Evropské akcie ve středu před rozhodnutím Fedu o sazbách posílily

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v zelených číslech. Investoři na starém kontinentu čekali na rozhodnutí americké centrální banky o nastavení úrokových sazeb. Dařilo se akciím z automobilového odvětví, naopak v červeném skončily cenné papíry ze sektoru ropy a zemního plynu. Z makroekonomických indikátorů rezonovala britská inflace, která v srpnu skončila pod odhady analytiků.
Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,91 % na 460,66 bodu, německý DAX se zvýšil o 0,75 % na 15 781,59 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,93 % na 7 731,65 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,67 % na 7 330,79 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně zlevnily akcie společností Baloise Holding (-6,37 %), Smurfit Kappa Group (-4,01 %) nebo Helvetia Holding (-3,09 %). Dařilo se naopak cenným papírům firem Just Eat Takeaway.com (+7,12 %), Delivery Hero (+7,05 %) či Grand City Properties (+6,73 %).
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v srpnu nečekaně kleslo, míra inflace zvolnila o desetinu procentního bodu na 6,7 %. Uvedl to ve středu britský statistický úřad ONS. Podle analytiků to vyvolává otázku, jaký postoj zaujme britská centrální banka k dalšímu zpřísňování měnové politiky.
- Přímé investice Německa v Číně se v první polovině letošního roku snížily na 10,31 miliardy eur z loňských 12 miliard eur, což byl rekord. Jejich podíl na celkových investicích Německa v zahraničí se však zvýšil, protože celkové přímé investice klesly na 63 miliard eur z loňských 104 miliard eur. Vyplývá to z analýzy, kterou od institutu IW získala agentura Reuters.
- Německé ministerstvo vnitra plánuje donutit telekomunikační operátory, aby omezili používání zařízení od společností Huawei a ZTE ve svých sítích páté generace (5G). Revize totiž zjistila přílišnou závislost na těchto čínských dodavatelích. S odvoláním za zdroj z německé vlády to uvedla agentura Reuters. Huawei v tom vidí politizaci kybernetické bezpečnosti.
- Daňové úlevy, které Belgie před lety poskytla nadnárodním firmám, představují nedovolenou státní pomoc. V tiskové zprávě to ve středu uvedl Tribunál Soudního dvora EU, tedy druhý nejvyšší soud Evropské unie. Dal tak za pravdu Evropské komisi, která už v roce 2016 Belgii vyzvala, aby daňové nedoplatky od firem vymohla. Šlo zhruba o 700 milionů eur. Případ se kvůli sporům o výklad některých nařízení zkomplikoval.
- Výrobní ceny v Německu v srpnu klesly nejvýrazněji od začátku záznamů v roce 1949. Meziročně se snížily o 12,6 %, uvedl ve středu německý statistický úřad. Analytici s takovým vývojem cen počítali. Zpráva podnítila naděje na další zmírnění inflace v největší evropské ekonomice vzhledem k tomu, že ceny výrobců se později zpravidla promítají do cen pro spotřebitele.
- Eurozóna: Stavební výroba v červenci meziročně stoupla o procento (červen: -0,8 %), meziměsíčně se zvýšila o 0,8 % (červen: -1,2 %).
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od DCLG v červenci meziročně stoupl o 0,6 % (červen: +1,9 %).
Zdroj: CNBC