly žádné výraznější cenové pohyby, EUR mírně vůči USD posílilo, to se ale nedá s jistotou připsat této události (může se jednat o efekt nekončících debat o fiskální útes v USA)," míní analytik Martin Lobotka z České spořitelny.
Co by znamenala další případná snížení ratingu ESM a EFSF, která by plynula z dalších případných snížení hodnocení členských zemí? "Zda by se to ale projevilo i v horších podmínkách financování, není v současné situaci hladu po výnosech automatické. V poslední době jsme zažili několik snížení ratingu (USA v roce 2011, Francie nyní), ale výnosy v obou zemích zůstávají extrémně nízko. Musíme si uvědomit, že nemálo investorů bere v potaz relativní úvěrovou důvěryhodnost, nikoliv absolutní," uzavírá analytik Martin Lobotka z České spořitelny.
Německá kancléřka Merkelová dnes připustila během několika let další odpisy řeckých dluhů. Výnosy z řeckých 10letých dluhopisů jsou pod 15 %, země dnes navíc naznačila detaily odkupu vlastních dluhopisů, které jsou součástí plánu na záchranu Řecka a jeho členství v eurozóně. Obě věci dnes euru také pomáhají.