Investice do komerčních realit v Česku loni stouply o osm procent

Investice do komerčních realit v Česku loni dosáhly 2,03 miliardy eur, což je meziroční nárůst o osm procent. Při vyloučení transferů v rámci majetkové skupiny vlastníka a předprodejů dosáhl objem investic 1,67 miliardy eur, meziročně o šest procent méně. Z 51 procent se jednalo o domácí kapitál a největší podíl měly na investicích maloobchodní nemovitosti s 30 procenty. Vyplývá to z údajů realitní poradenské společnosti Knight Frank.
"Zatímco čísla za rok 2022 ukazují na dobrý výsledek českého investičního trhu, sílí obavy, že následující rok bude náročný. Část prodávajících bude nucena připustit, že na trhu došlo k přecenění, zejména kvůli prudkým nárůstům úrokových sazeb způsobeným snahami centrálních bank o zkrocení inflace. Financování v korunách bude ještě dražší a výnosy, aby dávaly investorům smysl, se budou muset přiblížit dvojciferným číslům," uvedl k aktuální situaci na trhu komerčních nemovitostí ředitel společnosti Knight Frank Richard Curran.
Objem investic do maloobchodních nemovitostí v ČR dosáhl v roce 2022 podle firmy přes 610 milionů eur. Do kanceláři šly investice z 27 procent, 22 procent zamířilo do výroby a logistiky a multifunkční nemovitosti měly podíl 16 procent. Největší transakcí roku byl podle Knight Frank prodej nákupních center City Park Jihlava a IGY Centrum České Budějovice odhadem za 215 milionů eur, které koupila od CPI Property Group slovenská skupina 365.invest.
Curran očekává, že letos bude narůstat poptávka po institucionálním nájemním bydlení a logistických areálech. Kanceláře budou podle něj stabilní a v maloobchodu bude stejně jako v posledních dvou letech poptávka zejména po nákupních parcích a samostatně stojících velkých prodejnách. Naopak u nákupních center a obchodů na hlavních obchodních ulicích mohou narůstat obavy investorů kvůli současné ekonomické situaci, což se s největší pravděpodobností projeví na výši cen tak, aby i tento produkt přilákal kupce, uvedl Curran.
Po investicích lokálního kapitálu měly na transakcích největší podíl finance z USA (13 procent) a Slovenska (11 procent). "Česká republika má štěstí v tom, že snížila svou závislost na zahraničním kapitálu a během let se zde vytvořila silná základna lokálních investorů. Tito investoři potáhnou trh i během následujících šest až dvanáct měsíců," doplnil Curran. V první polovině letošního roku očekává Knight Frank výrazný propad v obchodování, jelikož trh musí přijmout novou realitu s vyššími výnosovými procenty.
Zdroj: ČTK