ČNB v březnu potvrdila nastavení sazeb, podle ekonomů se ale k jejich snižování ještě vrátí
Česká národní banka znovu zbrzdila uvolňování měnové politiky. Na březnovém zasedání úrokové sazby potvrdila na stávající úrovni poté, co je v únoru snížila o čtvrt procentního bodu. Bankovní rada nastavení měnové politiky podpořila jednomyslně.
Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 3,75 %. Diskontní, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry, je 2,75 % a lombardní, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů, zůstává na 4,75 %.
Bankovní rada ČNB začala uvolňovat měnovou politiku předloni v prosinci poté, co rok a půl kvůli vysoké inflaci udržovala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Nejprve sazbu snížila o 0,25 procentního bodu. Loni následovala čtyři dvojnásobná snížení, v srpnu pak bankovní rada uvolňování měnové politiky opět zpomalila. Naposledy loni banka úrokové sazby snížila v listopadu. Po prosincovém a lednovém zasedání zůstala měnová politika beze změny.
Podle ekonomů z ČSOB je prostor pro další snižování sazeb omezený, ČNB ale podle nich ještě neřekla poslední slovo. Čekají snížení sazeb o 25 bazických bodů na květnovém jednání, kdy bude mít centrální banka k dispozici novou prognózu. Ve hře podle nich zůstává i následné jemné ladění základní sazby k úrovni 3,25 % za předpokladu, že budou cenové tlaky ustupovat rychleji nebo oživení růstu bude mírnější oproti předpokladům.
"Hlasy pro pauzu se objevily už minulý týden, když členové bankovní rady Jakub Seidler a Jan Kubíček vyjádřili preferenci stability sazeb. Zároveň ale také zhodnotili, že prostor pro snižování úrokových sazeb v letošním roce stále existuje. S tím se shoduje i náš aktualizovaný výhled, který počítá v letošním roce se třemi cuty, a to v květnu, srpnu a listopadu," doplnila ekonomka Jana Steckerová z Komerční banky. "Současná turbulentní situace na ekonomické i geopolitické rovině ale do výhledů vnáší značnou míru nejistoty. Další postup centrální banky tak bude nadále silně závislý na datech a hodnocení materializace geopolitických rizik."
Koruně opírající se o úrokový diferenciál rozhodnutí ponechat sazby beze změny vyhovuje, a tak se drží pod 25 EUR/CZK.
"ČNB nemusí pospíchat s ohledem na rizika a nejistoty současného ekonomického světa. Kromě toho, že hrozí vyostření celní války mezi Evropskou unií a Spojenými státy s inflačními důsledky pro domácí spotřebitele, pokračuje v tuzemsku svižný růst cen služeb. Energie, které dříve inflaci podporovaly, ji nyní vlastně krotí," poznamenal hlavní ekonom Banky CREDITAS Petr Dufek.
Příznivou zprávou je podle něj stabilita sazeb i pro střadatele. Naproti tomu úroky hypoték hned tak klesat nebudou. Ne kvůli centrální bance, ale v důsledku zdražování střednědobých a dlouhodobých peněz na finančních trzích v důsledku avizované fiskální expanze v Německu.
Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti CYRRUS, předpokládá, že ČNB bude v dalších měsících pokračovat v dosavadním "stop-and-go" módu, kdy bude střídat stabilitu sazeb na jednom zasedání jejich snížením na tom dalším. Podmínkou je, že v mezidobí data z tuzemské nebo světové ekonomiky výrazně nepřekvapí ani jedním směrem. Na konci letošního roku by tak podle Hradila základní sazba měla být 3,25 %.
Tisková konference guvernéra Aleše Michla
Únorová prognóza: HDP letos vzroste o 2 %, inflace dosáhne 2,4 %
Podle makroekonomické prognózy ČNB zveřejněné po únorovém jednání letos tuzemská ekonomika naroste o 2 % a příští rok se HDP zvýší o 2,4 %. V prognóze z listopadu centrální banka čekala pro letošek zvýšení HDP o 2,4 %.
Inflace podle ČNB letos dosáhne průměrné hodnoty 2,4 %. Příští rok by růst cen měl zpomalit na 2,1 %. V listopadu pro letošní rok vyhlížela inflaci 2,6 %. Rizikem ve směru vyšší inflace jsou podle ČNB setrvačnost růstu cen potravin a služeb, možná eskalace obchodních válek, ale i dodatečný růst výdajů veřejného sektoru, zvýšené mzdové požadavky zaměstnanců nebo výraznější oživení úvěrové aktivity na realitním trhu.
Průměrný kurz koruny vůči jednotné evropské měně by letos měl být 25,20 EUR/CZK, příští rok by tuzemská měna měla oslabit na 25,40 EUR/CZK.
V oblasti úrokových sazeb lze podle prognózy čekat v první polovině roku jejich mírný pokles s následnou relativní stabilitou v druhém pololetí. Modelový odhad podle guvernéra Aleše Michla neutrální základní úrokovou sazbu vidí nad 3 %. Upozornil ale, že jde pouze o odhad, a není tedy jisté, že sazba bude k této úrovni konvergovat.
Komentář expertů z XTB
Zdroj: ČNB