US MARKETZavírá za: 4 h 14 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

OPEC vyhrává ropnou válku

Trh s ropou se nachází v období značné nerovnováhy. Globální nabídka ropy je výrazně vyšší než poptávka po surovině, což drží ceny černého zlata na nízkých úrovních. Predikce nejčastěji hovoří o tom, že se na trh rovnováha vrátí až koncem příštího roku. Již nyní ale začíná být zřejmé, kdo z boje vyjde jako vítěz.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) sdružující dvanáct zemí (od prosince třináct včetně Indonésie), které dohromady kontrolují zhruba 75 % světových zásob suroviny, odmítá proti převisu nabídky a nízkým cenám ropy bojovat omezením těžby. Uvádí přitom, že je ochotna těžbu snížit pouze za podmínky, že totéž učiní i země mimo OPEC. Nejhlasitěji snižování těžby odmítá Saúdská Arábie, která má v kartelu OPEC rozhodující slovo.

Za nadměrnými dodávkami ropy na trh stojí zejména boom levné těžby z břidličných ložisek ve Spojených státech. Poslední data amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) ovšem ukazují, že jsou aktuální ceny ropy pro americké těžaře v břidličných pánvích příliš nízké. Produkce ropy ve Spojených státech podle EIA již od dubna kontinuálně klesá. Agentura odhaduje, že v srpnu se produkce ropy v USA snížila o dalších zhruba 140 tisíc barelů na zhruba 9,1 milionu barelů denně. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) navíc nedávno odhadla, že v příštím roce se produkce ropy v USA sníží o 400 tisíc barelů denně.

Podle IEA je zřejmé, že ropná zákopová válka stále více nahrává strategii Saúdské Arábie. "Záměr Rijádu, potažmo celého kartelu OPEC udržovat těžbu bez ohledu na ceny ropy začíná redukovat cenově neefektivní těžbu," napsala IEA. "Nízké ceny ropy na světových trzích způsobují ukončování nákladné těžby nejen ve Spojených státech, ale i v Rusku nebo v Severním moři. Pokud by se příští rok světová těžba ropy snížila o půl milionu barelů denně, byl by to nejhlubší propad za 24 let," dodala IEA.

OPEC dobře ví, za co bojuje. Nebýt těžby z amerických břidlic, zažívali by exportéři ropy zlaté časy. Poptávka po ropě kartelu OPEC by podle odhadů IEA v příštím roce mohla vzrůst až na 32 milionů barelů ropy denně, tedy nejvyšší úroveň za posledních sedm let.

Mezinárodní agentura pro energii předpovídá, že nízké ceny ropy budou k omezování těžby v následujících měsících a čtvrtletích tlačit další firmy, což trh vrátí do rovnováhy v druhé polovině příštího roku. IEA dokonce tvrdí, že by se trh mohl z výrazného převisu nabídky nad poptávkou dostat do problémů s nedostatkem nabídky. "Předpokládány pokles těžby suroviny mimo OPEC a růst poptávky po ní může způsobit, že v druhé polovině příštího roku budou muset někteří těžaři v USA znovu roztočit kohouty, aby vůbec byla poptávka uspokojena."

V mezičase nicméně zřejmě ropné býky čekají ještě perné chvilky. Podle dat americké EIA zásoby ropy na území USA rostou. K tomu přispívá i fakt, že si rafinérie vybírají oddechový čas po rekordní výrobě. Celkový objem zpracovávané ropy se pohybuje kolem 16,1 milionu barelů denně, což je sice zhruba stejně jako před rokem, avšak asi o milion barelů denně méně než na přelomu července a srpna.

Podle analytiků z Goldman Sachs nelze zcela vyloučit, že se ceny ropy před odrazem dotknou 20 USD za barel. "Stále více jsme přesvědčeni, že trh potřebuje delší období nízkých cen ropy, aby došlo ke snížení produkce. Nakonec bychom se mohli dostat až na cenu okolo 20 dolarů za barel Brentu," varovali analytici, i když poznamenali, že tento scénář není ten nejpravděpodobnější. Banka zároveň snížila měsíční odhad ceny ropy WTI na 38 ze 45 dolarů, tříměsíční na 42 ze 49 dolarů, šestiměsíční na 40 z 54 dolarů a dvanáctiměsíční na 45 z 60 dolarů za barel. Odhad průměrné ceny ropy WTI pro rok 2016 pak snížila na 45 z 57 dolarů za barel.

"Přezásobenost ropného trhu je ještě větší, než jsme očekávali. Myslíme si, že se na tom nic nezmění ani v roce 2016," napsali analytici z Goldman Sachs s tím, že k dosažení rovnováhy na trhu může v krátkodobém horizontu přispět zejména úprava objemu těžby z břidličných ložisek. Banka tak obnovení rovnováhy na trhu čeká ještě později, i z jejích slov ale vyplývá, že slavit by nakonec měl OPEC.

Zdroj: Oilprice.com

Blízký a Střední východKomodityOPECRopaRopa BrentRopa WTITěžbaTěžba z břidlic
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika