Americké akcie: Pomalu s tím býkem!

Americký akciový index v uplynulém týdnu potvrdil vzestup nad hladinu 4 200 bodů a opakovaně testoval důležitou rezistenci na 4 300. Od minim z října 2022 již se zvedl o více než 20 %, a tak se množí komentáře o začátku nového býčího trendu. Na jednu stranu je index nejvýše za zhruba 14 měsíců, na stranu druhou to de facto znamená, že 14 měsíců stagnuje. Copak to je nějaký býčí trend?
Index S&P 500 se po celý uplynulý týden obchodoval ve velice úzkém rozpětí, celkově měl ale mírnou tendenci růst. Nakonec uzavřel silnější o 0,39 % a těsně pod hladinou 4 300 bodů. Ve čtvrtek se intradenně vyhoupl nad 4 300, v pátek se nad touto úrovní držel až téměř do konce obchodní seance, ale uzavřel dva body pod ní. Nad 4 300 trh uzavíral naposledy před 10 měsíci, to ovšem začínal jeho výrazný sestup, předtím byl S&P 500 nad 4 300 dokonce před 14 měsíci. Dlouhodobé rozpětí 3 800 až 4 200 je každopádně minulostí, index prorazil výše a průlom potvrdil. Z rezistence na 4 200 se tak stal support, který by mohl být brzy potvrzen při možné korekci posledního vzestupu. Support na 4 200 je ještě zesílen 50denním klouzavým průměrem. Případný růst nad 4 300 by byl velice silným býčím signálem.
Týden byl mimořádně klidný. Poprvé od listopadu 2021 nedošlo k žádnému posunu indexu alespoň o procento a zároveň ani v jednom dnu nebylo více nových 52týdenních minim než 52týdenních maxim v rámci jednotlivých titulů.
Velice nízko klesl index volatility VIX. To bylo vnímáno jako krátkodobý optimistický signál.
Při tak nízkých úrovních VIX sice klasický kontrariánský pohled velí sázet na pokles cen akcií, historicky nicméně takto "klidné" úrovně indexu strachu mnohdy vyústily naopak v období delšího a poměrně "nudného" růstu na akciovém trhu. To by se býkům jistě líbilo i tentokrát.
Index S&P 500 v každém případě uzavřel na týdenním grafu nejvýše za 14 měsíců.
V průzkumu Americké asociace individuálních investorů v posledním týdnu po dlouhé době převážili býci.
Býků bylo více než medvědů poprvé za 16 týdnů, jejich převaha byla nejvýraznější dokonce za 18 měsíců.
Index S&P 500 od svého minima v říjnu 2022 již přidal přes 20 %. Část tržních komentátorů to již považuje za začátek nového býčího trendu. Vhodnější se nám v redakci Investičního webu jeví definice býčího trendu, podle které je tento potvrzen až po překonání předchozích maxim. Vnímat ale odraz ode dna medvědího trendu zpětně jako moment, kdy žezlo převzali býci, je ale celkem v pořádku.
Aktuálně před indexem jako rezistence stojí již zmíněná hladina 4 300 bodů.
Pokud by loni v říjnu opravdu bylo dosaženo dna medvědího trhu, byl by relevantní následující graf. Ten srovnává vývoj indexu S&P 500 právě v obdobích před a po dosažení minima sestupného trendu.
Bank of America sestavila seznam tržních momentů, které v historii předcházely dosažení cenového dna. A varuje, že zatímco v minulosti bylo splněno 80 % těchto podmínek, v současnosti je jich zatím jen 50 %.
Argumentů pro další střednědobý vývoj cen amerických akcií je samozřejmě hodně na obě strany. Letošní růst indexu S&P 500 je například tažen největšími tituly a většina akcií za samotným indexem zaostává. Situace se ale v posledních týdnech začala měnit, k růstu se například připojily i cenné papíry menších společností.
Růst největších firem v indexu S&P 500 si mohou jako nadějný vykládat i býci. Například ocenění indexu S&P 500 bez 50 nejdražších akcií je poměrně atraktivní (P/E pro rok 2023 okolo 15).
Míra inflace v USA již poměrně výrazně klesla (čerstvá data za květen vyjdou již tento týden a také se koná zasedání FOMC). Je tak již na úrovni, po které historicky v ročním výhledu v průměru index S&P 500 vzrostl.
Americký dolar začal opět slábnout, byť jen pomalu. To je pro akcie v USA obecně podpůrný faktor.
V opravdu dlouhodobé perspektivě americký akciový trh nenabízí příliš silné medvědí argumenty.
Krátkodobější pohled je ale přinejmenším smíšený. Sázky na pokles indexu S&P 500 jsou vysoké a velká část peněz je "zaparkována" ve fondech peněžního trhu. Pro kontrariány jde v podstatě jen o další "plusy" pro americké akcie, ale opatrný investor statistiky nejspíše vnímá jako jasný důkaz toho, že velká část trhu akciím zatím příliš nevěří.
O ocenění již byla řeč. Ukazatel PEG (P/E vydělené mírou růstu zisků) je extrémně vysoko, což znamená, že ocenění vzrostlo mnohem rychleji než samotné zisky.
A nakonec připomínka inverze výnosové křivky v USA, která v minulosti předcházela všem recesím americké ekonomiky. Současná inverze výnosů na horizontu 3měsíčních vládních dluhopisů USA ve srovnání s 10letými bondy je výraznější než před významnými historickými krizemi. A trh s bondy není radno podceňovat, když si "hrajete s akciemi".
Zdroj: All Star Charts, TOPDOWN CHARTS, Chartoftheday.com, Raymond James, @gregrieben, Hi Mount Research, Bluechipdaily.com, AlphaCharts, eToro, Bank of America, Game of Trades