US MARKETOtevírá za: 17 h 23 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Warren Buffett vs. George Soros: Kdo je lepší?

Proč neinvestovat u lidí, kteří jsou nejlepšími investory na světě? Nejlepší sportovce najdete vždy v první lize. Kde hledat nejlepší portfolio manažery? Talent u Buffetta a Sorose byl objeven už dávno, měli proto dost času ukázat, co dovedou. Jejich úspěch v roli manažerů hedgeových fondů měl nejen filantropický dopad na společnost, ale přinesl především tučné zisky spokojeným klientům.

Vladimír Hobza
Vladimír Hobza
8. 12. 2010 | 12:00
Investování

Kdo tvrdí, že Warren Buffett není správce hedgeových fondů, si nevšímá, že arbitráž, pákový efekt, deriváty a obchodování na základě makroudálostí jsou dávno součástí Buffettovy strategie. Dokonce už v roce 1954 prováděl na kakau obchody na krátko.

Žádný z nich nemá PhD nebo MBA, přesto vykazují Buffett a Soros výjimečné kvality. Během více než 41 let proměnil Soros 1 000 dolarů na 14 milionů dolarů (po započtení všech poplatků), Buffett pak 1 000 dolarů na 3 miliony dolarů.

Když porovnáme vývoj hodnoty Berkshire Hathaway, Sorosova fondu a indexu S&P 500, vypadá to, jako by index ani nerostl.

Soros je výkonnější, Buffett bohatší

Jak je to možné? Klíčem je delší úročení výnosů.

  • Buffett začal se svými investicemi v roce 1957, Soros až v roce 1969

  • Buffett je z Omahy, Soros z Budapešti

  • Buffett se dal na obchodování s měnou a globální diverzifikaci asi před deseti lety, Soros kupoval akcie japonských a dalších zemí už kolem roku 1950

  • Sorosova skvělá výnosnost fondu je založena na hlubší mezinárodní znalosti. Jeho filozofie – reflexivita – je i přes svůj úspěch stále ignorována davem, Buffettův přístup – hodnotové investování – začíná být známé, proto se na trhu objevuje řada "konkurentů".

Buffett řídil takzvaný absolute return fund v období 1957–1969, a poté realizoval své strategie prostřednictvím Berkshire Hathaway. V roce 1962 koupil Berkshire Hathaway za 7,6 USD na akcii, nyní se obchoduje kolem 120 USD, tj. průměrný roční růst 22 %! I Buffettův fond vykazoval 13 let po sobě pozitivní výsledky. Po odečtení všech poplatků přinášel investorům čistý výnos 23,8 %.

Někteří ekonomové říkají, že Buffett měl jen štěstí. Ale když ho srovnáme s indexem S&P 500 od začátku roku 1957, dokázal významně překonat trh – hlavní index za tu dobu z 1 000 dolarů udělal "jen" 100 tisíc. Soros a Buffett se narodili v srpnu 1930 a mají dlouhodobou úspěšnou praxi s řízením různých fondů za dob, kdy ještě neexistovalo vysokofrekvenční obchodování (high frequency trading – HFT). Oba během kariéry působili ve dvou významných investičních fondech: Soros v Double Eagle a Quantum, Buffett v Buffett Partnership a Berkshire Hathaway.

Oba již odešli "do důchodu" a hledají své nástupce. Soros má "náhradu" od roku 1981. Rozsah jeho působnosti na správě fondu se každým rokem mění, ale pokaždé má dobrý přehled o portfoliu a implicitně se všemi pozicemi souhlasí.

Kterým akciím věří Buffettův nástupce?

Oba si hledali už od začátku šikovné kolegy a talentované zaměstnance – Jim Rogers (u Sorose) a Charlie Munger (u Buffetta) byli při práci výbornými pomocníky a poradci.

"Nehorázné" poplatky?

Soros účtoval 1 % ročně a 20 % ze zisku, žádné vstupní poplatky, zatímco Buffett účtoval 0 % a 25 % ze zisku se vstupním poplatkem 6 %. Po roce 1969 se dalo vydělat lépe se Sorosem a platit mu ty "vysoké" poplatky.

Profesionálové jsou oceněni právem, jsou jim finančně kompenzovány unikátní schopnosti. Pokud někdo změní díky svým dobrým schopnostem každých 1 000 dolarů na 100 milionů, pak si zaslouží být placen v miliardách. Zvlášť když jsou zájmy v souladu se zájmy klientů.

Buffettovi a Sorosovi se rozhodně podařilo popřít teorii efektivního trhu, protože dokázali, že jsou celá desetiletí schopni vytvářet velmi nadprůměrné zisky. Teorie efektivního trhu tuto možnost popírá. Historie ukázala, že investovat s profesionály se rozhodně vyplácí!

Zdroj: Seeking Alpha

George SorosInvestování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa