US MARKETOtevírá za: 15 h 18 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Světová ekonomika očima manažerů: Průmysl zpomaluje, nálada se však postupně zlepšuje

První červnový týden je ve znamení makrodat. V pondělí vycházejí indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru.

Spojené státy americké

Zpracovatelský sektor ve Spojených státech expandoval v květnu více, než se čekalo. Index nákupních manažerů vzrostl podle agentury Markit na 52,3 bodu, čímž překonal předběžné odhady 51,9 bodu. Mnohem lépe dopadly nové zakázky, mírně se naopak zpomalilo tempo najímání nových zaměstnanců v sektoru.

Z údajů Institutu nákupních manažerů (ISM) však naopak vyplývá, že se zpracovatelský průmysl zaostává. Podle výzkumu ISM je hlavní příčinou pokles nových zakázek a slabší poptávka po vývozu. Index aktivity v květnu klesl na 49 bodů z dubnových 50,7 bodu.

Spojené království

Subindex nových objednávek v květnu vyrostl až na 53,7 bodu, nejvýše od března 2011. Celkový PMI se také zlepšil na 51,3 bodu z dubnových revidovaných 50,2 bodu, nejvýše od března 2012 a zároveň se tak udržel nad hranicí padesáti bodů již druhý měsíc v řadě.

Řecko

Zpracovatelský sektor v Řecku v květnu táhly nové zakázky, růst produkce odvětví a obnovená chuť firem najímat zaměstnance. Index vyskočil na téměř dvouleté maximum 45,3 bodu oproti dubnovým 45 bodům.

Eurozóna

Podnikatelské podmínky v eurozóně se také v květnu výrazně zlepšily. Původní odhady čekaly s růstem indexu nákupních manažerů na 47,8 bodu z dubnových 46,7 bodu, index však vyskočil až na 48,3 bodu, což představuje patnáctiměsíční maximum. Propad se zpomalil ve všech sledovaných zemích.

Německo

I německý zpracovatelský sektor se pomalu blíží k expanzi. Index se vyšplhal na nejlepší hodnotu od února, na 49,4 bodu oproti 48,1 bodu v dubnu. Stejně jako francouzský PMI také překonal flash odhady - čekalo se, že dosáhne pouze 49 bodů. Mírně roste produkce sektoru i nové zakázky, firmy však i nadále propouštějí. Ceny vstupů však klesly nejvíce od července 2009.

Francie

Zpracovatelský sektor ve Francii se sice také dále nachází pod padesátibodovou hranicí značící expanzi odvětví, oproti dubnovým 44,4 bodům se však výrazně zlepšil na 46,4 bodu, čímž překonal i předběžné odhady 45,5 bodu a vyrostl nejvýše za více než rok. Produkce a nové zakázky v sektoru klesaly pomalejším tempem, nadále však firmy nenajímají nové zaměstnance.

Itálie

I situace v italském zpracovatelském sektoru se pomalu zlepšuje. Index se v květnu vyšplhal na 47,3 bodu z dubnových 45,5 bodu. Propad v oblasti nových zakázek byl nejpomalejší od února 2012. Zároveň dále výrazně klesají ceny vstupů, což firmám snižuje náklady.

Česká republika

Z květnových údajů od HSBC vyplývá, že podnikatelské podmínky v českém výrobním sektoru se i přes lehký pokles objemu nových zakázek stabilizovaly. Objem výroby podruhé za dva měsíce mírně stoupl, když předtím osm měsíců za sebou klesal. Navíc firmy poprvé od července 2012 rozšířily řady svých zaměstnanců. Údaje průzkumu rovněž svědčí o dalším poklesu tlaků na ceny. Celkový index nákupních manažerů přeskočil padesátibodovou hranici oddělující kontrakci od expanze a z dubnových 49,5 bodu vzrostl na 50,1 bodu.

Švýcarsko

Zpracovatelský průmysl se ve Švýcarsko výrazně zlepšil. V květnu vyskočil index nákupních manažerů na 52,2 bodu z dubnových 50,2 bodu, přestože se očekával růst pouze na 50,8 bodu.

Španělsko

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu v květnu vyskočil na dvouleté maximum 48,1 bodu z dubnových 44,7 bodu. Subindex nových zakázek se dramaticky zlepšil z dubnového propadu na 43 bodů až na 49,5 bodu, což je nejpomalejší tempo kontrakce za posledních 25 měsíců. Lépe si vedly i zaměstnanost v sektoru a produkce.

Polsko

Polský zpracovatelský průmysl stále zaostává, přestože podsektory nových zakázek a zaměstnanosti klesají pomalejším tempem než doposud. Ceny vstupů spadly již pátý měsíc za sebou, což je nejdelší klesající řada za posledních jedenáct let. Index se vylepšil na 48 bodů z dubnového propadu na téměř čtyřleté minimum 46,9 bodu.

Turecko

Květnová data signalizují stagnaci. Zatímco nové zakázky již devátý měsíc v řadě rostou, celkové tempo expanze čtvrtý měsíc klesá. Index nákupních manažerů se propadl na 51,1 bodu z dubnových 51,3 bodu.

Čína

Index nákupních manažerů HSBC/Markit v květnu v Číně nečekaně klesl více, než vyplývalo z předběžných údajů. Nakonec se propadl na 49,2 bodu z dubnových 50,4 bodu (předběžný údaj 49,6 bodu). Je nejníže od října 2012.

Oficiální PMI v květnu v Číně dopadl lépe: Čínský průmysl podle oficiálního PMI v květnu zůstal v růstovém pásmu

Rusko

V Rusku index klesl v květnu potřetí v řadě, zůstal ale mírně nad 50 body (50,4 bodu po dubnových 50,6 bodu).

Indie

Index nákupních manažerů v květnu prudce klesl na 50,1 bodu z dubnových 51 bodů a je nejníže za 50 měsíců. Poprvé od roku 2009 klesl subindex produkce.

Jižní Korea

V květnu index meziměsíčně ztratil, klesl na 51,1 bodu a je nejníže od února. V dubnu se vyšplhal až na 52,6 bodu.

Indonésie

V květnu průmyslový PMI klesl jen mírně na 51,6 bodu z dubnových 51,7 bodu.

Emerging Markets: Budoucnost hledejte v MIPS spíše než v BRIC

Blízký východ

Egypt:* PMI v květnu 48,5 bodu po dubnových 44,2 bodu.

Spojené arabské emiráty: PMI v květnu 55,3 bodu po dubnových 54 bodech (očekávání růstu průmyslu trvá 45 měsíců).

Saúdská Arábie: V květnu PMI opět klesl, ale je vysoko nad 50 body (57,3 bodu po dubnových 58 bodech).

Zdroj: Markit

Indexy nákupních manažerů (PMI)Světová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa