5 důležitých rad pro investory začátečníky

Investování se stává běžnou součástí života většiny lidí. Pokud náhodou ještě vlastní investiční portfolio nemáte, je nejvyšší čas na jeho stavbě začít pracovat. Zde je několik jednoduchých, ale důležitých rad do začátku.
1. Plánujte
Investování by nikdy nemělo být založené na spontánním a překotném rozhodování. Každý investor by měl mít jasný finanční a investiční plán reflektující jeho konkrétní cíle a možnosti. Nemusí jít o nijak komplikované analýzy, investoři by si měli jen udělat jasno v tom, čeho a za jak dlouho chtějí dosáhnout a jaké riziko jsou ochotni na této cestě podstoupit. Neméně důležité je se tohoto plánu držet, být v investování konzistentní, a to i ve chvílích, kdy situace na trzích nevypadá dobře.
2. Začněte hned
Čím dříve s investováním začnete a čím více peněz si budete odkládat, tím lépe. Nástup nepřeberného množství investičních platforem v posledních letech otevřel trhy prakticky všem a umožnil investovat i minimální částky. Už se tak nelze vymlouvat na to, že někdo nemá měsíčně tisíce korun navíc. Klíčová je i výdajová disciplína, tedy omezení zbytečných výdajů s cílem maximalizovat volné prostředky k investování.
3. Diverzifikujte
Míra diverzifikace investičního portfolia se odvíjí od zvolené investiční strategie, respektive rizikového profilu investora, rozdělování investičních prostředků mezi jednotlivé třídy aktiv nebo aktiva v různých regionech by však mělo být v nějaké podobě v portfoliu zastoupeno vždy. Investoři mohou proti nadměrné kolísavosti tržní hodnoty portfolia bojovat různými způsoby, diverzifikace se ale opakovaně ukazuje být jediným dlouhodobě skutečně funkčním řešením.
4. Nepřeplácejte
Stejnou investiční sužbu nabízejí různé společnosti na trhu za různé ceny. Význam poplatků v investování je přitom i kvůli efektu složeného úročení zásadní, počítá se každá desetina procentního bodu. A vliv výše poplatků na celkové zhodnocení prostředků je tím větší, čím delší je investiční horizont. Při investování 100 tisíc korun po dobu dvaceti let při průměrném ročním výnosu 4 % dělá rozdíl mezi cílovými částkami při ročních poplatcích 0,25 % a 1 % přibližně 30 tisíc.
5. Vzdělávejte se
Nechat ležet volné peníze na běžném účtu je krajně nezodpovědné. Stejně tak je ale nezodpovědné, když se je lidé snaží zhodnocovat prostřednictvím finančních nástrojů, kterým nerozumí, jen proto, že nabízejí atraktivní zhodnocení. Postupujte od jednoduchého ke složitému, vzdělávejte se a nebojte se požádat o pomoc, když se ocitnete v situaci, na kterou sami nestačíte.
Zdroj: Fidelity Investments