Co čekat od akcií v dalších týdnech?

Krvavá lázeň se může protáhnout, i kdyby americké akcie dokázaly v pátek posílit. Čtvrteční hluboký propad a jeho úterní předzvěst mohou být něčím více než pouhou korekcí v rámci růstového trendu.
Investoři v posledních dnech reagují mimo jiné na dění ve Fedu. Podpora ekonomiky rekordně nízkými sazbami podle všeho bude trvat déle, než po březnovém zasedání naznačila Janet Yellenová. Dobrá zpráva pro akcie, špatná pro dolar. Rostou také výnosy amerických vládních dluhopisů. Vedle toho začíná výsledková sezóna, z Číny přišla nepříznivá data o exportu a ECB minulý týden zůstala ve věci podpory evropské ekonomiky nečinná.
Z technického hlediska je pro akcie cesta níže otevřená
Ve čtvrtek vedle biotechnologií a technologií obecně trpěl především finanční sektor. "Větší banky nevypadají příliš dobře. V případě jejich akcií bych byl opatrný," říká Paul LaRosa, technický analytik z Maxim Group. Pokud bude trh pokračovat v sestupu, vidí jako reálnou cílovou hodnotu indexu S&P 500 1 770 bodů.
Randy Frederick, šéf aktivního obchodování a oddělení derivátů v Charles Schwab, výprodej očekával již několik týdnů. Zůstává ale optimistou a pro konec roku 2014 má nastaven cíl pro S&P 500 na 1 900 bodů. "Podle mě bude současný pokles mít na trh ozdravný účinek," uvedl. Dosud podle něj byla jistá hladina podpory na 1 848 bodech, nyní bude sledovat 100denní klouzavý průměr na 1 828 bodech.
Josef Košťál, opční obchodník, který pro Investiční web pravidelně zpracovává technický výhled vývoje indexu S&P 500, již řadu týdnů sleduje rozmezí 1 840 až 1 880 bodů. Při překročení horní hranice pásma v posledním týdnu uvedl, že podobná falešná prolomení jsou pro S&P 500 typická. Podle toho by čtvrteční výprodej mohl být podobným příběhem, jen s opačným znaménkem.
Ponurá nálada před výsledky
Ačkoli Alcoa v úterý investory příjemně překvapila, celkově je nálada na prahu výsledkové sezóny za první kvartál pesimistická. U firem z indexu S&P 500 se čeká růst zisku na akcii pouze o procento, tržby by měly narůst o 2,7 % (odhad analytiků oslovených agenturou Reuters). Zisky ve finančním sektoru by podle očekávání měly dokonce klesnout o 2,8 %.
"Nemyslím si, že je jedno konkrétní jméno ve výsledkovém kalendáři vyloženě kritické, ale pokud bude trend výsledků celkově negativní a velké ryby budou hlásit špatná čísla, pesimismus poroste," pokračuje Randy Frederick. Velkým překvapením by pro něj přitom nebyl pokles zisku, ale pokles tržeb.
Na ukazateli zisku na akcii by se měl projevit klesající trend v oblasti zpětných odkupů akcií. Ty obecně snižují množství volně obchodovaných akcií na trhu, čímž roste podíl zisku připadající na jednu akcii (EPS). Méně odkupů znamená více akcionářů, na které zisk připadá, což je pro ukazatel ve výsledkových zprávách firem negativní. "Dlouhodobě je ale dobře, že firmy místo odkupů raději peníze investují do rozvoje byznysu," upozorňuje Frederick.
S dopadem na EPS souhlasí Dick Bove z Rafferty Capital. Ten se analyticky věnuje finančnímu sektoru a tvrdí, že by JPMorgan mohla vykázat určitou slabost na provozní úrovni. Wells Fargo by ale prý naopak mohla prodloužit svou sérii silných výsledků.
Jaké výsledky čekali analytici v průzkumu agentury Bloomberg od obou bank? Čtěte ZDE.
Další velké banky - Citigroup a Bank of America - budou podle Boveho muset ve výsledkových tabulkách zohlednit nařízené a domluvené pokuty a vyrovnání se s různými protistranami ve sporech, které se týkají období hypoteční krize. Středně velké banky by ale prý měly prokázat solidní kondici, dobré úvěrové prostředí a dobrou kontrolu nákladů.
Zdroj: CNBC
Aktuality
