Malé firmy varují: Obama je pro nás horší než bankrot Lehman Brothers

Znovuzvolení Baracka Obamy do Bílého domu je pro drobné podnikatele ve Spojených státech horší zprávou než pád Lehman Brothers. Ano, podle průzkumu americké Národní federace nezávislého podnikání (NFIB) se podobné názory objevují stále častěji.
Nevítaný Obama
Dokladem toho, že Baracka Obamu v USA firmy zrovna nemilují, je nejen povolební pokles sentimentu malých firem, ale také výrazný nárůst počtu společností, které jsou v otázce ekonomického vývoje v následujících 6 měsících převážně pesimistické. Rozdíl mezi procentem pozitivně a negativně smýšlejících se v listopadu propadl na -35 bodů oproti říjnovým +2. Přitom v době pádu banky Lehman Brothers v roce 2008 klesl rozdíl mezi těmi, kdo čekali lepší, a těmi, kdo čekali horší podmínky pro byznys, ze zářijových +14 na říjnové -4 body.
Zajímavé je i srovnání aktuálních hodnot indexu optimismu NFIB s hodnotami z doby pádu Lehman Brothers. Po čtyřech letech a jednom měsíci se graf opět zastavil na 87,5 bodu.
Prosté srovnávání letošních čísel s těmi z roku 2008 je však částečně zavádějící. Údaje z období pádu Lehman Brothers do velké míry naznačují, že vlastníci malých amerických firem nemuseli (a nemusejí) být nutně dobrými ekonomy. Nálada společností v roce 2008 nereflektovala bankrot Lehmanů v plné míře, jejich majitelé zásadním způsobem podcenili možný dopad události na své podnikání.
Za vše hovoří fakt, že během 6 měsíců po událostech z roku 2008 poklesl americký HDP o celá 4 %. Relativně nízký počet pesimistů byl podpořen rozhodnutím Hanka Paulsona, tehdejšího amerického ministra financí, nechat Lehman Brothers svému osudu. Až další vývoj ukázal, že dlouhodobý dopad tohoto rozhodnutí na světové trhy byl mnohonásobně větší, než předpovídaly i ty nejpesimističtější scénáře a s nimi také optimističtí vlastníci malých amerických firem.
Prezident nemůže za všechno
Barack Obama ale není jedinou současnou starostí podnikatelů. Je také dobré si připomenout, že navzdory všem výtkám, především na adresu nebezpečně se nafukující bilance Fedu, zažívají Spojené státy během Obamova úřadování nepřetržitý hospodářský růst (celkově zhruba o 7 %).
Tématem číslo jedna je aktuálně hrozba pádu z fiskálního útesu, na jejíž odvrácení stále marně čeká celý finanční svět. Kromě fiskálního útesu mohou být hodnoty indexu amerického firemního optimismu neúměrně tlačeny dolů i převážně republikánským "vyznáním" členů NFIB. Tato federace byla mimo jiné i jedním z hlavních kritiků přijetí Obamovy dlouho připravované zdravotnické reformy.
Ačkoli však Obama s největší pravděpodobností není jediným nebo hlavním zdrojem aktuálních obav malých firem, neměl by jejich náladu ignorovat. V historii se totiž index investorské nálady NFIB ukázal být poměrně spolehlivým indikátorem ekonomického vývoje. Šéf Bílého domu by měl nadále tvrdě pracovat na zlepšení svých vztahů s podnikatelskou sférou.
Barack Obama zřejmě nikdy nebude mezi americkými podnikateli oblíbený tak jako jeho nyní již bývalý prezidentský protikandidát Mitt Romney, spoluzakladatel investiční společnosti Bain Capital. Přesto však staronový americký prezident možná drží v rukou zbraň mnohonásobně silnější. Stačí, aby si vzpomněl na legendární "společenské odhodlání" (animal spirits) Johna Maynarda Keynese, jehož myšlenek je velkým propagátorem, a zapojil své silné charisma do boje za obnovu americké důvěry a naději v lepší zítřky.