Č jako černá labuť: Je jich plné nebe (Investiční Abeceda na rok 2016)

Terorismus, odchod Británie z EU nebo podrážděná reakce investorů na zvýšení sazeb v USA – to je jen ochutnávka událostí, které by v roce 2016 mohly zahýbat trhy. Vyplývá to z výsledků průzkumu, s jehož závěry vás budeme seznamovat v průběhu prosince. Oslovení experti okomentovali šestadvacet abecedně seřazených pojmů, jež by investoři měli mít na paměti. Možné černé labutě se v něm pokusili označit všichni.
Vladimír Vávra (Wood & Company)
Největší riziko pro finanční trhy představují terorismus a válečné konflikty. Mezi ekonomickými černými labutěmi je nejvíce zmiňováno "tvrdé přistání" čínské ekonomiky. Co se politických rizik týče, jsou největšími strašáky dominance socialistických a krajně levicových stran v Portugalsku a Španělsku, dále separatistické snahy Katalánska a britské referendum o vystoupení z EU.
Milan Vaníček (J&T Banka)
Černou labutí se mohou stát například velké těžařské společnosti. Ale to asi není ta pravá černá labuť, protože ratingové agentury již poukazují na skutečnost, že by mohly mít tyto firmy problémy. Pokud by nicméně situace dospěla až k nuceným prodejům majetku či horším scénářům, mohlo by to zamávat s celým trhem.
Miroslav Frayer (Komerční banka)
Za největší riziko (s pravděpodobností 45 %) považujeme odchod Británie z EU. Přestože prozatím termín referenda nebyl stanoven, očekáváme ho během třetího kvartálu příštího roku. V případě takzvaného Brexitu očekáváme negativní dopad 0,5 až 1 procentní bod do růstu britského HDP v každém roce v následující dekádě a 0,15-0,25 bodu růstu ekonomiky eurozóny.
Raiffeisenbank
Řekněme, že si definici černé labutě upravíme a budeme ji považovat za velmi nepravděpodobnou událost s velkým dopadem. Odkud přiletí v roce 2016, po Číně a uprchlické krizi v roce 2015 a Ukrajině o rok dříve? Když člověk vidí poslední nárůst agrese ve společnosti, mohla by labutí být válka. Dobrým adeptem na otevření voliéry je ale Fed, který podle všeho začne zvyšovat sazby. Do důsledku vzato, nikdo neví, co se pak stane.
Štěpán Uherík (ChytrýHonza)
Známé investorské pravidlo říká: "Dokud jsi neviděl všechny labutě na světě, nemůžeš říci, že neexistují labutě černé." Přelom roku přirozeně svádí investory k sesumírování dat z roku uplynulého a k odvážnému použití těchto dat ke kalkulacím a odhadům vývoje v roce novém. Avšak ani v roce 2016 nezapomínejme na riziko zkreslení. Černá labuť v podobě nečekané události se totiž může vynořit téměř kdykoli, proč tedy ne v roce 2016. Nemusí se ale také objevit nikdy.
Aleš Tůma (Partners)
Kdybychom věděli, co bude černá labuť roku 2016, nebyla by to černá labuť. Tohoto opeřence mnozí vzývají od roku 2008, ale zatím přicházejí spíše ošklivá káčátka. Možná nám labuť naservírují centrální banky, protože sedm let extrémně uvolněné měnové politiky je opravdu trochu moc.
Michala Moravcová (BOSSA)
Černá labuť, to je pro mě případný Brexit. Ačkoli termín referenda o setrvání země v EU není zatím stanoven, může se konat v roce 2016. Po nedávných teroristických útocích v Paříži přitom roste podpora osamostatnění se Spojeného království. V případě, že se Británie odtrhne od EU, bude zajímavý vývoj pozice Londýna coby finančního centra.
Jakub Skryja (Verdi Capital)
Potenciál nepříjemně překvapit má zvyšování sazeb v USA. Mohlo by se totiž ukázat, že americká ekonomika nedokáže ustát výrazné zvýšení úroků. Dlouhodobějším problémem, který se nemusí projevit již v roce 2016, může být měnící se struktura amerického dluhopisového trhu. Úrokové sazby dlouhodobě kolem nuly totiž způsobily bezprecedentní nárůst objemu vysokovýnosových dluhopisů. Zatímco přibližně 80 % amerických dluhopisů maturujících v roce 2016 je investičního stupně, očekává se, že do roku 2020 tento podíl klesne na polovinu. Americká ekonomika proto bude mnohem citlivější na zvyšování sazeb, než byla v minulosti.
Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Eskalace politického napětí na Blízkém východě představuje momentálně pravděpodobně největší riziko. Hospodářský růst v Evropě může být paralyzován nebezpečím terorismu a výpadkem surovinových dodávek z Ruska. Samostatnou kapitolu píše Čína a rostoucí zadlužení tamních podniků. Černá labuť však z definice má přiletět z míst, odkud ji vůbec nečekáme.
Petr Žabža (Patria Finance)
Černých labutí kolem nás létá mnohem více, než si chceme nebo dokážeme připustit. Za událost tohoto typu považuji současnou migrační vlnu směřující do Evropy. Pro nezaujatého pozorovatele se jedná o překvapivý jev. Jeho dopad na Evropskou unii přitom bude dlouhodobý a hluboký. Při pohledu do zpětného zrcátka si přitom umíme ukázkově odůvodnit, proč k němu dochází.
Martin Krajhanzl (Česká spořitelna)
Černá labuť, to je takový ten velký opeřenec, který žije u vodních ploch. Je natolik vzácný, že o něm Nassim Taleb napsal knihu. Černé labutě umějí pěkně zamávat s trhy, protože je nikdo nečeká. Přesto – nebo právě proto – se je mnozí snaží vyhlížet.