Investiční pravidla z reálného světa

Realita tradingu se od teorií detailně propracovaných v knihách o investování diametrálně liší. Většina úspěšných investorů se shoduje na tom, že se naučili obchodovat spíše metodou pokus-omyl než na základě toho, co jim vtloukali do hlavy profesoři na nejprestižnějších ekonomických univerzitách.
"Pokud obchodujete desítky let na denní bázi a ztratíte tisíce dolarů na hloupých obchodech, začnete proklínat všechny ty teoretiky, že ta nejjednodušší (ale přitom nejdůležitější) pravidla nezapsali už do učebnic pro střední školy," prohlašuje Michael Comeau, dlouholetý trader, který působil nějakou dobu i v týmu Jima Cramera. "Stačilo by, kdyby mi na střední dali pět rad ze života, a vyhnul bych se těm nejhorším ztrátám."
1. "To, co víš ty, vědí i všichni ostatní!"
Investoři mají tendenci přeceňovat jedinečnost svých myšlenkových pochodů, dedukcí a analýz, které jsou postaveny na veřejných informacích, například na finančních reportech nebo novinových článcích. Příchod sociálních médií rychlost šíření kurzotvorných informací ještě urychlil. Buďte si jisti, že všechno, co se dozvíte, je již v ceně aktiv obsaženo. (Tedy pokud neobchodujete na základě neveřejných - insider - informací).
Je důležité rozumět historii a aktuálnímu dění, ale abyste se stali úspěšným investorem, musíte být do určité míry jasnovidec, mít schopnost SPRÁVNĚ odhadnout budoucnost. A to je mnohem těžší úděl než listovat finančními reporty, sledovat zveřejňování hospodářských výsledků firem nebo sledovat internetové zpravodajství.
Nezáleží na tom, jaké jsou fundamenty právě teď, nýbrž jaké budou zítra, za měsíc nebo za rok. Když vám analytik doporučuje akcii, protože její P/E je právě X násobek zisku a má Y hotovosti v rozvaze, opakuje jen to minimum, co vědí všichni.
Jeden moudrý muž kdysi pravil: "To, co už ví trh, nestojí za mou pozornost."
2. "Zisk je ve správném načasování!"
Na trhu si klademe dvě hlavní otázky: "Co?" a "Proč?". Jenomže k úspěchu v tradingu tyto dva pohledy na věc nestačí. Nejzásadnější je totiž: "Kdy?".
Jednoho dne nejmenovaný hedgeový fond vsadil na splasknutí americké nemovitostní bubliny. "Smart money – trefil správně!" napadne vás možná. Ovšem sázku na trh umístil v roce 2003, tedy těsně předtím, než nemovitostní index svou hodnotu zdvojnásobil.
Většina short sellerů pohoří na neočekávané rally, která neodvratnému pádu předchází.
3. "Nenechte sebeutvrzování ovládnout své peníze!"
Oxfordské slovníky definují confirmation bias jako tendenci interpretovat nové důkazy jako potvrzení existujících domněnek a teorií. Převedeno do investičního prostředí, když jste býkem na trhu zlata, budete si vykládat všechny nové okolnosti jako důvody pro budoucí růst ceny zlata.
Sílu "sebeutvrzování" zakusili například investoři Rackable Systems (SGI po převzetí v roce 2009 Silicon Grafics). Tato firma v roce 2006 prodávala energeticky efektivní servery gigantům, jako jsou Microsoft a Yahoo!. Každý už tehdy měl být připraven na scénář, že by Rackable Systems ztratil oba velké zákazníky (Microsoft 34 % příjmů a Yahoo! 26 %), nebo alespoň na to, že zvýšená konkurence vyvine tlak na marže. Většina investorů si ovšem zvýšenou konkurenci vysvětlovala jako růstový potenciál tohoto odvětví. Pád byl bolestivý - akcie Rackablu spadl z 56 na 10 USD.
Jak vnímáte věci kolem sebe? Nepřizpůsobujete je tomu, co chcete právě teď vidět a slyšet?
4. "Valuační poměry jsou na nic, když je neposuzujete v kontextu!"
Až příliš často investoři zjednodušují pohled na valuační poměry. Automaticky posuzují, že když je P/E nízké, akcie je podhodnocená a naopak. Pak se diví, že co bylo levné, je ještě levnější, a "drahé" firmy se dále zhodnocují.
P/E nelze stejně jako ostatní valuační poměry (P/BV, EV/S, EV/EBITDA a další) posuzovat izolovaně. Mnohem důležitější je rozumět tomu, jak se do budoucna bude vyvíjet jejich jmenovatel (zisk, tržby, EBITDA).
Kolikrát jsme v minulosti mohli zaslechnout, že je Research In Motion podle P/E poměru atraktivní koupě. Kvůli klesajícímu tržnímu podílu a ziskové síle klesla akcie RIIM z maxim roku 2008 o 93 %. Nokia je další případ. Co je platné, že se obchodovala na pouhém 5násobku zisků, když se její vyhlídky každým čtvrtletím zhoršovaly – spadla ze skoro 40 USD v říjnu 2007 na současné zhruba 2 USD.
5. "Pan Trh si občas dělá, co chce, bez ohledu na fundamenty!"
Také je potřeba mít na paměti, že když je na trhu rally, porostou s ní i ty nejhorší akcie. Když naopak propukne panika, padá všechno. V roce 2008, kdy Apple výrazně překonával zisková očekávání a začínala iPhone mánie, zakončil rok na 85,35 USD – ztratil i přes silné fundamenty 57 %!
Zdroj: Minyanville.com