Spekulace století: Sázka na pád čínské ekonomiky

James S. Chanos získal na Wall Street obrovské jmění, když předpovídal pád Enronu a ostatních společností, jejichž příběh zněl příliš krásně, než aby byl pravdivý. Nyní se tento velký investor snaží rozptýlit jeden z největších mýtů – ekonomickou neporazitelnost Číny.
Celý svět sází na Čínu, že pomůže dostat světovou ekonomiku z recese. Ale Chanos varuje, že přestimulovaná čínská ekonomika směřuje ke krachu namísto udržitelného růstu, který předvídají mnozí ekonomové.
Růst v nemovitostním sektoru je hnán přílivem spekulativního kapitálu. Chanos říká: "Je to jako Dubaj, jen tisíckrát horší." Dokonce podezřívá Peking, že mimo jiné falšuje účetnictví, při šokujících mírách růstu překračujících 8 procent.
"Bubliny jsou identifikovatelné přemírou úvěrů, spíše než nadměrným ohodnocením akcií," komentoval vývoj v Číně James Chanos při nedávném vystoupení na televizní stanici CNBC.
"Nikde není větší úvěrová expanze než v Číně." Tuto myšlenku bude chtít dále vysvětlit koncem měsíce ve své řeči v Oxfordu.
Jako výborný americký spekulant na pokles sází Chanos velké peníze na nefunkčnost strategií vybraných firem. Nyní tak jde proti převládajícímu názoru o Číně.
Mnoho ekonomů a vládních expertů očekává, že čínskému růstu zůstane i letos elán, podpořený zbytky stimulačního balíčku o objemu 585 miliard dolarů. Ten byl uplatněn minulý rok, aby podpořil exporty a domácí spotřebu v Číně.
Sázení na pokles Číny není jednoduché. Cizinci nesmějí držet akcie společností na čínské burze. Chanos proto hledá jiné možnosti, jak si vsadit na pokles Číny, včetně stavebnictví, infrastruktury a společností, které prodávají cement, uhlí, ocel nebo železnou rudu.
Ze dne na den expertem?!
Chanosův fond Kynikos Associates spravuje 6 miliard dolarů. Není to jediný fond, který je k Číně skeptický, ale je jedním z předních a nejvýraznějších.
Chanos předpověděl pád americké plynárenské společnosti Enron i účetní problémy Tyco International. V nedávné době správně upozornil na problémy v realitním sektoru a u velkých světových bank. Přesto je Chanos mnohými "pomlouván", že o Číně a její ekonomice nic neví, a měl by proto být ignorován.
"Je překvapivé, že lidé, kteří ještě před deseti lety nevěděli, kde Čína leží, jsou najednou experti na Čínu," říká Jim Rogers, spoluzakladatel Quantum Fund s Georgem Sorosem. Jim Rogers si myslí, že Čína v současné době není investiční bublinou.
Někteří Chanosovi kolegové přiznávají, že se sám začal zabývat čínskou ekonomikou až loni v létě a nyní rozesílá emaily a shání názory expertů.
James Chanos se řadí k medvědům, kteří vidí přibývající důkazy, že čínský stimulační balíček a agresivní úvěrová politika vytváří umělou poptávku zvyšující riziko nedobytných úvěrů.
Chanos také nedávno odmítl interview s vysvětlením, že právě pokračuje ve výzkumu Číny. Stále rozšiřuje názor, že čínský zázrak oslepuje investory ve vnímání rizika.
V listopadovém rozhovoru pro Politico.com varoval: "Číňanům hrozí riziko, že vyrobí příliš velké množství věcí, které nebudou schopni prodat." V prosinci se dokonce objevil na CNBC, aby diskutoval, jak otevírá krátké pozice, kterými bude profitovat na čínském kolapsu.
Před vznikem bublin v poslední době varovalo i několik analytiků a čínských úředníků. Analytici odhadují, že spousta spekulativního kapitálu se dostala do čínských akcií a na nemovitostní trh.
Říkají, že se to odrazilo v rostoucích cenách a pokračováním boomu ze začátku roku 2008, který Chanos a ostatní považují za marný a přehnaný.
"Bude to propad," tvrdí o Číně Gordon G. Chang, jehož kniha Přicházející kolaps Číny varovala investory před budoucím krachem čínské ekonomiky již v roce 2001.
*Kolegové Chanose o něm říkají, že jde rád proti davu. *A to i v případech, když tento "dav" zahrnuje takové renomované investory, jako jsou Warrena Buffett nebo Wilbua Ross.
Chanos prozkoumává účetnictví společností a hledá známky účetních podvodů, aby se pokusil najít akcie, které jsou nadhodnocené a čeká je pád. Ve své firmě v New Yorku a Londýně má 26 zaměstnanců, kteří zjišťují informace o Číně.
Chanosova cesta na Wall Street
Chanos vyrůstal společně se dvěma bratry v americkém Milwaukee. Jejich otec byl majitel řetězce čistíren oděvů. Na univerzitě v Yale začal studovat medicínu, ale pak přešel na ekonomiku kvůli vášnivému zájmu o fungování trhů.
Po dokončení univerzitních studií šel pracovat na Wall Street a vystřídal mnoho brokerů, až v roce 1985 založil vlastní firmu. V Kynikos Associates se snaží sázet na padající ceny akcií. Jeho přístup se dá shrnout v prohlášení, které měl v roce 2002 po pádu Enronu před komisí pro energetiku a obchod. Řekl, že **jeho firma hledá společnosti, jejichž zisky jsou příliš přehnané – jako například Enron -, nebo mají chybný obchodní plán, jako řada internetových firem. Dále hledá firmy, které se podílejí na zjevném podvodu.
Nikdo nemá rád shortaře
Trápí ho, že "shortaři" (spekulanti na pokles) nejsou na Wall Street a u široké veřejnosti moc oblíbení.
Shortující spekulanti byli v listopadu 2008 obviňováni ze zintenzivnění akciových výprodejů, načež byly tyto praktiky dočasně zakázané. Teď se regulátoři snaží rozhodnout, zda mají prodeje nakrátko (short selling) omezit.
Chanos často před kritiky přístup short sellingu obhajuje tím, že pomáhá odhalovat problémy u firem jako Enron, Boston Market a předcházet podobným "finančním katastrofám".
Zdroj: New York Times