US MARKETOtevírá za: 9 h 8 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Bernanke: Německo si pochutnává na slabé eurozóně. To má být smysl společné měny?!

Situace okolo Řecka se na první pohled jeví jako klidnější, bývalý předseda Fedu Ben Bernanke ovšem neváhá ukázat na mnohem větší problém Evropy. Selhání eurozóny je podle něj patrné především v asymetrických dopadech zavedení společné měny na různé státy. Evropské turbulence vycházejí z toho, že země jako Německo hodují na slabosti jiných států unie, například Řecka, Itálie a Španělska.

Bernanke upozorňuje na výrazný rozdíl v míře nezaměstnanosti v eurozóně jako celku a v Německu. Zatímco v celé měnové unii je míra nad 11 % (bez Německa dokonce nad 13 %), v samotném Německu je pod 5 %.

V největší evropské ekonomice je nezaměstnanost nízká zčásti i díky vysokému obchodnímu přebytku, za kterým je právě používání eura. To je totiž slabší, než by hypoteticky byla vlastní německá měna, pokud by dnes existovala. Obchodní bilance Německa se od zavedení eura průběžně zlepšuje.

"Vynikající produktivita německých firem a efektivita a kvalita tamní produkce jsou samozřejmě pozitivní fenomény. Nikdo také neříká, že tamní firmy nemají soutěžit na exportních trzích," píše Ben Bernanke na svém blogu. "Problémem je to, že se Německo rozhodlo spoléhat se na zahraniční poptávku při zajišťování domácí zaměstnanosti. Přebytek zahraničního obchodu se tak dostal a drží se na mimořádných 7,5 % HDP země."

Taková nerovnováha je podle Bernankeho v rámci měnové unie nezdravá. Dochází totiž ke snižování poptávky po domácím zboží v jiných zemích, což má negativní dopady na hospodářský růst a pohyb kapitálu. "V zemích, které mají s Německem negativní obchodní bilanci, proto musí docházet ke mzdové deflaci a k dalším negativním jevům, aby si tyto státy držely konkurenceschopnost," pokračuje bývalý guvernér Fedu.

Ve svém aktuálním článku se dokonce ptá, k čemu tedy euro vlastně je. Jde pouze o zafixování kurzů původních měn jednotlivých členů unie, nebo má být základem federace, v rámci které silnější pomáhají slabším?

Poslední kroky k dohodě Řecka s věřiteli na třetím "záchranném" balíku i proto opět otevírá téma, zda by naopak Německo nemělo opustit eurozónu ve snaze pomoci stabilitě a prosperitě celé unie. Bernanke si nemyslí, že nový program bude fungovat. Namístě by podle amerického ekonoma byla výrazná změna přístupu zainteresovaných stran a diskuze o tom, co je cílem eura a jak jej dosáhnout.

Zdroj: The Brookings Institution

Ben BernankeEuroEurozónaNěmeckoŘecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa