Zlato bylo loni horkým zbožím, poptávka po něm stoupla o 18 % a byla nejvyšší od roku 2011

Celosvětová poptávka po zlatě se loni druhým rokem v řadě zvýšila a byla nejvyšší od roku 2011. Stoupla o 18 % na 4 741 tun. Výrazně vyšší byla proti roku 2021 poptávka po kovu ze strany centrálních bank a více zlata bylo prodáno také ve formě mincí a slitků. Vyplývá to ze zprávy Světové rady pro zlato.
Centrální banky loni nakoupily 1 136 tun zlata, meziročně o 152,4 % více, v hodnotě 70 miliard dolarů. Jejich nákupy tak byly nejvyšší od roku 1967. Centrální banky zlato preferují, neboť se očekává, že si tento kov udrží hodnotu také v době nestability. Nákupy zlata v loňském roce oznámily centrální banky Turecka, Egypta či Kataru. O nákupech zhruba dvou třetin zlata centrální banky neinformovaly, informace nezveřejňuje mimo jiné Rusko. Letos podle Světové rady pro zlato budou nákupy kovu ze strany centrálních bank střídmější.
Údaje ukazují změnu postoje vůči zlatu od 90. let a začátku tisíciletí, kdy centrální banky, zejména ty v západní Evropě, prodávaly stovky tun kovu ročně. Od finanční krize z roku 2008 evropské centrální banky přestaly prodávat a stále více mladých tržních ekonomik, jako jsou Rusko, Turecko či Indie, zlato nakupuje.
Poptávka po zlatých slitcích a mincích se loni zvýšila o 2,2 % na devítileté maximum 1 217 tun. Silná byla poptávka drobných investorů v Evropě, Turecku a na Blízkém východě. V Číně byla naopak poptávka negativně ovlivňována situací kolem epidemie covidu-19.
Poptávka od výrobců šperků se o 1,8 % snížila a dosáhla 2 190 tun. Pokles způsobil hlavně prudký růst ceny zlata ve čtvrtém čtvrtletí.
Poptávka v technologickém sektoru klesla o 6,4 % na 309 tun, když také v tomto případě bylo slabé čtvrté čtvrtletí. Zpomalování ekonomického růstu a nejisté vyhlídky hospodářského vývoje se negativně promítaly do poptávky po elektronice, ve které se zlato využívá.
Z burzovně obchodovaných fondů (ETF) investujících do zlata odtekly prostředky v ekvivalentu 110 tun kovu. Předloni z nich investoři vybrali prostředky v ekvivalentu 189 tun kovu.
Celková nabídka zlata loni stoupla o dvě procenta na 4 755 tun. Těžba v dolech se zvýšila o procento na 3 612 tun, maximum za čtyři roky.
Zdroj: ČTK, World Gold Council