US MARKETOtevírá za: 12 h 26 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Akcie zůstávají nejatraktivnějším aktivem. Investoři ale musí mít realistická očekávání, říká guru indexového investování

Burton Malkiel, autor legendární knihy A Random Walk Down Wall Street, investorům dlouhodobě radí, aby při alokování kapitálu platili co nejmenší poplatky a nevěřili finančníkům a manažerům fondů, kteří slibují, že překonají trh. Vysvětluje, že trhy jako celek nepřetržitě zpracovávají všechny dostupné informace, což je úkol, na který jednotliví investoři nestačí. Malkiel proto doporučuje nakupování celých indexů a kopírování výkonnosti trhu.

V roce 1973, kdy Malkiel vydal A Random Walk Down Wall Street, se názory stran pasivního investování setkaly se skepsí, mimo jiné proto, že tehdy neexistoval žádný nízkonákladový podílový fond určený drobným investorům. Padesát let poté je situace docela jiná, nízkonákladové pasivní indexové fondy jsou mezi investory jedním z nejoblíbenějších nástrojů. Finanční server MarketWatch se u příležitosti kulatého výročí vydání knihy s Malkielem spojil a položil mu pár otázek. Zde je výběr několika z nich.

Většina aktivně spravovaných portfolií výkonností v dlouhodobém horizontu zaostává za trhem. Může tedy ty, kteří kopírují výkonnost trhu, hřát pocit, že vlastně porážejí většinu investorů?

Každý rok se najdou investoři, kteří trh dokážou porazit. Problém je, že ti, kterým se to podaří jeden rok, často nejsou mezi těmi, kterým se to podaří v roce následujícím. A když tento horizont prodloužíme na deset nebo dvacet let, zjistíme, že za trhem zaostává až 90 % aktivních portfoliomanažerů. Neříkám, že neexistují investoři, kteří trh poráží dlouhodobě, ale pravděpodobnost, že se mezi takové zařadíte zrovna vy, je velice malá.

Když se podíváme na objem prostředků v indexových fondech, nezdá se vám, že se pasivní investování stalo až příliš populárním?

Přes 50 % prostředků zainvestovaných přes fondy je v indexových fondech. Ty, kdo se kvůli růstu zájmu o pasivní investování bojí o osud efektivity trhů, ale zklamu. Podle mě by trhy byly efektivní, i kdyby prostřednictvím indexových fondů bylo alokováno třeba 95 % prostředků. K tomu, aby trhy zůstaly efektivní, stačí velice malý podíl aktivního portfoliomanagementu.

Řekněme, že se na burze obchoduje s akciemi farmaceutické společnosti, která vyvíjí lék na určitý typ rakoviny. Tyto akcie se obchodují za dvacet dolarů. Když společnost oznámí zásadní posun ve výzkumu, její akcie zdraží na dvojnásobek. Pokud by veškeré prostředky byly zainvestovány prostřednictvím indexových fondů, stály by tyto akcie i po oznámení posunu dvacet dolarů. Dokud však trhy budou svobodné, vždy se najde někdo, kdo na základě této informace začne akcie firmy nakupovat, tedy přejde k aktivnímu portfoliomanagementu, a posune cenu titulu výše. To je garance zachování efektivity trhů.

Jak se díváte na fondy investující cíleněji a slibující nadprůměrné výnosy?

Fond, který investorům nabízí například investování do "podhodnocených segmentů trhu", není pasivní, jde o klasický aktivní portfoliomanagement, nehledě na to, jak se "podhodnocenost" trhu stanovuje. Preferuji indexové fondy investující v celé šíři trhu. V portfoliu byste měli mít všechno. To, co hledám, jsou fondy celého akciového trhu s nákladovostí do dvou či tří bazických bodů.

Americké akcie investorům dlouhodobě nabízely zhodnocení 9-10 % ročně. Je nyní očekávání podobných výnosů realistické?

V příštích deseti letech podle mě podobné výnosy očekávat nemůžeme. Cyklicky očištěné P/E naznačuje, že se budou výnosy pohybovat spíše kolem 4-5 % ročně. To je něco, co mě trochu znervózňuje, když přemýšlím o tom, jak lidé přistupují k investicím, které jim mají zajistit prostředky na stáří.

Mají ale investoři jiné možnosti než akcie?

Akcie jednoznačně zůstávají nejdůležitějším investičním aktivem. Je to aktivum, které v historii s největší mírou spolehlivosti překonávalo inflaci, vedlo si v tomto ohledu lépe než dluhopisy, nemovitosti nebo zlato. Moje doporučení je, aby lidé v investičních plánech vycházeli z realistických očekávání, nespoléhali se na to, že jim akcie budou ročně vynášet 10 %, ale spíše 5 %. Výkonnost se však samozřejmě bude odvíjet i od volatility. Pokud akcie značně kolísají a investorům se daří nakupovat za nižší ceny, jsou jejich konečné výnosy samozřejmě vyšší.

Co klasické portfolio 60/40? Jste jeho zastáncem?

Pro investora v důchodovém věku může taková skladba být za určitých okolností vhodná, obecně ji ovšem nelze doporučit. Svoje portfolio vnímám tak, že není primárně pro mě, ale pro moje děti a vnoučata. Proto má moje portfolio stále velkou expozici vůči akciím. Pokud máte z čeho žít a investujete dále proto, abyste zajistili prostředky pro své děti a vnoučata, rozhodně nechcete držet 40 % dluhopisů.

Co byste investorům poradil po složitém roce 2022?

Pokud vám investice nedají spát a neustále kontrolujete výkonnost svých prostředků, čistě akciové portfolio není nic pro vás. Pravdou je, že nejistota na trzích je i kvůli krocení inflace vysoká. Osobně nevyhledávám dluhopisy s dlouhou dobou splatnosti, nevidím však nic špatného na držení ročních dluhopisů s výnosem kolem čtyř procent. Zajímavé mohou být i realitní fondy. A z hlediska volatility nelze doporučit nic jiného než průměrování nákladů, tedy pravidelné investování. Americký akciový trh v roce 2010 skončil tam, kde v roce 2000 začal, pravidelné investování na měsíční bázi ale i tak investorům nabídlo v průměru výnos 5,7% ročně.

Zdroj: MarketWatch

Akciový trhAlokace investicETFInvestiční fondyInvestiční horizontInvestiční strategiePonaučení pro investoryPoplatkyPravidla a doporučení pro investování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa