5 + 5 černých labutí v roce 2013 podle Deutsche Bank a Morgan Stanley

S predikcemi extrémních scénářů nezůstaly pozadu za Saxo Bank ani ostatní finanční společnosti. Například Deutsche Bank ve svých největších potenciálních překvapeních roku 2013 zmiňuje přesun k velmi nekonvenční politice Fedu nebo Evropu jako solární velmoc. Morgan Stanley zase dává větší pravděpodobnost Brixitu než Grexitu a připouští integraci postsovětských republik do uskupení podobného bývalému Sovětskému svazu.
TOP 5 potenciálních černých labutí podle Deutsche Bank:
Nákup akcií jako nová nekonvenční politika Fedu
Fed využije výjimky ve Federal Reserve Act, která za mimořádných okolností umožňuje extrémní monetární opatření, a začne nakupovat akcie. Zhodnocení akcií je důležitým zdrojem růstu bohatství domácností.
Řecko objeví zásoby zemního plynu převyšující hodnotou celý státní dluh
Řecko může ve svých podmořských oblastech objevit zásoby zemního plynu. Inspirací mohou být Levantinská naleziště v pobřežních vodách Izraele.
Severní Korea se otevře světu
Mladý vůdce Severní Koreje Kim Čong-un plánuje postupovat cestou reforem na způsob Číny v 70. a 80. letech. V lednu by Kim Čong-un měl Čínu navštívit. Nový čínský prezident Si Ťin-pching má úzké vazby se Severní Koreou a uvažuje o další strategické spolupráci, která by se mohla rozvíjet v nových politických podmínkách.
Evropa solární velmocí díky elektrárnám na Sahaře
Plocha Sahary o velikosti Walesu pokrytá solárními elektrárnami by poskytla dost energie celé Evropě. Tato teorie se možná stane realitou díky iniciativám firem typu Desertec, která je konsorciem založeným v roce 2009 za účelem využití slunečních paprsků dopadajících do pouště bez dalšího užitku.
Světovou ekonomiku zasáhnou klimatické změny
Klimatické změny mají množství dopadů na finanční trhy. Například sucha v USA, Rusku a Brazílii mohou vyvolat další rychlý růst cen komodit. Tajfuny a hurikány mohou mít negativní dopad na HDP a zpomalit ekonomické oživení.
TOP 5 potenciálních černých labutí podle Morgan Stanley:
Storno všech dluhů
USA, Japonsko a Spojené království by mohly oznámit, že stornují všechny dluhopisy z nákupů v rámci kvantitativního uvolňování. Utišilo by to křik ratingových agentur o růstu zadlužení vyspělých zemí, ale jistě by to rozzlobilo držitele bondů.
Bank of Japan věřitelem poslední instance eurozóny
Holubičí výhled politiky Bank of Japan by mohl znamenat mimo jiné nákup eurobondů ve snaze znehodnotit jen proti euru. Bank of Japan by se pak fakticky stala věřitelem poslední instance eurozóny a ECB by měla řešení dluhové krize periferních ekonomik bez práce.
Staronové obavy o odchod Itálie z eurozóny
Očekávaná kampaň proti politice škrtů by mohla znovu probudit obavy z toho, že chce Itálie opustit měnovou unii. Riziko konverze vládních dluhopisů do znehodnocené měny by se promítlo do růstu výnosů, což by spustilo další OMT a přímé nákupy italských bondů Evropskou centrální bankou.
Od Grexitu k Brixitu
Průzkumy veřejného mínění naznačují, že je v roce 2013 pravděpodobnější odchod Spojeného království z Evropské unie než nejproblémovější a nejzadluženější středomořské ekonomiky z eurozóny.
Zpátky v Sovětském svazu
Putinovi se podaří "reintegrovat" bývalé sovětské satelitní státy do nového uskupení na způsob Sovětského svazu. Povede to k vyšším tempům ekonomického růstu napříč celou Eurasií.
Aktuality
