Zástupci společnosti ArcelorMittal v Římě jednali o podrobnostech prodeje skupiny Ilva

Zástupci skupiny ArcelorMittal, ocelářské odbory, vládní komisaři a viceministryně Teresa Bellanovaová se ve středu v Římě na ministerstvu hospodářského zúčastnili dalšího kola rozhovorů o prodeji ocelárny Ilva společnosti ArcelorMittal. Probírali zejména zachování stávajících pracovních podmínek a pohyblivé složky platu. Další kola jednání byla stanovena na 13., 20. a 23. dubna, informoval deník La Repubblica.
Itálie hledá kupce pro tuto ocelárnu od roku 2015, kdy vláda převzala kontrolu nad továrnou s cílem očistit ji a zachránit tisíce pracovních míst v ekonomicky slabé oblasti. V roce 2012 se kvůli skandálu ocelárna dostala pod zvláštní správu. Majitelé ocelárny, skupina Riva, byli obviněni, že způsobili ekologické a zdravotní problémy v oblasti.
Ocelárna v Tarantu s pěti vysokými pecemi, jež do skupiny Ilva patří, je podle agentury Reuters největším evropským producentem ocele. Společnost ArcelorMittal - respektive Am Investco, v níž má většinový podíl - soutěž vyhrála loni v červnu.
Během posledního kola rozhovorů, jež se konalo před týdnem, chtěla italská strana od jakéhokoli dalšího jednání kvůli představám skupiny ArcelorMittal o pracovních podmínkách a počtu pracovních míst upustit, uvedl Rocco Palombella z odborů UILM.
Italská strana se snaží vyjednat, aby ArcelorMittal, který musí po převzetí ocelárny uzavřít se zaměstnanci nové smlouvy, zachoval stávající podmínky, co se týče obsahu smluv, platů, odsloužených let a podobně, řekl o dnešní schůzce Marco Bentivogli z odborů FIM-CISL. ArcelorMittal chce jednat o pohyblivých složkách mezd, dodal Bentivogli.
"Bylo to už x-té zbytečné setkání," komentoval dnešní jednání Bruno Manganaro z odborářské skupiny FIOM. "Jednat pro vládu znamená osekávat všechny pohyblivé složky platu. Vláda opouští loď a my (odbory) nechceme zaměstnance (ocelárny Ilva) nechat na holičkách," dodal.
Během příštích setkání se bude jednat o kolektivních smlouvách a zejména o tom, kolik bude zachováno pracovních míst. Odbory chtějí dosáhnout toho, aby ArcelorMittal zaměstnal všech 14 200 stávajících pracovníků, kdežto ocelářský gigant tvrdí, že v momentě podpisu smlouvy se s vládou dohodl na zachování 10 000 pracovních míst.
Odbory dále poukazují na disproporci mezi plánovanou produkcí a počtem pracovních míst, jež se podle nich neobejde bez outsourcování konečných prací třetími společnostmi.
V listopadu začala prodej skupiny Ilva vyšetřovat Evropská komise kvůli obavám, že by mohl vést ke snížení konkurence u některých výrobků z ploché uhlíkové oceli a zvýšení cen pro malé a střední firmy v jižní Evropě, napsala Reuters.
V únoru Reuters uvedla, že ArcelorMittal, aby vyhověl požadavkům EK, prodá ocelárnu ve městě Piombino na ligurském pobřeží italskému ocelářskému podniku Arvedi. Deník Corierre di Taranto informoval minulý měsíc, že vedle hutí v Ostravě bude ArcelorMittal pravděpodobně nucen prodat i hutě v rumunském městě Galati.
Zdroj: ČTK