122 věcí, které musíte vědět o trzích a ekonomice - 3. díl

Před rokem začal ekonomický komentátor a analytik Morgan Housel sbírat materiál na knihu, o které doufal, že se bude jmenovat 500 věcí, které potřebujete vědět o investování. Nakonec se sice dostal jen k číslu 122, ale i tak jde o úctyhodný seznam "zlatých" investičních a ekonomických pravidel. Podívejte se na třetí dvacítku.

41. Přísloví: "Šetřte každý měsíc nějaké peníze, a na konci roku budete překvapeni, jak málo stále máte."

42. John Maynard Keynes kdysi napsal: "Je bezpečnější být jen pozorovatelem než být investorem. Pozorovatel nese jen rizika, jichž si je vědom, zatímco investor podstupuje rizika neznámá."

43. "Historie není procházka, ale skoky vpřed," píše Nassim Taleb. Události, které mění svět, jako jsou atentáty na prezidenty, teroristické útoky, pokroky v medicíně či bankroty, přicházejí ze dne na den.

44. "Čas zahojí všechny rány," říká přísloví. Ale také nechá zapomenout na všechny důležité zkušenosti.

45. Není povinné sledovat finanční zpravodajství. A když už ho sledujete, nikdo vás nenutí brát ho vážně.

46. Nejnudnější firmy - výrobci zubních past, potravin nebo součástek - mohou být těmi nejlepšími dlouhodobými investicemi. Naopak ty nejvíce inovativní společnosti mohou investory velice zklamat.

47. V průzkumu Gallup v roce 2011 34 % Američanů prohlásilo, že je zlato nejlepší dlouhodobá investice, jen 17 % označilo za svého favorita akcie. Od té doby ztratilo zlato 35 % hodnoty, zatímco akcie si připsaly zhruba 90 %.

48. Podle ekonoma Burtona Malkiela zaostalo za indexem S&P 500 mezi lety 1970 a 2012 57 akciových fondů. Šokující na tom je, že tyto fondy mohou i přes své mizerné výsledky pokračovat v činnosti. Celá čtyři desetiletí! Naděje vždy vítězí nad realitou.

49. Většina ekonomických zpráv, které považujeme za důležité, nehraje v dlouhodobém horizontu žádnou roli. Derek Thompson z The Atlantic prohlásil: "V posledních dvou letech jsem napsal stovky článků o ekonomice. Mám ale pocit, že bych mohl tisíce slov zredukovat do jedné věty: 'Pomalu se to zlepšuje.'"

50. Široký index amerických akcií se mezi roky 1928 a 2013 zhodnotil 2000násobně. Pětinu své hodnoty ale během této periody ztratil hned dvacetkrát. Lidé by se méně děsili volatility, kdyby si uvědomili, jak je obvyklá.

51. "Důkazy jsou jednoznačné," píše Daniel Kahneman, "za zbohatnutí vděčí většina lidí větším dílem štěstí než dovednostem."

52. Existuje silná korelace mezi znalostmi a skromností. Nejlepší investoři pochopili, jak málo toho ve skutečnosti vědí.

53. Nikdo na světě netuší, kam se trh krátkodobě pohne.

54. Většina lidí by si polepšila, kdyby přestala hltat politiku a raději se zaměřila na zlepšení svého špatného finančního managementu.

55. Zpětně viděl blížící se finanční krizi každý. V reálu na začátku roku 2007 šlo ale o okrajový názor. S další krizí to bude na vlas stejné.

56. V roce 1909 bylo (v USA) 272 automobilek. Vlivem konsolidací a bankrotů se tři dopracovaly na vrchol. Dvě z nich pak zbankrotovaly. Zachytit slibný trend a vítěznou investici jsou dvě naprosto odlišné věci.

57. "Čím více se někdo ukazuje v médiích, tím méně se jeho předpovědi vyplňují," tvrdí psycholog z Kalifornské univerzity Phil Tetlock.

58. Žurnalistka Maggie Mahar prohlásila: "Lidé odolávají nahodilosti, trhy prognózám." Tato slova vysvětlují špatné zkušenosti většiny lidí s akciovým trhem.

59. "Všichni jen hádáme, někteří z nás ale používají zábavnější matematiku," napsal Josh Brown.

60. Pokud máte pocit, že jste dostali skvělý nápad, promluvte si s někým, kdo má opačný názor. Přinejhorším s ním budete názorově v rozporu, častěji ale získáte na věc pohled z jiné perspektivy. Bojujte proti konfirmačnímu zkreslení, lidské povaze přirozenému.

Zdroj:
fool.com
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat