US MARKETOtevírá za: 57 h 3 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

ETF: Ideální nástroj pro inteligentně diverzifikované portfolio

ETF (exchange traded funds) se stávají na českém trhu stále populárnějšími. V čem spočívá hlavní výhoda produktu? Rozhovor s Karlem Piovarcsym, ředitelem Saxo Bank Prague, o investování do ETF.

Komerční sdělení
Komerční sdělení
18. 3. 2011 | 15:00
ETF

ETF jako pasivně řízený investiční fond, který je veřejně obchodovatelný na burzách stejným způsobem jako akcie, kombinuje výhody investování do akcií s výhodami podílových fondů a diverzifikací při kopírování indexu. Pro investory ETF představují způsob, jak participovat na růstu akcií, ale zároveň eliminovat riziko spojené s investováním do akcií.

Rostoucí popularita ETF fondů mezi českými investory také vyplývá z jejich flexibility, tedy možnosti obchodovat ETF v průběhu celého obchodování na burze. Investoři využívají ETF nejen na dlhodobé investování, ale i k daytradingu.

V současnosti jsou ETF fondy kótované na všech třech hlavních amerických burzách (Amex, burza v New Yorku a mimoburzovní trh Nasdaq). Jaká je mechanika fungování ETF?

Každý ETF kopíruje index nebo benchmark, cílem ETF je totiž kopírovat výkonnost zvoleného indexu nebo benchmarku. Rozlišujeme ETF zaměřené na státní a firemní dluhopisy, akcie, nemovitosti, komodity či měnové indexy. Některé jsou zaměřené regionálně, některé sektorově. Každá z uvedených skupin se liší výší možného výnosu a rizikovostí. ETF tak představují ideální možnost pro diverzifikaci portfolia.

Dejme tomu, že investor dlouhá léta obchoduje akcie nebo dluhopisy a má poměrně dost zkušeností, co se mechaniky obchodování těchto instrumentů týče. Proč by se měl zabývat ještě obchodováním ETF?

Jednou z nejdůležitějších zásad při investování je diverzifikace. Aby si investor udržel zisky, měl by své portfolio diverzifikovat. Riziko může v čase snížit tím, že rozloží investice mezi různé třídy aktiv s různou mírou rizika a citlivosti na dění na trhu - akcie, dluhopisy, ETF a krátkodobé investice. Diverzifikované portfolio je zpravidla na dlouhém horizontu méně volatilní a může pomoci investorovi snížit riziko poklesu.

Čím je dána rizikovost ETF?

Rizikovost vybraného ETF je dána rizikovostí aktiva, které kopíruje. V případě, že investor obchoduje například státní dluhopisy, které jsou méně rizikové a mají nižší výnos, mohl by si zvolit ETF zaměřený na akcie, které jsou všeobecně rizikovější a slibují vyšší výnos. Pokud obchoduje akcie, mohly by ho zajímat ETF zaměřené na peněžní trh, které patří mezi nejméně rizikové, případně ETF investující do firemních a státních dluhopisů. V případě dluhopisových ETF je však třeba počítat s měnovým rizikem. Stručně řečeno, při investování do ETF platí to samé pravidlo jako při investování všech ostatních instrumentů - čím vyšší výnos požadujete, tím rizikovější ETF budete muset zvolit.


Více o ETF a o tom, jak efektivněji obchodovat akcie, se dozvíte v praktickém manuálu Saxo Bank NAUČTE SE OBCHODOVAT AKCIE OD PROFESIONÁLŮ. Existuje v rámci ETF kopírujících akciové trhy rozdíl v rizikovosti? A pokud ano, jaký?

Obecně platí, že ETF zaměřené na široké akciové trhy, například ETF na globální indexy, vykazují nižší volatilitu než úžeji zaměřené fondy. Mnohem vyšší volatilitu vykazují i ETF investující do akcií z rozvíjejících se zemí. Rizikovější akciové fondy nabízejí na dlouhém horizontu vyšší výnos, ale je potřeba brát v úvahu měnové riziko.

Na trhu existuje mnoho ETF. Jak by měli méně zkušení investoři postupovat při výběru fondu?

ETF zaměřené na peněžní trh, státní a firemní dluhopisy, akcie, nemovitosti, komodity či měny se navzájem liší výší možného výnosu a rizikovostí. Čím vyšší výnos chcete, tím vyšší riziko a vyšší pravděpodobnost ztráty musíte akceptovat. Také při výběru ETF je potřeba brát v úvahu investiční cíle, očekávaný výnos a maximální ztrátu, kterou si můžete dovolit dle finančních okolností. Vlastní nákup a prodej burzovně obchodovaných fondů je velmi jednoduchý, základ je tedy výběr vhodného ETF.

A to nejdůležitější pro individuální investory - poplatky?

Nízké poplatky jsou jednou z nejvýraznějších výhod ETF investování. Roční poplatky za správu jsou nízké, protože na rozdíl od podílových fondů jsou ETF fondy spravované pasivně, navázané na určitý tržní segment (podkladový index). Pasivní správa je nákladově výrazně nižší než při podílových fondech kopírujících ten samý tržní segment.

Jednou z charakteristik ETF je to, že jejich akcie se obchodují velmi blízko čisté hodnotě podkladového fondu. Co to znamená?

Samozřejmě, ale pouze tzv. "autorizovaní účastníci" - zpravidla velké instituce - mohou provádět transakce s akciemi ETF přímo s fondem, který jejich podkladová aktiva bere jako protihodnotu. Proto autorizovaní účastníci mohou využít každé možnosti arbitráže, která se na ceně ETF akcií naskytne ve srovnání s čistou podkladovou hodnotou aktiv. Díky tomu se akcie ETF obchodují blízko své čisté hodnoty.

Jak se určuje hodnota ETF?

Hodnota jednotlivých ETF neodráží přesnou hodnotu kopírovaného indexu. Ta je ve většině případů stanovovaná jako procentuální část hodnoty indexu, jenž tvoří základ daného fondu. Příkladem může být ETF fond kopírující technologický index NASDAQ 100, jehož hodnota je stanovená na 1/40 hodnoty indexu. V případě, že je index NASDAQ 100 například na úrovni 1 600 bodů, hodnota daného ETF je 40 USD za akcii.

Nabízejí ETF, podobně jako akciové deriváty, i možnost participovat na klesajících trzích?

Ano. Inverzní ETF nebo short ETF kopírují negativně výkon indexu nebo benchmarku a nabízejí investorům možnost participovat na klesajících cenách. Pákové ETF nabízejí pevnou páku, kterou násobí výkonnost indexu, obvykle 2:1 nebo 3:1. Pákový efekt umožňuje investorům obchodovat s mnohonásobně většími objemy ETF v porovnání se skutečným investičním kapitálem. Při pákovém efektu však musíme brát v úvahu to, že použitím dochází kromě znásobení potenciálního zisku i k znásobení rizika.

Jsou zahraniční ETF k dispozici také českým investorům?

Saxo Bank nabízí českým investorům přístup k široké paletě ETF od různých poskytovatelů, jako jsou iShares, Powershares, Rydex, StreetTRACKS, SGAM ETFs, Lyxor a mnoho dalších.

Saxo bank nabízí téměř 800 pasivně řízených ETF, které pokrývají řadu sektorů a trhů. Klienti mohou investovat do ETF přímo z platformy Saxo Bank, všechny obchodovatelné fondy se dají koupit nebo prodat přes modul Stock Trading nebo Price List.

Kde mohou čeští klienti sledovat výkon fondu?

Výkon fondu je možné sledovat přes platformu Saxo Bank (SaxoTrader nebo SaxoWebTrader). Cenu ETF je možné hlídat v modulu Price List, na grafech lze sledovat dlouhodobé cenové trendy a kontrolovat historickou výkonnost. V modulu Informace o instrumentech klienti najdou zprávy a informace, které se vztahují k ETF, které obchodují.

Seznam všech obchodovatelných ETF je na stránkách Saxo Bank.

Více o ETF a o tom, jak efektivněji obchodovat akcie, se dozvíte v praktickém manuálu Saxo Bank NAUČTE SE OBCHODOVAT AKCIE OD PROFESIONÁLŮ.

OBJEDNAT

ETF
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika