Proslulá přehrada vysychá. Boje o vodu se nezadržitelně blíží

Ačkoli již americká Hooverova přehrada dávno není největší vodní stavbou na světě, její význam a krása přetrvávají. Nebýt tohoto fascinující díla na řece Colorado, z Las Vegas by se pravděpodobně nikdy nestala světová metropole hazardu a celá oblast by nebyla ničím než takřka liduprázdnou pouští. Vodní hladina Hooverovy přehrady ale již nějakou dobu klesá a prý hrozí, že vodovodní kohoutky v jejím okolí brzy vyschnou.
Hooverova přehrada byla zhruba před osmdesáti lety vybudována proto, aby zabránila ničivým záplavám na řece Colorado. Plány na výstavbu obrovské přehrady navíc ve 30. letech dokonale zapadly i do programu americké vlády na boj proti Velké hospodářské krizi, kterou v říjnu 1929 odstartoval krach na Newyorské burze.
Když byla stavba přehrady v roce 1936 dokončena, jednalo se o největší vodní dílo svého druhu. Nádrž je dlouhá 185 kilometrů, její hloubka dosahuje 180 metrů a monstrózně působící betonová hráz vyplňuje více než 220 metrů vysokou a téměř 380 metrů širokou průrvu ve skalním masivu Černého kaňonu zhruba 50 kilometrů od Las Vegas.
Dnes přehrada zajišťuje 90 % dodávek pitné vody pro Las Vegas a důležitou roli hraje také v dodávkách vody pro Los Angeles a některá města v Arizoně a Nevadě.
Zlaté časy Hooverovy přehrady jsou ale, zdá se, ty tam. Vrcholní vládní představitelé USA i četné neziskové organizace varují, že řeka Colorado a s ní i Hooverova přehrada dlouhodobě vysychají. Pokud se tento nepříznivý trend nepodaří v následujících dvou letech zvrátit, nelze prý vyloučit, že bude docházet k omezování a výpadkům dodávek pitné vody pro Las Vegas, Los Angeles, San Diego nebo Austin a další města.
Z pohledu přehrady coby klíčového zdroje pitné vody na jihozápadě USA je podstatné, že od okamžiku, kdy byla přehrada dokončena, prudce vzrostl počet lidí, kteří jsou na vodě z ní závislí. "Počet obyvatel na jihovýchodě země vzrostl za osmdesát let přibližně o 45 milionů, přičemž většinu z nich přilákala právě nová přehrada, respektive pracovní příležitosti, které jejím dokončením vznikly," říká historik Michael Hiltzik.
Prudký rozvoj v oblasti zažilo zejména zemědělství, které těžilo z dostatku vody. Vytvoření přehrady a využívání zadržované vody k zavlažování v oblastech, kde nikdy předtím voda nebyla, ale bylo a stále je obrovským "podvodem", se kterým se bude příroda jen těžko vyrovnávat. Spolu se zemědělstvím došlo i k rozvoji průmyslu, pro který by vyschlé vodovodní kohoutky znamenaly katastrofu.
Lidé z okolí řeky Colorado a Hooverovy přehrady nicméně zůstávají i přes všechna varování a výzvy k boji proti vysychání klíčových vodních zdrojů hluší. Podstatná část obyvatel jihozápadu Spojených států totiž žije v přesvědčení, že občasné výpadky dodávek pitné vody nejsou ničím výjimečným, a proto nemá smysl proti nim aktivně zasahovat. Otázkou je, jaký bude jejich názor, až se jednoho dne probudí a z vodovodních kohoutků ani nekápne.
Zdroj: Ludwig von Mises Institute of Canada, Reviewjournal.com