Jak vidí rok 2012 hedgeová legenda Kyle Bass?

Superstar v oblasti hedgeových fondů a zakladatel Hayman Capital Management Kyle Bass sám sebe popisuje jako realistu a nebere si servítky s kroky Fedu nebo vlády. Pro rok 2012 dává velmi negativní výhled jak pro eurozónu, tak pro Japonsko. V důsledku toho ovšem podle něj zpomalí také americká ekonomika.
Podle Kyla Basse je cesta k úplnému zotavení americké ekonomiky kratší, než předpovídají politici. Ti se domnívají, že bude potřeba celá dekáda. Bass odhaduje 3 až 5 let. Vše bude záležet na vývoji v Evropě a v Japonsku.
Psychologie je mnohem důležitější než analýza
Většina lidí - ať investorů, nebo běžných spotřebitelů - se domnívá, že vždy existuje někdo, kdo je zbaví problémů. "Existuje určitá psychologická hranice, která dává lidem naději, že ekonomiky typu Řecka a Itálie nemohou zkrachovat. Je důležité se nad tuto hranici povznést," podotýká Bass.
Američanům je tento fenomén zcela vlastní. Spojené státy jsou už několik desetiletí brány jako ekonomická, vojenská a technologická vlemoc. To se podepsalo na psychice lidí, kteří jsou zvyklí na vyšší životní standard, podle něhož soudí celý svět. "Ve Spojených státech v posledních letech hodně lidí trvale ztratilo práci a není schopno si najít novou. To by si měli uvědomit i guvernéři Fedu a politici, Američané stále poněkud tápou, nevědí, co to má znamenat," říká Bass.
Pokud bude ekonomika USA růst, tak jen pomalu
"Od doby, kdy se Evropa potýká s dluhovými problémy, je odhadován růst americké ekonomiky zhruba na 1 až 1,5 % za rok," pokračuje Kyle Bass.
Co se týká politické angažovanosti v současných problémech, má Bass jasno. Veškeré snahy jsou jen kupováním času, odsouváním řešení problémů. Nikdo se nesnaží řešit věci razantně a okamžitě.
Velká Británie a Francie budou čelit velkým problémům
"Pokud se zaměříme na bankovní systémy ve Francii a Británii a na jejich expozici v dluhy postižených zemích, nemusíme být žádní géniové, aby nám došlo, že banky čeká v příštích letech velmi složité období," upozorňuje hedgeová legenda.
Fokus na Japonsko a Irsko se vyplatí
"Některé ekonomiky jsou mnohem produktivnější než jiné. Japonsko nemá téměř žádné přírodní zdroje, a proto jich většinu dováží. Pokud země používá tržby z daní na nákup surovin, dá se s tamní ekonomikou a jejím budoucím vývojem mnohem lépe kalkulovat. Některé země ovšem mají dluh 40krát vyšší než příjmy z daní, takže k jejich krachu stačí úplné minimum. Takže pozor na Japonsko nebo Irsko."
Drobní investoři musejí být mnohem konzervativnější
Pokud investujete a myslíte si, že investujete konzervativně, je to podle Basse stále málo. "Ochrana kapitálu bude v příštích letech důležitější než výnosy. Zásahy centrálních bank a politků nesmějí investory utěšit, že všechno bude dobré. Investoři by měli mít dostatek hotovosti. Ideální měnou je stále dolar, který se jeví v krátkém a středním horizontu jako nejlepší měna na světě."
K aktivům, která by měli investoři držet, přidává Bass reálná aktiva, například podíl na ropných vrtech nebo nemovitosti. Lidé by se naopak měli vyvarovat investic do finančních titulů.
"Je možné, že reálná aktiva budou v některých momentech ztrácet hodnotu, ale stále budete mít jistotu nějakého majetku," říká Bass.
Sociální nepokoje budou kulminovat
"Occupy Wall Street a další protesty ve Spojených státech jsou jen začátkem. V Evropě jsou téměř demonstrace na denním pořádku (a že mají Evropané důvod), ale ve Spojených státech jde ohledně finanční nerovnosti a nezaměstnanosti o novou věc.
Nepokoje budou sílit, a to hlavně kvůli špatným rozhodnutím vlády investovat akcie daňových poplatníků do akcií bank a finančních domů. Pokud si navíc managementy těchto společností vyplácejí nechutně tučné odměny, není se čemu divit. Pokud bychom v USA opravdu fungoval kapitalismus, většina bank by zbankrotovala," shrnuje Bass.
Na konec Kyle Bass varuje: "Nevěřte vládám, když říkají, že bude vše v pořádku, že budou řešit problémy. Mějte vlastní názor. Klíčem k úspěchu je dělat dobře svou práci."
Zdroj: Hayman Capital Management