Pesimističtí analytici jsou v módě

Základním rozporem mezi ekonomy je, zda mají západní země utrácet více, aby zahnaly případnou druhou recesi, nebo zda mají za každou cenu omezovat nabobtnalé dluhy a obnovit důvěru investorů.
Albert Edwards, stratég ze Société Générale v Londýně, považuje tyto spekulace za zbytečné. Čeká krvavou hlubokou depresi vedoucí k propadu akcií o více než 60 procent, po které bude následovat několik lety s inflací 20 nebo 30 procent. Centrální banky totiž podle něj budou zoufale tisknout peníze, aby jen "neseděly s rukama v klíně".
Pesimismus vpřed!
Podobní pesimisté byly dříve ve velkých bankách k vidění jen sporadicky. Doba se však mění. Během finanční krize v roce 2008 svět poznal Nouriela Roubiniho. Sám Edwards předpovídal ztracenou dekádu ve Spojených státech již v roce 1997.
Je čeho se obávat – budoucnost eura, případné druhé dno recese, zpomalování růstu v Číně, hrozba dalších tržních bublin. "Dnes už není nic přehnané," říká Philippe Jabre, správce hedgeového fondu v Ženevě. "Rozhodně je daleko více tolerován negativně zaměřený výzkum." Většina analytických zpráv je negativně zaujatých. Najít zprávy s pozitivním nádechem je stále složitější.
Edwardova popularita odráží současný trend. Kdysi byl nedůvěřivými klienty odmítán, nedávno přilákal 600 významných investorů na konferenci v Londýně.
Dalším je Bob Janjuah, stratég z Londýna, jehož prognózy jsou ještě hrozivější než ty od Edwardse. I Edwards poznamenává: "Z jeho reportů mám deprese i já."
Janjuah byl v hledáčku řady investičních bank, nakonec se rozhodl odejít z Royal Bank of Scotland do Nomury.
Raoul Pal, původně expert na deriváty z Goldman Sachs a nyní správce hedgeového fondu, vešel ve známost svými měsíčními výzkumnými výstupy. Nedávno předpovídal v Americe depresi podobnou 30. letům minulého století a Británii státní bankrot.
Pal píše svůj Global Macro Investor z malé vesničky u Valencie. Říká, že poptávka byla tak velká, že roční předplatné na své analýzy nabízí jen klientům, které považuje za dostatečně vzdělané, nebo kteří jsou doporučeni od důvěrných lidí. Ostatní jsou podle něj na čekacím listu, ale odmítl komentovat, o jak velkou skupinu se jedná.
Dlouhodobá rizika dlouho nebyla větší
Podle konzultantů bylo mnoho hedgeových fondů v červenci zaskočeno náhlou rally, protože čekaly další špatné zprávy. Pokud investoři následovali doporučení Edwardse nebo Pala, utrpěli ztrátu, což oba uznávají. Edwards doporučoval výrazně se vyhýbat investicím do akcií a Pal sázel na pokles americké burzy a eura.
Pal začal být medvědem v roce 2007 a během roku 2008 byla jeho investiční strategie doslova trhákem. Zaskočil ho až silný růst od loňského března. Ve svém modelovém portfoliu ztratil 96 procent sázkou na propad indické burzy, 68 procent sázením na propad čínské burzy a 68 procent v podílovém investičním fondu Franklin Templeton. Do roku 2009 říkal, že má jeho modelové portfolio výnos 700 %.
Nyní sází nato, že americká ekonomika zažije dvojcifernou recesi. Naznačuje, že lidé a firmy váhají s půjčkami i spotřebou "Ještě nikdy jsme nevstoupili do recese s 10procentní mírou nezaměstnanosti. Když zvážíme, že recese v průměru zvýší nezaměstnanost o 3 až 5 procent, můžeme předpokládat i šokující 15procentní nezaměstnanost."
Pal i Edwards jsou skeptičtí ohledně úspěchu centrálních bank při snaze oživit ekonomiku finančními injekcemi. Zdůvodňují to tím, že masivní podpora likvidity ze strany Fedu a Evropské centrální banky nevedly k rostoucí poptávce po úvěrech.
Optimisté naštěstí nevymřeli. Například Ed Yardeni, nezávislý americký stratég, upozorňuje, že by bylo chybou nevšímat si silných firemních zisků, které táhnou globální ekonomiku k oživení.
"I přes negativní náladu jsme zažili jeden z nejlepších růstů na úrovni firemních zisků. Ředitelé ve velkých společnostech zažívají také všudypřítomný pesimismus, jenže s podnikáním nekončí. Rostou jim zisky a dále rozšiřují své aktivity."
Zdroj: New York Times