US MARKETOtevírá za: 12 h 43 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Fondy: Strategie "kup a drž" funguje!

Poslední dva roky naznačují, že strategie "kup a drž" je mrtvá. Ale při pohledu na posledních 20 let se tato strategie jeví stále lákavě. Naznačuje vývoj v posledních letech, že následujících 20 let bude pochmurných?

Vladimír Hobza
Vladimír Hobza
1. 4. 2010 | 12:00
Kup a drž

Zatímco v devadesátých letech byla výnosnost fondů přímo "žhavá", v minulém desetiletí působila hodně chladně - s "tečkou" v podobě finanční krize.

Vyplatí se držet fondy i v době, kdy se trhům nedaří? Nebo fondy střídat a držet se vždy těch nejvýnosnějších?

Když se zaměříme na strategii "kup a drž", je mezi investory do akcií a investory do podílových fondů velký rozdíl.

Většina fondů je tvořena pro dlouhodobé investice, snaží se poskytnout profesionální správu s předem definovanou investiční strategií a diverzifikací za přijatelnou cenu. V posledních dvou desetiletích se fondům dařilo smíšeně, někdy z nich byli investoři radostí bez sebe, jindy přinášely nepříjemný pocit.

Ale samotné fondy se málokdy drží strategie "kup a drž". Podle společnosti Lipper, která monitoruje fondy, mají americké akciové fondy průměrný obrat 105 %, což znamená, že za celý rok obmění přibližně celé své portfolio. O portfoliu, které na konci roku vypadá jinak než na jeho začátku, se nedá rozhodně mluvit jako o přístupu "kup a drž".

Žhavé fondy

Investoři, kteří si myslí, že je strategie "kup a drž" mrtvá, jsou obvykle proti investičním fondům. Většina fondů však takovou strategii nepoužívá. Je možné držet určitý fond celé roky, ale investice, do kterých fond investuje, se mohou měnit každých několik měsíců.

Střídání fondů představuje především změnu manažerů a investičních strategií, už ne tolik změnu akcií. Pokud například převedete peníze ze slabě se vyvíjejícího fondu do jiného lépe prosperujícího, je velmi pravděpodobné, že oba fondy budou držet některé stejné cenné papíry. Z historického hlediska se časté přesouvání peněz mezi fondy vyplácí jen zřídka.

Obvykle je zisk investorů o něco menší než celková dlouhodobá výnosnost fondů, protože typičtí investoři obvykle vloží peníze do fondů, které už patří mezi "žhavé", a mají tendenci peníze vybírat, jakmile jejich popularita a výkonnost poleví.

Obchodování s fondy?!

Kromě strategické alokace aktiv může pomoci i "nová" investiční strategie. Může to znít skvěle, ale prakticky se to moc neosvědčilo.

V roce 1995 publikoval časopis Esquire takzvanou "Midas Strategii", o které psal: "Běžní investoři dokáží porazit devět z deseti odborníků na Wall Street využitím nové investiční strategie s fondy."

Strategie slibující závratnou dvoucifernou návratnost byla jen jednouchou hrou ve třech krocích:

  1. První den v měsíci rozdělte své peníze mezi deset nejlépe prosperujících fondů z minulého měsíce, takže na začátku dubna budete nakupovat "žhavé" fondy z března;

  2. na konci měsíce fondy prodejte;

  3. opakujte každý měsíc kroky 1 a 2.

Strategie však fungovala jen s historickými daty, nikoliv v reálném světě. I při použití několika málo fondů strategie nefungovala.

S fondy je nejdůležitější najít strategii, se kterou se dá žít. Obchodování můžete přenechat správě fondu a jen kontrolovat, jaké vám přináší výnosy.

Pokud fond využívá zdravou investiční strategii a investor je s ní srozuměn, může fond dlouhodobě držet. Když investor změní názor, má smysl fond změnit. Z tohoto pohledu má smysl strategie "kup a drž", ačkoli její samotné využívání ze strany fondů je zpochybnitelné.

Zdroj: Marketwatch.com

Kup a drž
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika