5 rad od hráčů pokeru: Zásady finanční gramotnosti platí i u karetního stolu

V České republice přibývá lidí, kteří nacházejí v pokeru zajímavou formu přivýdělku. Do hry se můžete zapojit i se třemi stovkami, výhry se pohybují až v řádech desítek tisíc korun. Pokud však chcete být v turnajích dlouhodobě úspěšní, vyplatí se vám dodržovat několik základních pravidel finanční gramotnosti. Tyto zásady platí pro oblast osobních financí stejně jako v pokeru.
Začněte pravidelným tréninkem a studiem
Pokud chcete být v pokeru dobří a vydělat si nějaké peníze, zkuste nejprve trénovat a zdokonalovat svoji hru. Hrajte nejdříve s přáteli při nízkými, "rekreačními" vklady, sbírejte zkušenosti a hodně se učte. Vedle škol pokeru se nabízí knihy nebo nejrůznější výuková videa, která jsou dostupná na internetu. Vyplatí se také domácí studium psychologie pokeru, zejména oblastí, které se zabývají například řečí těla, blafováním nebo osobnostní typologií hráčů.
Finanční management
"Pokud jste v pokeru postoupili na takovou úroveň, že jste ochotni do hry vkládat peníze a měřit své síly v opravdových turnajích, začněte budovat svůj finanční management. Začněte tím, že si nastavíte svůj osobní bankroll, tedy celkový objem peněz, které jste ochotni do pokerových turnajů investovat," doporučuje Adéla Pecháčková, vycházející hvězda ženského pokeru.
Samozřejmě musíte vzít v potaz i riziko případné prohry, kdy o část peněz nebo dokonce o celou sumu přijdete. "V závislosti na své finanční situaci si proto vyčleňte takový obnos, který můžete postrádat, aniž by to ohrozilo fungování vaší domácnosti," dodává hráčka, která se pokerem živí.
Nastavte si limit pro výši vkladu
Součástí "finančního managementu" je nastavení limitu vkladu do hry, takzvaného buy-inu. Tato částka by neměla být vyšší než 5 % celkového objemu vašich finančních prostředků, tedy bankrollu. Nevstupujte do turnajů, které by pro vás mohly v okamžiku prohry představovat nadměrnou finanční zátěž, zacházejte s bankrollem uvážlivě.
"Snažte se postupně navyšovat jeho objem a naučte se vnímat tuto sumu peněz jako nezávislý investiční prostředek. Část peněz, které vyhrajete, proto vždy převádějte na účet bankrollu. Pokuste se co nejméně míchat finance určené pro hru s penězi, které máte vyhrazené pro financování svých pravidelných životních výdajů," doporučuje Adéla Pecháčková.
Štěstí ve hře berte s nadhledem
I když to s pokerem myslíte vážně a začalo se vám nadmíru dařit, nespoléhejte se na to, že tomu tak bude vždy. Štěstí hraje v pokeru zhruba 30% roli, je to nestálý faktor. Vyjádřeno mírou pravděpodobnosti, prohrajete zhruba každou pátou hru, ať jste sebelepší hráč.
Nenechte se bezhlavě zlákat myšlenkou na opuštění svého hlavního zaměstnání, ačkoli je to lákavé. Zachovejte si chladnou hlavu a nebuďte impulzivní. Už příští měsíc můžete začít výrazně prohrávat, dostanete se pod silný psychický tlak, což může být příčinou dalších a dalších proher. I z tohoto důvodu je dobré znovu připomenout předchozí bod, tedy promyšlené budování bankrollu, který představuje účinný záchranný polštář pro období, kdy se nedaří. Používejte zdravý rozum.
Promyslete herní strategii
Pokud budete hrát poker pravidelně, měli byste si promyslet svou dlouhodobou herní strategii. S ohledem na své životní okolnosti si ujasněte, jak moc jste ochotni riskovat. Tomu uzpůsobte styl hry. Hráči, kteří hrají agresivně, samozřejmě vyhrávají více peněz, na druhou stranu se ale musejí vyrovnávat s vyšší mírou rizika.
"Nejlepší je zlatá střední cesta, kdy budete hrát spíše konzervativně a méně blafovat. Není to špatná strategie. Martin Staszko vyznává podobný styl hry a z jednoho prestižního turnaje v Las Vegas si přivezl 98 milionů korun, což je docela silná inspirace," usmívá se Adéla Pecháčková.
Zdroj: Casino Ambassador