Evropské akcie v pátek i za celý týden posílily

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo v zelených číslech a zisky zaznamenaly hlavní benchmarky i v týdenním horizontu. Závěr týdne patřil předběžným červencovým indexům nákupních manažerů.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek stoupl o 1,09 % na 461,51 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,85 % na 7 027,58 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem jednoho procenta na 15 669,29 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 1,35 % na 6 568,82 bodu.
Souhrnný index nákupních manažerů pro eurozónu za červenec podle rychlého odhadu IHS Markit vystoupil na 60,6 bodu z červnové hodnoty 59,5 bodu, a dostal se tak nejvýše od července 2000. Souhrnný index měří aktivitu jak v průmyslu, tak ve službách. Údaj za červen je po zpřesnění dat lepší, odhad před měsícem uváděl 59,2 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru uváděli, že index v červenci vystoupí na 60 bodů. Pokud je index nad 50 body, signalizuje to růst, cokoliv pod touto hranicí znamená pokles aktivity.
"Eurozóna zažívá silný letní růst. Uvolnění restrikcí zavedených v boji s virem v červenci zrychlilo růst na nejvyšší tempo za 21 let," poznamenal hlavní ekonom IHS Markit Chris Williamson. "Především sektor služeb má teď prospěch z uvolněných restriktivních opatření proti covidu-19 a z rychlejšího očkování. To se týká zejména pohostinství, cestování a turistiky," dodal.
Za celý týden STOXX Europe 600 přidal 1,49 %, FTSE 100 zpevnil o 0,28 %, DAX posílil o 0,83 % a CAC 40 zaznamenal zisk 1,68 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Evropská centrální banka neprodlouží omezení výplaty dividend a provádění zpětných odkupů akcií v bankovním sektoru. Platnost opatření tak skončí v září. ECB omezením výplaty dividend a zpětných odkupů nutila banky držet kapitál v době koronavirové krize.
- Kanadský výrobce automobilových součástek Magna International koupí za zhruba 3,8 miliardy USD švédského konkurenta Veoneer. Magna díky dohodě získá napojení na nové zákazníky a regiony, včetně Asie, a pomůže jí v expanzi podnikání s asistenčními technologiemi pro řidiče.
- Britská vláda v pátek oznámila, že vybraní dodavatelé a skladníci obchodů s potravinami dostanou výjimku z nařízené desetidenní karantény, pokud se každý den prokážou negativním testem na koronavirus. Informovala o tom agentura AP.
- Podnikatelská aktivita v eurozóně se tento měsíc zvyšuje nejvyšším tempem za více než 20 let. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož předběžné výsledky v pátek zveřejnila organizace IHS Markit. Ke zlepšení přispělo další uvolnění restrikcí původně zavedených proti šíření koronaviru. Těží z toho zejména sektor služeb, na který pandemie kvůli uzávěrám dolehla zdaleka nejvíce. V Německu je situace ještě příznivější, naopak Francie si vede hůře. Důvěru v další vývoj zároveň kazí obavy z nové vlny nákazy.
- Společnost Pepco Group, která vlastní řetězce diskontních obchodů Pepco, Poundland a Dealz, plánuje v příštích třech letech vytvořit v Evropě kolem 13 000 pracovních míst. Ta vzniknout převážně v nově otevíraných obchodech, řekl agentuře Reuters generální ředitel Andy Bond.
- Ruská centrální banka ve snaze tlumit inflaci v pátek zvýšila svou základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 6,50 %. Přikročila tím k nejvýraznějšímu zvýšení úroků od roku 2014. Banka rovněž oznámila, že ruská ekonomika podle jejích odhadů dosáhla ve druhém čtvrtletí úrovně z období před příchodem pandemie covidu-19. Zlepšila také odhad růstu ekonomiky na letošní rok. Ruský rubl po rozhodnutí o zvýšení úroků mírně posílil. Dolar tak vůči němu sestoupil až na 73,51 RUB, což je nejnižší úroveň od 6. července.
- Německá státní železniční společnost Deutsche Bahn odhaduje, že nedávné záplavy způsobily na jejích tratích a stanicích škody v hodnotě 1,3 miliardy eur. Upozornila, že velkou část těchto škod nekryje pojištění.
- Z největší realitní transakce v Evropě možná sejde, protože německá společnost Vonovia si nejspíše nezajistila podporu dostatečného množství akcionářů Deutsche Wohnen k převzetí této firmy. S odvoláním na dva své zdroje to napsala agentura Reuters. Akcionáři mohli nabídku na odkup přijmout do středeční půlnoci. Aby se obchod mohl uskutečnit, potřebovala by Vonovia získat nejméně 50 % akcií rivala. Vonovia v pátek uvedla, že se nabízené akcie ještě sčítají. Výsledek by měl být znám v pondělí.
