3 scénáře vývoje světové ekonomiky v druhém pololetí podle HSBC

Západní svět v druhém pololetí kvůli důsledkům zpřísňování měnové politiky zasáhne hospodářská recese. Ani Čína nebude mít na růžích ustláno, otevírání její ekonomiky po pandemii covidu-19 ale bude stále podporovat poptávku. Akciové trhy před sebou mají měsíce plné volatility, na dluhopisovém trhu by investoři měli volit bondy s kratší dobou splatnosti. Tak v kostce vypadá základní scénář ekonomického a tržního výhledu britské banky HSBC. Alternativní scénáře pracují s možností testování loňských minim indexu S&P 500 i s dřívějším než očekáváným pivotem centrálních bank.
V negativním scénáři HSBC zmiňuje riziko přetrvávající zvýšené inflace v západním světě a v souvislosti s tím možnost dalšího výrazného růstu úrokových sazeb. Případná hlubší hospodářská recese by podle banky mohla vést i k výrazné ziskové recesi. V případě Číny zase negativní scénář pracuje s dalšími problémy v realitním odvětví.
Také pozitivně laděný scénář vnímá nástup hospodářské recese jako velice pravděpodobný, ekonomický útlum by nicméně podle něj měl být jen mírný. Silné čínské oživení by mělo podpořit spotřebu a situace na čínském nemovitostním trhu by se měla výrazně zlepšit. V případě dalšího poklesu inflace by centrální banky v čele s Fedem měly podle optimistického scénáře přikročit ke snižování úrokových sazeb spíše dříve, což by mimo jiné mělo zmírnit obavy ohledně udržitelnosti světového zadlužení.
Předpokládaný vývoj v ekonomice podle základního scénáře (oslabení dolaru) nahrává podle HSBC akciím na rozvíjejících se trzích a pozitivně nahlíží banka také na japonské akcie. Na dluhopisovém trhu doporučuje banka zaměřit pozornost na americké vládní bondy s kratší dobou splatnosti, obezřetnost naopak radí vůči dluhopisům zemí eurozóny či Japonska. Vyplatit by se podle HSBC měly také investice do zlata i dalších komodit.
Zdroj: HSBC