7 jednoduchých doporučení pro zlepšení vaší finanční situace

Nejste spokojení se svou finanční situací? Tak ji změňte. Cestu vám může ukázat třeba následujících sedm rad.
1. Chovejte se šetrně: K penězům i k věcem. Sami sebe se zeptejte, zda skutečně potřebujete nový mobil každé dva roky, jestli si musíte kupovat jen značkové oblečení, chodit každý týden na masáž a tak podobně. Není nic jednoduššího než utrácet méně.
2. Plánujte nákupy: Nenechávejte nákupy na poslední chvíli, vyhnete se tak stresu i placení zbytečně vysokých částek. Naplánujte si pořízení sportovního vybavení nebo oblečení až na dobu po sezóně, kdy obchody nabízejí slevy. Možná budete mít omezený výběr, na druhou stranu i to vám může pomoci při rozhodování. A příští rok budete mít klid.
3. Ignorujte dav: To platí nejen pro nakupování, ale i pro investování. Každý máme jiné potřeby, na to bychom neměli zapomínat. Nedělejte něco jen proto, že to dělá váš známý nebo soused. Buďte sami sebou.
4. Buďte trpěliví: Svou finanční situaci těžko dokážete změnit ze dne na den. Ani strom nevyroste přes noc. Vytvořte si finanční plán a určete si priority a cíle. Když se plánu budete držet, cíl neminete.
5. Nehledejte zkratky: Pokud vám někdo slibuje zhodnocování peněz v desítkách procent ročně, buď lže, nebo objevil svatý grál investování. S mírou zhodnocení roste i riziko, takže třeba desítky procent potenciálního výnosu ročně mimo jiné znamenají obrovské riziko ztráty. Držte se toho, co znáte, a neriskujte zbytečně.
6. Diverzifikujte: Při správě peněz nezapomínejte na jednu ze základních investičních pouček, a sice neukládat všechna vajíčka do jednoho košíku. Investiční portfolio v každé situaci diverzifikujte napříč třídami aktiv, sektory i regiony. Jedině tak se pojistíte proti turbulencím na trzích.
7. Buďte aktivní, jen když si to vyžádá situace: Pokud tržní cena vašeho portfolia postupně narůstá, riziko zůstává akceptovatelné a na trhu se neděje nic zásadního, sledujte vše tiše zpovzdálí. Dělejte změny v portfoliu jen tehdy, když si to situace na trzích či v ekonomice skutečně vyžádá.
Zdroj: HumbleDollar