- Spojené království: Maloobchodní tržby v červnu meziročně vyskočily o 9,7 % (odhad: +9,6 %, květen: +24,6 %), meziměsíčně stouply o 0,5 % (odhad: +0,4 %, květen: -1,3 %).
Výsledková sezóna
- Švédská automobilka Volvo Cars se v období od ledna do června vrátila k zisku. Společnosti pomohlo silné oživení trhu po loňském propadu způsobeném pandemií nemoci covid-19. Provozní zisk činil 13,24 miliardy švédských korun po ztrátě 989 milionů SEK ve stejném období loni, uvádí se v pátečním prohlášení. Volvo Cars vlastní čínská Geely Holding, která uvažuje o vstupu na burzu do konce letošního roku.
- Švédská stavební společnost Skanska ve druhém čtvrtletí zvýšila provozní zisk na 2,34 miliardy švédských korun (SEK; 5,9 miliardy Kč) z loňských srovnatelných 845 milionů SEK. Firmě pomohlo oživení stavební aktivity po pandemii, současně ale v páteční zprávě varovala před rostoucím tlakem na její dodavatelský řetězec. Skanska je největší stavební firmou ve Skandinávii a jednou z největších v USA.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Německá ekonomika se brzy vrátí na úroveň z doby před pandemií covidu-19, její růst v tomto čtvrtletí zrychluje. Ve své pravidelné měsíční zprávě to v pondělí uvedla Deutsche Bundesbank, tedy německá centrální banka. Finanční instituce v ní opomenula vliv záplav, které poničily západní části země. Nizozemská banka ING Groep v jiné zprávě ale uvedla, že záplavy se na německé ekonomice odrazí patrně jen omezeně.
- Hodnota udržitelných investic ve správě investičních firem na pěti největších světových trzích dosáhla 35,3 bilionu USD. To je více než třetina celkových aktiv ve správě těchto firem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Globální aliance pro udržitelné investice (GSIA). Investoři se stále více zamýšlejí nad faktory souvisejícími s životním prostředním, sociálními otázkami nebo řízením a správou, které tradičně nebývají zachycené v rozvaze společností, ale mohou ovlivnit budoucí návratnost.
- Čínská společnost Tencent koupí britského vývojáře videoher Sumo za 1,27 miliardy USD. Tencent tak rozšíří své portfolio videoher, které se umísťují na předních místech žebříčků oblíbenosti, a posílí celosvětově svoji pozici. Sumo se zaměřuje na závodní a kulečníkové hry. Podle dohody získají akcionáři firmy Sumo za jednu svoji akcii 5,13 libry v hotovosti, což ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií představuje zisk 43 procent.
- Italská módní skupina Ermenegildo Zegna se dohodla, že v letošním roce vstoupí na burzu ve Spojených státech prostřednictvím spojení se speciální společností pro akvizice, tzv. SPAC. Hodnota firmy by měla činit 3,2 miliardy USD. Spojením s firmou Investindustrial Acquisition založenou evropskou skupinou soukromého kapitálu Investindustrial, které předsedá bývalý generální ředitel švýcarské banky UBS Sergio Ermotti, získá módní společnost 880 milionů USD.
- Německý automobilový koncern Volkswagen se rozhodl v příštím roce ukončit výrobu i prodej sedanů Passat ve Spojených státech. Plánované ukončení výroby těchto aut je podle pondělní tiskové zprávy divize Volkswagen of America součástí připravovaného přechodu továrny k výrobě elektromobilů.
- Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka lze na příštím měnověpolitickém zasedání tuzemské centrální banky 5. srpna očekávat velkou debatu o dalším zvyšování úrokových sazeb. Podle jeho názoru je namístě sazby opět zvýšit.
- Stavební výroba v eurozóně v květnu meziročně +13,6 % (duben +45,2 %).
- Německý automobilový koncern Volkswagen v prvním pololetí ztrojnásobil odbyt elektromobilů ve světě na 170 939 vozů. Přispěla k tomu zejména poptávka v Evropě, uvedla v úterý agentura Reuters. Evropská komise (EK) minulý týden navrhla, aby nová auta od roku 2035 nemohla produkovat žádné emise oxidu uhličitého.
- Švédsko-švýcarská strojírenská společnost ABB kupuje skupinu ASTI Mobile Robotics, předního světového výrobce autonomních mobilních robotů (AMR). ABB o tom v úterý informovala na svém webu. Smlouvu firmy podepsaly v pondělí a očekává se, že akvizice bude uzavřena ještě v létě. Obě strany se rozhodly nezveřejňovat žádné podrobností týkající se ceny.
- Ceny průmyslových výrobců v Česku letos v červnu stouply meziročně o 6,1 procenta, což byl nejvýraznější růst od května roku 2011. Rostly i ceny v dalších odvětvích. Ceny zemědělských výrobců se zvýšily o 5,8 procenta, ceny stavebních prací o 4,1 procenta a tržní služby pro podniky zdražily o 0,9 procenta. Ceny v zemědělství rostly nejvýrazněji od července 2019 a ceny ve stavebnictví od loňského června.
- Investoři, kteří utrpěli ztráty v důsledku propadu akcií německého automobilového koncernu Volkswagen po vypuknutí skandálu kolem manipulací s testy emisí, nemají žádný nárok na odškodné od německého dodavatele automobilových součástek Bosch. Rozhodl o tom v úterý podle agentury DPA Spolkový soudní dvůr (BGH).
- Německé výrobní ceny v červnu meziměsíčně +1,3 % (květen +1,5 %, odhad +1,1 %), meziročně +8,5 % (květen +7,2 %, odhad +8,4 %).
- Přebytek běžného účtu eurozóny v květnu 4,3 miliardy eur (duben 30,6 miliardy).
- Švédský výrobce osobních automobilů Volvo Cars vyplatí svou mateřskou společnost Geely Holding ze společného podniku v Číně. Informovala o tom ve středu agentura Reuters, podle níž tak Volvo Cars bude atraktivnější v případě primární veřejné nabídky akcií (IPO). Geely v minulosti uvedla, že u Volva zvažuje vedle IPO i jiné způsoby vstupu na burzu.
- Mezinárodní měnový fond nadále předpokládá, že světová ekonomika v letošním roce vzroste o zhruba šest procent, tedy stejným tempem, které předpověděl ve své dubnové prognóze. Uvedla to ve středu výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová. Varovala však, že hospodářské oživení zpomalí, pokud se nezvýší tempo očkování proti covidu-19.
- Objem hypoték v Česku za první polovinu roku byl podle Fincentra na úrovni 224 miliard Kč, tedy jen asi 12 % pod objemem za celý loňský rok, přičemž v červnu počet hypoték vzrostl o více než 118 % a objemově byl červen druhým nejlepším měsícem v historii. Průměrná úroková sazba hypoték se v červnu zvýšila o 7 bazických bodů na 2,13 %.
- Podle finančního ředitele energetické skupiny ČEZ Martina Nováka současný růst cen povolenek neurychlí v dohledné době proces uzavírání uhelných elektráren, jež fungují na dlouhodobých zajištěných kontraktech a nejsou zatím ve ztrátě. Podle nedávno představené strategie plánuje skupina snížit do roku 2030 podíl výroby elektřiny z uhlí na 12,5 % z 36 % v roce 2020. Pokud by v budoucnu hrozilo, že by kvůli rychlejšímu růstu cen povolenek než cen elektřiny byly blízko ztrátě, zvažovala by společnost řídit tyto elektrárny na bázi kratších než aktuálně preferovaných tříletých zajišťovacích kontraktů.
- Úterní výsledky tabákové firmy Philip Morris International, mateřské společnosti Philip Morris ČR, poukazují mimo jiné na vývoj dodávek v Česku za první pololetí roku 2021. Firma zaznamenala 13,8% meziroční pokles dodávek v důsledku poklesu celkového trhu a poklesu tržního podílu (kvůli běžným cigaretám, vyrovnáván je naopak zahřívanými produkty).
- Britská vláda ve čtvrtek oznámila, že v rozmezí jednoho roku prodá podíl až 15 % v bance NatWest. Britský stát v ní v současné době vlastní podíl 54,7 %, sníží ho tedy patrně pod polovinu. Vláda banku za globální finanční krize před více než deseti lety zachránila penězi daňových poplatníků. Tehdy finanční ústav spadal do skupiny Royal Bank of Scotland.
- Británie, kde v posledních týdnech přibývá nakažených koronavirem, se potýká s velkým počtem nařízených izolací, kvůli kterým lidé nemohou docházet do zaměstnání. V zemi hrozí nedostatek potravin v obchodech a paliv, informovala ve čtvrtek agentura Reuters. V Anglii a Walesu obdrželo v týdnu od 8. do 15. července výzvu k samoizolaci rekordních 618 903 uživatelů trasovací aplikace britského zdravotnického systému NHS, uvedla stanice BBC.
- Německá kancléřka Angela Merkelová s ohledem na současné rostoucí počty nových případů koronaviru vyzvala občany, aby se nechali očkovat. Všichni chceme návrat k normalitě, řekla v Berlíně na tiskové konferenci k domácí i zahraniční politice. Lidé by podle ní měli svým působením na ostatní přispět k vyšší proočkovanosti obyvatelstva. V bilančním projevu dále uvedla, že Německo stojí před velkými modernizačními výzvami. Hájila také plynovod Nord Stream 2 i odklon země od jaderné energetiky. Plány, co bude dělat po konci své dlouhé politické kariéry, podle svých slov zatím nemá.
- Objem překládky zboží v rotterdamském přístavu v první polovině letošního roku meziročně vzrostl o 5,8 % na 231,6 milionu tun. Oznámilo to ve čtvrtek vedení přístavu, který je největší v Evropě. Mezinárodní obchod se zotavuje z propadu způsobeného pandemií covidu-19.
- Evropská centrální banka na červencovém zasedání podle očekávání potvrdila nastavení měnové politiky. Beze změny tak zůstávají úrokové sazby (základní 0 %, zápůjční 0,25 %, depozitní -0,50 %) i programy na podporu ekonomiky. Banka současně představila nový přístup k měnové politice, který naznačuje déletrvající podporu ekonomiky.
- Německý výrobce osobních a nákladních automobilů Daimler ve čtvrtek oznámil, že mezi roky 2022 a 2030 investuje do vývoje vozů s elektrickým pohonem přes 40 miliard eur. Všechny nové platformy po roce 2025 budou pro elektromobily.
- Spotřebitelská důvěra v eurozóně i v celé Evropské unii v červenci klesla. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila Evropská komise. Index důvěry v zemích používajících jednotnou evropskou měnu se snížil o 1,1 bodu na -4,4 bodu, v červnu se vyšplhal na nejvyšší úroveň za tři a půl roku.
- Akcionáři německého automobilového koncernu Volkswagen ve čtvrtek schválili dohodu o vyřešení nároků vůči čtyřem bývalým vedoucím pracovníkům, které souvisejí s emisním skandálem. Koncern na základě dohody, kterou představil už dříve, získá odškodné 288 milionů eur. Dohoda je významným mezníkem ve snaze automobilky udělat tečku za skandálem, který ji stál více než 32 miliard dolarů.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Švýcarské bance UBS vzrostl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 62,8 procenta na 2,01 miliardy USD. Pokračující růst akciových trhů pomohl největšímu světovému správci aktiv k vyšším ziskům ze správy peněz pro bohaté. Vyplývá to z úterního prohlášení UBS. Analytici v průzkumu samotné banky očekávali čtvrtletní zisk jen 1,34 miliardy USD. Výnosy stouply o 21 procent na téměř devět miliard USD. Hodnota aktiv ve správě banky vzrostla o čtyři procenta na 3,2 bilionu USD.
- Švédský výrobce nákladních aut AB Volvo ve druhém čtvrtletí meziročně téměř ztrojnásobil provozní zisk na 9,73 miliardy švédských korun (24,3 miliardy Kč) z loňských 3,27 miliardy SEK. Společnost, která vedle nákladních aut vyrábí i stavební stroje, autobusy a motory, ale v úterý také varovala před dalšími výpadky a odstávkami produkce vlivem globálního nedostatku polovodičů. Ten v uplynulém kvartálu firmě znemožnil plně využít silné poptávky.
- Švédská společnost Electrolux, která je největším výrobcem domácích spotřebičů v Evropě, hospodařila ve druhém čtvrtletí s provozním ziskem 1,98 miliardy švédských korun (zhruba pět miliard Kč) po ztrátě 62 milionů švédských korun před rokem. Varovala však před prohlubujícími se problémy s dodávkami součástek v příštích měsících, což vedlo k výraznému poklesu ceny jejích akcií.
- Německý výrobce osobních a nákladních automobilů Daimler vykázal ve druhém čtvrtletí provozní zisk bez mimořádných položek 5,42 miliardy eur ve srovnání s provozní ztrátou 708 milionů eur před rokem. Daimler ve své výsledkové zprávě ve středu také upozornil, že globální nedostatek polovodičů sníží prodej aut ve druhé polovině letošního roku. Výhled ziskové marže na celý rok ale výrobce aut značky Mercedes-Benz ponechal zatím beze změny.
- Německá softwarová společnost SAP ve druhém čtvrtletí zvýšila provozní zisk meziročně o tři procenta na 1,9 miliardy eur. Finanční ředitel firmy Luka Mucic upozornil na ziskové investice do rizikového kapitálu a firma už letos podruhé zvýšila celoroční výhled zisku i tržeb. Její akcie nicméně po zveřejnění zprávy oslabily, investoři totiž čekali výraznější zlepšení výhledu. SAP nyní sází na cloudové služby.
Zdroj: CNBC, ČTK