Pesimismus prodává skoro jako sex. V čem se vzývači kolapsu mýlí?

Finanční krize byla živnou půdou pro katastrofická proroctví. Téměř šest let po kolapsu Lehman Brothers ale to nejhorší na akciovém trhu nepřišlo. Pokud tedy 180% rally indexu S&P 500 nepovažujete za pohromu.
Pohroma to skutečně je, ale jen pro ty, kteří "doktory zkázy" poslechli a americké akcie ignorovali. S odstupem času lze extrémně pesimistické předpovědi označit za chybné. Kteří "experti" by se za svá mylná proroctví měli nejvíce stydět?
1. Harry Dent: Ekonomika a akciový trh zažijí krach
Harry Dent je se svými predikcemi tak trochu maniodepresivní. Kolísá mezi euforií (když volal po růstu indexu Dow na 35 tisíc bodů) a beznadějí (když na začátku roku 2009 předpovídal začátek Velké deprese v publikaci "The Great Depression Ahead"). V roce 2011 predikoval pád indexu Dow na 3 tisíce bodů a radil investorům držet se mimo trh. Právě mezi začátkem roku 2012 a koncem roku 2013 ale třeba S&P 500 zhodnotil o téměř 50 %.
Podobným poslem špatných zpráv byl analytik Robert Prechter z Elliott Wave, jehož dny slávy se datují do 80. let. Se svými predikcemi zřícení trhu byl až únavný. V červenci 2010 předpovídal, že Dow (tehdy na 9 687 bodech) spadne pod 1 000 během pěti nebo šesti let, protože "skončí velký tržní cyklus". Dow nedávno dosáhl historického maxima 16 736 bodů, tedy téměř 74% zisku. Žádná deprese ani tržní propad se nekonaly. Prechter má ale ještě dva roky, než jeho predikce "propadne".
2. Alan Greenspan: Euro se rozpadne
Téma evropské dluhové krize dominovalo titulkům světových médií začátkem tohoto desetiletí. Řecký "skorobankrot" způsobil na trhu větší korekce v letech 2010 a 2011. Do roku 2012 se investoři strachovali o osud dalších periferních ekonomik, jako jsou Španělsko nebo Itálie. Sílily obavy, že eurozóna je nesourodá a společná měna minulost.
"Bez dramatické změny postoje ECB a evropských lídrů by se společná měnová unie rozpadla během několika měsíců," napsal The Economist v listopadu 2011. A přesně tou dobou bývalý šéf Fedu Alan Greenspan prozradil CNBC své přesvědčení, že je euro odsouzeno k nezdaru. Názor s ním sdílel bývalý hlavní ekonom prezidenta Obamy Austan Goolsbee, když prohlásil, že "pravděpodobně neexistuje způsob, jak eurozónu udržet pohromadě". Ekonom Kenneth Rogoff později napsal, že euro bez další politické a ekonomické integrace nevydrží ani do konce dekády.
To ale netušili, že 26. července 2012 prezident ECB Mario Draghi slíbí, že banka "udělá cokoli, co bude nutné pro záchranu eura", s dodatkem "a věřte mi, že to bude stačit". A stačilo. Výnosy z řeckých dluhopisů spadly z ohromujících 36,6 % v únoru 2012 na současných 6,2 %, španělské výnosy klesly ze 7,6 % na rekordní minima pod 2,3 % a italské z 6,71 % pod 3 %. Období drobné paniky sice soustavně přicházela a odcházela, nicméně Draghiho bianko šek a chytré manévrování Angely Merkelové euro zachránily.
3. Peter Schiff: Cena zlata se vyšplhá na 5 tisíc USD za trojskou unci
Dobrý výkon zlata v první dekádě nového tisíciletí zjevně zmátl zlaté býky, kteří následně předpovídali nesmyslné cifry, na něž by se cena žlutého kovu měla vyšplhat. Nejznámější z nich byl asi Peter Schiff, šéf Euro Pacific Capital. V prosinci 2009 prohlásil, že by ho nepřekvapilo, kdyby zlato v následujících několika letech pokořilo 5tisícovou hranici. V září 2011 sice vylétlo nad 1 900 USD za unci, od té doby je ale na ústupu.
Schiff si ale za názorem stále stojí. "Fed bude tisknout dolary a cena zlata poroste," řekl celkem nedávno v rozhovoru pro MarketWatch. Americká centrální banka podle něj bude slábnoucí ekonomiku zachraňovat dalším kvantitativním uvolňováním. Zlato pak zažije rally. Nová šéfka Fedu Janet Yellenová ovšem ukončuje program QE podle plánu, na nulu by ho měla stáhnout do konce roku.
4. Marc Faber: Spojené státy zažijí hyperinflaci v zimbabwském stylu
Hlavním viníkem hyperinflace neměl být nikdo jiný než americká centrální banka. Ještě loni Faber předpovídal, že Fed zvýší nákupy dluhopisů na 150 miliard USD, 200 miliard USD nebo až bilion dolarů měsíčně. Bloombergu v květnu 2009 sdělil, že si je jistý, že Spojené státy zažijí hyperinflaci. "Nebude to zítra," řekl Faber, "problém s rostoucím vládním dluhem je ale ten, že až přijde čas na zvýšení sazeb, Fed nebude ochoten konat, a inflace proto začne akcelerovat."
Problém dluhu je hlavně politický argument. V reálné ekonomice USA zůstává poptávka slabá a vyšší požadavky na kapitálovou vybavenost bank drží dodatečnou likviditu z Fedu v jejich rozvahách. Nejde o ekonomiku generující inflaci, rychlost peněz je nejnižší za posledních 50 let.
Definice hyperinflace mluví o růstu ceny o alespoň 50 % měsíčně. Zimbabwská míra inflace dosáhla 79,6 miliardy procent měsíčně v roce 2008. Proto mají Spojené státy do hyperinflace ještě hodně daleko.
Zdroj: MarketWatch