Jak na burze vybrat akciové vítěze? Nechte pracovat indexy

Horečka okolo umělé inteligence nabírá na obrátkách a investoři se snaží přijít na to, které firmy pohybující se v této oblasti budou vítězi. Ve hře jsou startupy, zavedené firmy, ale i společnosti jako NVIDIA, které nerozvíjejí samotnou umělou inteligenci, ale podílejí se na tvorbě prostředí, ve kterém AI může růst.
"Popravdě netuším, kdo může z technologického klání vyjít jako (akciový) vítěz. Navíc nejde jen o umělou inteligenci. Jsou tu kryptoměny, web 3.0 nebo metaverzum. Není jednoduché se v novinkách zorientovat, natož je investičně uchopit," říká Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management. "Jak tedy toto odvětví hraji? Nechávám indexy, aby vítěze vybraly za mě. Je to sice nuda a nezbohatnu za den, já mám ale času dost."
Následující graf od Dimensional Fund Advisors ukazuje průměrnou roční nadvýkonnost akcií společností, které se dostaly mezi deset největších na americkém akciovém trhu, v horizontu tří, pěti a deseti let před tím, než se tak stalo, a následně jejich nadvýkonnost, respektive podvýkonnost v horizontu tří, pěti a deseti let poté. "Z toho pro mě vyplývá jediné - chci mít v portfoliu akcie firem, které míří mezi ty největší," říká Carlson.
Společnost General Electric byla ještě v roce 2005 z hlediska tržní kapitalizace jedničkou v indexu S&P 500. Benchmark od té doby přidal téměř 400 %, akcie GE ale zhruba 50 % odepsaly. Naopak NVIDIA, která ještě ani v roce 2020 nepatřila mezi deset největších firem v S&P 500, přidává od roku 2005 zhruba 13 000 %.
"Můžete si sice říct, že když budete kupovat jen ty nejvýkonnější akcie, porazíte každý indexový fond. Jistě, problémem ale je, že k ukázání na tyto supervítěze je potřeba mít hodně štěstí při výběru, nemluvě o tom, že činit tak opakovaně je jako hrát ruletu. Indexovému fondu žádný vítěz neuteče. Sice si s vítězi kupujete i poražené, ve výsledku však nejde o výkonnost jednotlivých titulů, nýbrž o celkovou bilanci. Přiznávám, je to nudné, ale efektivní," dodává Ben Carlson.
Zdroj: A Wealth of Common Sense