US MARKETOtevírá za: 15 h 50 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Milí investoři, poučte se z roku 2011

Začátek ledna je většinou ve znamení predikcí a odhadů. V takto složitých ekonomických podmínkách je samozřejmě velmi těžké se trefit. Většina odborníků se shoduje, že jednou dojde k rozpadu eurozóny, nejspíše i celé Evropské unie. Kromě výhledů do budoucna je však potřeba nacházet i poučení v minulosti. Nabízíme jich několik, ale nenechte si jimi pokazit víkend - nejdříve se třeba dobře nasnídejte.

1. Konvenční názor je obyvkle špatný

Obvykle trvá, než odborníci na něčem shodnou. V minulém roce nebyla o konzervativní názory nouze. Jakmile se však z nich stal hlavní proud, po čase se ukázalo, že byl chybný. Příklady, které hovoří za vše: ekonomika se brzy zotaví, třetí kolo kvantitativního uvolňování je na spadnutí a americký dolar propadne.

2. Korelace trhů se zvyšuje

To, že jsou trhy mnohem více provázané, znamená, že se stávají rizikovějšími. Nejrizikovějším faktorem je přesun obrovského množství kapitálu do ETF a finanční páka, a to především při dlouhodobých poklesech.

3. Velkorysé vládní stimuly netrvají věčně

Rok 2009 byl výborný, rok 2010 ušel, ale minulý rok jasně ukázal, že vládní stimuly nefungují dlouho. Pokud pokles ekonomiky nabere na obrátkách, vyvstane řada otázek ohledně dalších vládních kroků.

4. Bezpečné přístavy: Dolar a frank, ne zlato

Velké množství exeprtů tvrdilo, že se Ben Bernanke rozhodl uměle oslabit dolar. To byl jasný náznak toho, že jsou všichni na jedné lodi a chtějí shortovat dolar. Pravda se ukázala velice brzy.

5. Deflace je větším rizikem než inflace

Už tři roky posloucháme, že uvidíme "explodovat" ceny, a že je Ben Bernanke na prvním místě mezi hledanými zločinci. Blíže pravdě jsou ovšem ti, kdo předpovídají deflaci.

Sestrovražedný souboj: Zvítězí inflace, nebo deflace?

6. Na patentech záleží

Rok 2011 jasně ukázal, že jsou patenty stále důležité. Ukázalo se to hlavně v internetovém průmyslu na trhu s mobily a chytrými telefony. Velký souboj předváděli hlavně giganti Apple, Google a Microsoft. Je pravděpodobné, že patenty budou hrát v budoucnu stále větší roli.

7. Sázka na špatný management trvá déle, než chcete

Jako příklad se dají uvést akcie Yahoo!. Ty se na začátku roku 2011 obchodovaly za 17 dolarů a podle mnoha odborníků byly levné na to, jak kvalitní firma byla. Jak ukázal průběh roku, špatný management dokáže své - akcie skončily za celý rok v mínusu. A to je jen příklad.

8. Americké střední třídě se stalo něco zlého

Americká spotřeba na tom není nejhůře. Nicméně od Occupy Wall Street po řadu televizních pořadů (například populárních 60 minut) můžeme sledovat nespočet lidí, kteří přišli o práci a domov. Se střední třídou v USA je něco v nepořádku.

9. Evropa bojuje s finančními problémy jinak než USA

Stále není jasné, zda se starému kontinentu podaří najít cestu z dluhových problémů. Rozdíl mezi tím, jak se Američané zhostili finanční krize v roce 2008, a současným řešením evropské dluhové krize je obrovský. Evropané potřebují mnohem více času na debaty a projednávání. Amerika na druhé straně vyniká finanční flexibilitou a dokáže peníze nasměrovat rychle a správným směrem tak, aby předešla prohlubování problému.

10. Všichni jsme makro manažeři

Pro mnoho investorů byl rok 2011 opravdu náročný. Odhadnout budoucí vývoj trhů byl prakticky nesplnitelný úkol. Nicméně velké množství investorů se muselo zaměřit na makro údaje v zájmu co nejlepšího odhadu vývoje trhu, protože kroky evropských politiků, ale někdy i Fedu, byly zkrátka příliš nečitelné. Takže alespoň bylo čeho se chytit.

Zdroj: thestreet.com

Americký dolarDeflaceDluhová krizeFinanční krizeInvestice
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa