US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Inflace v USA: Tentokrát už to vážně přijde

Američané se zatím inflace nebojí. Mnohem vetší strach mají z bezprostřednějších a viditelnějších hrozeb, jako jsou teroristé, ruské ponorky, slabý růst mezd nebo budoucí prezident. To ale neznamená, že by se jí bát neměli.

Inflace zkrátka na první pohled není problém, což dokazuje také index cen výrobců (PPI) propadající se na meziročních 1,6 %. A to jak kvůli propadu cen potravin, nejnižším cenám benzínu od roku 2009 i kvůli samotné ceně ropy, cenám dováženého zboží a podobně. Při pozornějším pohledu na index spotřebitelských cen (CPI) je ale patrné, že na meziroční bázi se blíží k cílové dvouprocentní hranici (1,9 %).

Investoři na trhu s dluhopisy začínají rovněž věřit v růst cen v ekonomice, a to i přes pokles na komoditních trzích. Navzdory 10% poklesu ceny ropy vzrostl podle společnosti Capital Economics (CE) pětiletý inflační swap od začátku října o 15 bazických bodů na 2,2 %. Někteří investoři tedy věří tomu, že pokles cen energií nemá tolik společného s vyhlídkami americké ekonomiky, ale spíše s přetlakem nabídky ropy.

Inflace bude. A basta!

Místopředseda Rady guvernérů Fedu Stanley Fischer očekává na konci roku oslabování tlaku na inflaci ze strany energetických komodit. Analytici z CE zase poukazují na to, že říjnový pokles v PPI je tažen především jednorázovými faktory, a vidí přetrvávající inflaci v sektoru služeb, stejně jako známky nastávající inflace ve zdravotnictví a na trhu s bydlením.

V prvním případě by mělo dojít k nárůstu indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE) ve zdravotnictví ze zářijových 0,6 % na 1,5 % v příštím roce. V říjnu také došlo ke skokovému růstu cen zdravotnických služeb o dvě procenta, což je nezanedbatelná hodnota. V případě trhu s bydlením by podle analytiků z CE mělo v příštím roce dojít k výraznějšímu růstu zejména u pronájmů. Očekávají proto, že by Fed v příštím roce mohl zvednout úrokovou sazbu z nuly až ke dvěma procentům, i když je pravda, že na trhu s futures jsou odhady mnohem střízlivější (2% hranice by mělo být dosaženo až v roce 2018).

Analytici z CE ale nejsou ve svých optimistických předpovědích úplně osamoceni. Brian Jones ze Société Générale nedávno svým klientům sdělil, že inflační cíl Fedu "je blíže, než si myslí". Zároveň zdůraznil, že v alternativních způsobech měření cenové inflace dochází k obratu k úrovním, které byly v minulosti spojovány s utahováním monetární politiky.

Podle Michaela Hansona z Bank of America Merrill Lynch se vítězství centrálních bankéřů ve válce proti deflaci blíží, protože díky nízké letošní úrovni cen jako srovnávací základně bude stačit i malé zvýšení k tomu, aby byla inflace v příštím roce na dostatečné úrovni. Jestli právě toto lze hodnotit jako vítězství centrálních bankéřů, ponechme stranou, ale je pravda, že v posledních letech je nízká srovnávací základna běžným nástrojem k dosahování dobrých výsledků, a to nejen v oblasti inflace

Třetím do party optimistů je Goldman Sachs, podle níž by měla úroková sazba Fedu dosáhnout hranice 2,4 % do konce roku 2017, a to díky rychlejšímu než očekávanému růstu americké ekonomiky způsobenému rostoucím tlakem na mzdy a jádrovou inflaci (především u služeb).

Trhy jsou v otázce růstu inflace pesimistické

Goldman Sachs však zároveň upozorňuje, že Wall Street není na růst inflace dostatečně připravena. Trhy spíše očekávají další pokles, přičemž konsenzus je takový, že inflace nepřekročí 1,3% hranici v nejbližších pěti letech. V desetiletém horizontu trhy neočekávají inflaci vyšší než 1,6 %.

Například Bob Andres, šéf Andres Capital Management, na očekávání růstu inflace ze strany centrální banky USA říká jediné: "Fed nemá nikdy pravdu. Možná je to tím, že bankéři používají příliš mnoho modelů. Někdo z Rady guvernérů by měl otevřít okno a podívat se na to, jak to chodí v reálném světě. Kde je ta inflace, o níž stále mluví?"

Tento pesimismus může být podle Goldman Sachs zajímavou příležitostí pro investory, kteří upírají zrak k nástrojům citlivým na vývoj inflace, jako jsou zlato, stříbro nebo akcie firem těžících drahé kovy. Drahé kovy jsou v poslední době pod nevídaným prodejním tlakem. Například futures na stříbro zaznamenaly třináct po sobě jdoucích ztrátových obchodních dnů, což se v padesátileté historii obchodování nestalo. Pokud ale skutečně dojde k růstu inflace a trhy na to nebudou připraveny, drahé kovy by opět mohly zazářit.

Zdroj: The Fiscal Times, CNBC

Americká ekonomikaFedInflaceVýhled na rok 2016
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná