Stop-loss: Na klesajících trzích nutnost!

Mezi aspekty, které musíte mít v povědomí při zvažování nákupu akcií, patří nastavení stop-loss limitů. Pokud zapomenete na tuto "maličkost", může vás to stát balík. Jaké výhody tento nástroj investorům přináší?
Co znamená stop-loss?
Stop-loss limit je příkaz stanovený brokerem k prodeji aktiva, pokud kurz dosáhne určité hodnoty. Tento nástroj vznikl za účelem redukce potenciálních ztrát investora.
Vysvětleme si jeho význam na konkrétním příkladu, kde si budeme chtít stanovit 10% stop-loss limit, aby naše potenciální ztráta činila maximálně 10 %.
V případě, že kupujete akcie Microsoftu za cenu 20 USD, nastavíte stop-loss na 18 USD, a pokud tržní cena klesne pod tuto hodnotu, akcie budou za aktuálně převládající tržní cenu prodány.
Jak obchodovat, když se akcie vydají na jih? Strategie pro pozorné investory
Výhody a nevýhody stop-loss limitů
Výhoda tohoto instrumentu spočívá v tom, že jeho sjednání zpravidla nic nestojí, a nemusíte proto výkonnost aktiva neustále monitorovat. Obzvlášť užitečný bude stop-loss v době, kdy nemáte možnost sledovat vývoj akciových kurzů na denní bázi.
Také vás může ochránit před emotivním jednáním. Často se totiž stává, že jste se "svými" akciemi příliš svázáni a věříte, že poklesy jsou jen dočasné, a proto promeškáte okamžik, kdy byl nejvyšší čas akcie prodat.
Negativa stop-lossu pocítíte ve chvíli, kdy bude na trhu velká volatilita a ceny akcií budou krátkodobě výrazně fluktuovat. Je proto důležité správně stanovit procentní hodnotu pro prodejní (resp. nákupní) příkaz, aby vás smysluplně chránil před rizikem poklesu. Je nerozumné nastavit stop-loss na 5 % u akcie, u níž cena běžně "skáče" o 10 %. Takto zvolený limit by vás před ztrátami neochránil, naopak by ztráty způsobil, protože byste vynaložili značné peníze na makléřské poplatky spojené s vykonáváním opakovaných pokynů k nákupům a prodejům. Neexistují žádná obecná pravidla toho, jak stop-loss nastavit. Aktivnímu investorovi může vyhovovat limit kolem 5 %, naproti tomu dlouhodobí investoři využívají často stop-lossy okolo 15 % a výše.
Dále musíte mít na paměti, že jakmile aktuální kurz dosáhne limitu, stává se tento příkaz tržním pokynem a cena, za kterou jsou akcie nakonec prodány, se může značně lišit od vámi stanoveného limitu. To platí obzvláště na hodně volatilních trzích, kde se ceny akcií mohou rychle měnit.
7 důvodů, proč se trhy potýkají s tak velkou volatilitou
Brokeři někdy využívání stop-loss limitů omezují. Na některé akcie, jako například na tzv. penny stocks (levné akcie malých společností v nominální hodnotě do pěti dolarů) není možné příkaz nastavit.
Příkazy nemusíte využít jen k redukci ztrát
Už z názvu stop-lossu je jasné, že jde o prevenci ztrát. Není to však jeho jediná úloha. Další funkcí stop-lossů může být i takzvané uzamykání zisků, někdy konkrétně pro tento příkaz najdete také označení trailing-stop (posuvný stop). Takto konstruovaný pokyn je nastaven jako procentní pokles, avšak ne z ceny, za kterou jste akcie nakupovali, ale z aktuální tržní ceny. Hodnota stop-lossu se pak automaticky upravuje, když se kurz akcie vyvíjí požadovaným směrem. Pokud tomu je naopak, hodnota stop-lossu se nemění.
Když jde akcie nahoru, znamená to pro vás nerealizovaný zisk, jelikož nemáte v ruce peníze, dokud aktiva neprodáte. Trailing stop umožňuje vydělávat na růstu cen, na druhé straně garantuje alespoň část již dosaženého kapitálového zisku.
Fungování tohoto typu pokynu si opět předvedeme na příkladu s akciemi Microsoft, u nichž nastavíme trailing stop podobně jako v minulém případě na hodnotu 10 % (tentokrát však ne pod nákupní, nýbrž pod aktuální tržní cenou):
Akcie, kterou jste koupili za 20 USD a jejíž původní stop-loss činil 18 USD, najednou vyletí během měsíce na úroveň 30 USD. Vámi nastavený trailing stop uzamkne zisky při ceně 27 USD za akcii (30 – 0,1 x 30 = 27). Pokud pak bude následovat hlubší propad, vás se už nedotkne, o kapitálové zisky nepřijdete.
Zdroj: Investopedia.com