US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,54 %
NASDAQ+0,56 %
DOW JONES+1,05 %
PX+0,08 %
ČEZ+1,86 %
NVIDIA-1,30 %

VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Turecku

Pojišťovna VIG oznámila, že za 830 milionů eur převezme aktivity společnosti Aegon v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Turecku. Jedná se o aktivity v oblasti neživotního a životního pojištění, jakož i penzijní fondy, správy aktiv a servisní společnosti v těchto zemích. Celková velikost přebíraného předepsaného pojistného v roce 2019 byla 600 milionů eur (zhruba 6 % konsolidovaného pojistného VIG) s čistým ziskem 50 milionů eur.

Transakce nyní podléhá regulatorním a antimonopolním schválením a očekává se, že k jejímu uzavření dojde ve druhé polovině příštího roku. Solventností poměr by měl v době transakce zůstat v předem oznámeném komfortním pásmu 170-230 %.

K výraznému posílení pozice na trhu dojde především v Maďarsku, kde VIG zvýší svůj podíl z 8 % na 19 %, a stane se tak největší pojišťovnou na tamním trhu. Penzijní fondy pak spravují majetek ve výši 5 miliard eur.

"Na povrchu se transakce se jeví jako drahá s P/E 15-16 a P/B na úrovni 2,6. Dříve v letošním roce UNIQA převzala aktivity v regionu střední a východní Evropy od společnosti AXA při P/E 12. Na druhou stranu, přebírané aktivity Aegonu dobře doplní současné portfolio VIG a lze očekávat viditelné synergie. Akvizice by měla být zisková od samého začátku, a pokud dojde k materializaci synergií podle očekávání, tak by dopad do čistého zisku měl být více než 50 milionů eur, které aktiva vygenerovala v roce 2019. Dopad do solventnostního poměru bychom očekávali kolem 15 bazických bodů," napsal analytik Thomas Unger z Erste.

"VIG pokračuje v posilování pozice v regionu prostřednictvím akvizic, tato transakce je nicméně výrazně větší ve srovnání s většinou předchozích v posledních letech," doplnil analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Zdroj: Česká spořitelna, J&T Banka

Aktualita pro rok 2026

Fúze a akvizicePojišťovnyStřední a východní EvropaVienna Insurance Group (VIG)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

22. 1.-Andrej Rády
Investiční strategie