US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Proslulá přehrada vysychá. Boje o vodu se nezadržitelně blíží

Ačkoli již americká Hooverova přehrada dávno není největší vodní stavbou na světě, její význam a krása přetrvávají. Nebýt tohoto fascinující díla na řece Colorado, z Las Vegas by se pravděpodobně nikdy nestala světová metropole hazardu a celá oblast by nebyla ničím než takřka liduprázdnou pouští. Vodní hladina Hooverovy přehrady ale již nějakou dobu klesá a prý hrozí, že vodovodní kohoutky v jejím okolí brzy vyschnou.

Redakce IW
Redakce IW
12. 3. 2015 | 12:00
Voda

Hooverova přehrada byla zhruba před osmdesáti lety vybudována proto, aby zabránila ničivým záplavám na řece Colorado. Plány na výstavbu obrovské přehrady navíc ve 30. letech dokonale zapadly i do programu americké vlády na boj proti Velké hospodářské krizi, kterou v říjnu 1929 odstartoval krach na Newyorské burze.

Když byla stavba přehrady v roce 1936 dokončena, jednalo se o největší vodní dílo svého druhu. Nádrž je dlouhá 185 kilometrů, její hloubka dosahuje 180 metrů a monstrózně působící betonová hráz vyplňuje více než 220 metrů vysokou a téměř 380 metrů širokou průrvu ve skalním masivu Černého kaňonu zhruba 50 kilometrů od Las Vegas.

Dnes přehrada zajišťuje 90 % dodávek pitné vody pro Las Vegas a důležitou roli hraje také v dodávkách vody pro Los Angeles a některá města v Arizoně a Nevadě.

Zlaté časy Hooverovy přehrady jsou ale, zdá se, ty tam. Vrcholní vládní představitelé USA i četné neziskové organizace varují, že řeka Colorado a s ní i Hooverova přehrada dlouhodobě vysychají. Pokud se tento nepříznivý trend nepodaří v následujících dvou letech zvrátit, nelze prý vyloučit, že bude docházet k omezování a výpadkům dodávek pitné vody pro Las Vegas, Los Angeles, San Diego nebo Austin a další města.

Z pohledu přehrady coby klíčového zdroje pitné vody na jihozápadě USA je podstatné, že od okamžiku, kdy byla přehrada dokončena, prudce vzrostl počet lidí, kteří jsou na vodě z ní závislí. "Počet obyvatel na jihovýchodě země vzrostl za osmdesát let přibližně o 45 milionů, přičemž většinu z nich přilákala právě nová přehrada, respektive pracovní příležitosti, které jejím dokončením vznikly," říká historik Michael Hiltzik.

Prudký rozvoj v oblasti zažilo zejména zemědělství, které těžilo z dostatku vody. Vytvoření přehrady a využívání zadržované vody k zavlažování v oblastech, kde nikdy předtím voda nebyla, ale bylo a stále je obrovským "podvodem", se kterým se bude příroda jen těžko vyrovnávat. Spolu se zemědělstvím došlo i k rozvoji průmyslu, pro který by vyschlé vodovodní kohoutky znamenaly katastrofu.

Lidé z okolí řeky Colorado a Hooverovy přehrady nicméně zůstávají i přes všechna varování a výzvy k boji proti vysychání klíčových vodních zdrojů hluší. Podstatná část obyvatel jihozápadu Spojených států totiž žije v přesvědčení, že občasné výpadky dodávek pitné vody nejsou ničím výjimečným, a proto nemá smysl proti nim aktivně zasahovat. Otázkou je, jaký bude jejich názor, až se jednoho dne probudí a z vodovodních kohoutků ani nekápne.

Zdroj: Ludwig von Mises Institute of Canada, Reviewjournal.com

Ekologie a životní prostředíSpojené státy americké (USA)Voda
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie