Inflace: Tichý a nenápadný zloděj je k poražení

Meziroční míra spotřebitelské inflace v Česku se letos drží v pásmu 2-3 %, a mnoho lidí si tak po třech letech násobně výraznějšího růstu cen možná oddechlo. Svádí to k pocitu, že naše úspory již nebudou významně ztrácet na kupní síle. Dlouhodobě ale i míry inflace lehce nad dvěma procenta (po)cítíme. A příjemné to není a nebude, pokud se tomu poddáme.
Spousta lidí si neuvědomuje, že i "standardně" nízká míra meziroční inflace kolem 2 % dokáže v dlouhodobém horizontu 10-40 let významně snížit kupní sílu nebo reálnou hodnotu jejich úspor. Zejména pak v případě, pokud si namísto dlouhodobého investování pouze pravidelně odkládají ušetřené peníze na většinou ne až tak zajímavě úročené spořicí účty a termínované vklady, případně když nechávají peníze na běžných účtech v bankách.
Pokles reálné hodnoty peněz není nijak složité si představit. Když máte letos 100 000 Kč, můžete si koupit určitý balík zboží a služeb. Když pak míra inflace dosáhne 2 %, za stejné zboží a služby za rok zaplatíte 102 000 Kč. A třeba za deset let už budete potřebovat přes 120 000 Kč.
A obráceně, 2% míra inflace, na niž dlouhodobě cílí Česká národní banka, již za pět let srazí kupní sílu jinak neúročených peněz na zhruba 91 % původní reálné hodnoty, po 10 letech může střadatel počítat s 82 %, po 20 letech s 67 %, po 30 letech s 55 % a po 40 letech jen se 45 % původního spotřebního koše.
Pokud by navíc míra inflace byla v průměru 3 % ročně (což nelze vyloučit s ohledem na dlouhodobé celosvětové trendy), bude výsledná redukce kupní síly úspor ještě výraznější (86 %, 74 %, 55 %, 41 % a 31 % původního spotřebního koše po 5, 10, 20, 30 a 40 letech).
Ani utlumená inflace by tedy neměla svádět k dojmu, že jsou naše úspory v bezpečí. Jak jejich kupní sílu chránit, případně je reálně zhodnocovat? Zejména mladší a střední generaci lze poradit diverzifikované investice do dynamických podílových fondů nebo ETF, které již při 15letém investičním horizontu nabízejí vysokou šanci na reálný výnos. A není od věci připomenout, že od letošního roku lze k tomuto dlouhodobému investování využít i daňově zvýhodněný režim DIP.
Zdroj: Broker Consulting