US MARKETOtevírá za: 1 h 49 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

4 sázky Billa Gatese na rok 2030

Bill Gates a jeho nadace očekávají, že se kvalita života lidí v chudých zemích bude v následujících letech zlepšovat rychleji než kdykoli jindy v historii. Věří, že se pokrok zrychlí a změny budou mít velký dopad na celý svět. Co konkrétně pro příštích 15 let zakladatel Microsoftu a velký filantrop předpovídá?

1. Dětská úmrtnost se sníží na polovinu

V roce 1990 na světě umíralo každé desáté dítě před dovršením 5 let. Dnes je to až každé dvacáté a do roku 2030 to už může být každé čtyřicáté. Vakcíny proti průjmům a zápalu plic (dvě nejčastější příčiny úmrtí dětí) budou součástí očkovacích programů většiny států. Lepší hygiena významně omezí šíření nemocí a větší osvěta matek (například ohledně významu kojení pro imunitu dětí) sníží míru úmrtnosti novorozenců.

2. Afrika bude potravinově soběstačná

Kontinent se nyní musí spoléhat na dovoz potravin a humanitární pomoc, přestože se 70 % obyvatel subsaharské Afriky zabývá zemědělstvím. Částečně je problémem to, že afričtí farmáři mají z půdy jen zlomek výnosů oproti tomu, co z ní dokáží získat například farmáři američtí.

V následujících 15 letech tyto paradoxy zmizí díky inovacím v zemědělství. S lepšími hnojivy a odolnějšími plodinami budou afričtí zemědělci schopni pěstovat více druhů plodin a produkovat přebytky. Produktivita by navzdory změnám klimatu měla stoupnout o 50 %. Země jako Ghana vybudují lepší infrastrukturu a zavedou opatření, která usnadní dodávky potravin do míst, kde jsou nejvíce zapotřebí. V následujících 15 letech bude Afrika sice nadále dovážet, ale také bude více exportovat, takže se jí podaří dosáhnout přebytku obchodní bilance.

3. Mobilní bankovnictví pomůže zlepšit kvalitu života chudých

V současnosti nemá zhruba 2,5 miliardy lidí přístup k levným a jednoduchým finančním službám, což problém chudoby ještě umocňuje. Pokud máte úspory ve formě šperků nebo dobytka, těžko je budete čerpat ve stáří na pokrytí každodenních výdajů.

V následujících letech ale rozvoj digitálního bankovnictví umožní chudým lepší kontrolu majetku. Základem budou mobilní telefony. V rozvíjejících se zemích s pokročilým právním systémem a regulací (například Bangladéš) lidé již nyní využívají své mobilní telefony k digitální správě peněz a nakupování. Do roku 2030 bude 8 % dospělých, kteří v současnosti nemají bankovní účet, dělat to samé. Mobilní finanční poskytovatelé budou nabízet plný sortiment finančních služeb od on-line spořicích účtů přes úvěry po pojistky.

4. Vysokorychlostní sítě a chytré telefony budou samozřejmostí

Chytré telefony budou stejně levné jako dnes "hloupé" telefony umožňující jen volání a esemesky. Než půjde dítě do školy, bude díky smartphonu umět písmena a číslice. Software sice nenahradí školu, ale usnadní učitelům výuku a otevře nové obzory a možnosti, jak učení zatraktivnit a zefektivnit.

Kde je ještě potřeba odvést velký kus práce?

  • Rozvoj technologií a jejich rozšíření tam, kde jsou nejvíce zapotřebí.
  • Genderová nerovnost. Ekonomiky zemí, kde dívky nenavštěvují školy, zaostávají za ostatními.
  • Zapojení více lidí do dobročinných akcí a docílení toho, aby se snahy o omezení nemocí, chudoby a klimatických změn staly samozřejmou součástí politické agendy světových lídrů.

Zdroj: World Economic Forum

ChudobaNejbohatší investoři a byznysmeniSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika