Jak nastartovat ekonomický růst v sedmi jasných bodech

Západní ekonomiky (až na jednu nebo dvě výjimky) stále ještě nepřišly na to, jak uniknout epidemii recese, která se šíří po finanční krizi z let 2008 až 2009. Možná se jen přesouváme do éry Nového normálu, jak tvrdí šéf společnosti PIMCO El-Erian. Mnohé vyspělé země ale těžce bojují o pouhé 1 až 1,5 % růstu, které by mělo onen Nový normál charakterizovat. Jak ekonomiku znovu nastartovat?
1. Nezaměstnanost
Pro růst je klíčový zdravý pracovní trh. Poskytněte firmám pobídky, aby byly ochotné přijímat více zaměstnanců. Zaprvé, na 12 měsíců zmrazte všechny daně, které musejí zaměstnavatelé za své zaměstnance odvádět. Věřte, že vás to nebude nakonec stát žádné náklady, protože se dostaví okamžité pozitivní výsledky.
Zadruhé, omezte byrokracii, která snižuje flexibilitu firem při náboru zaměstnanců a působí jako překážka růstu počtu nových pracovních míst.
2. Výdaje na infrastrukturu
Ne, není to všelék. Je potřeba brát na vědomí, že hlavní dopady těchto vládních výdajů bývají dlouhodobější povahy. Programy na podporu infrastruktury ale spustí firemní plánování a výdaje, které poslouží jako stimulace ekonomiky okamžitě.
Buďte transparentní v tom, jak získáváte na vládní programy prostředky (například z jednorázové daně, z níž jsou výnosy vyčleněny pouze na určitý projekt).
3. Daně
Hlavním cílem by měla být maximalizace daňových výnosů při současné minimalizaci daňových úniků. Snižte daňové sazby, nezvyšujte je ani nedržte na vysokých úrovních.
The Times poukazují na report od společnosti HMRC, která odhalila, že jakmile vláda Gordona Browna zavedla 50% daň pro bohaté, snížil se počet daňových poplatníků vykazujících příjem přes milion liber na 6 tisíc z předchozích 16 tisíc. Ve finále tak tento krok vedl v této příjmové skupině ke snížení daňových výnosů o 7 miliard liber. Populismus se nevyplácí!
4. Přehledný daňový systém
Jakmile Estonsko zavedlo plošnou daň, vzrostl výběr daní. Omezte byrokracii a odstraňte neefektivní daně. Přestaňte se šťourat v možnostech daňových úlev a zajistěte, aby byla daňová příručka na příští rok tenčí.
5. Spotřební důvěra
Kvůli recesi firmy i jednotlivci omezují výdaje, splácejí dluhy, odkládají investice a odsouvají platby faktur. Nejistota zhoršuje pesimismus. To vše klade překážky ekonomickému oživení.
Podívejte se na stranu poptávky a stimulujte ji ne prostřednictvím přímých transferů (západní ekonomiky bojují s dluhy, takže neokeynesiánský přístup nepřipadá v úvahu), ale snížením daní z přidané hodnoty.
6. Omezte stát blahobytu
Pokud nepřijmete nepopulární rozhodnutí ohledně státu blahobytu a veřejných výdajů, dluhové břemeno se stane neudržitelným. I když Spojené království razí politiku drastických škrtů, veřejné výdaje vzrostly minulý rok o 7 %. Od doby, kdy je David Cameron u moci, dokonce o 15 %.
7. Drahá armáda
Spojené království stojí armáda 5 miliard liber ročně, přitom k veřejnému blahu příliš nepřispívá. Přehodnotit výdaje na obranu by neuškodilo žádné zemi, naopak. Proč otrocky následovat politiku nastavenou Spojenými státy?
Zdroj: Royal Bank of Scotland
Aktuality
