10 důvodů, proč se pozice dolaru jako světové rezervní měny otřásá v základech

Americký dolar byl v dějinách světové ekonomiky asi nejblíže statusu globální měny. Po několik desetiletí absolutně dominoval mezinárodnímu obchodu. Kromě toho, že dominantní postavení dolaru mělo obrovské výhody pro americký finanční systém a spotřebitele, dávalo také neobyčejný světový vliv americké vládě.

Dnes je denominováno v americkém dolaru zhruba 60 % světových měnových rezerv. Na obzoru se ovšem rýsují zásadní změny. Velké ekonomiky BRIC(S) uzavírají dohody, v nichž omezují dolar jako prostředek směny ve vzájemném obchodě. Ropné velmoci začínají opouštět petrodolarový systém, a dokonce i oficiální mezinárodní instituce vydávají v poslední době řadu reportů, v nichž chtějí nový světový měnový systém, kterému již nebude dominovat americký dolar.

Sečteno a podtrženo, nadvláda dolaru je ohrožena mnohem více, než si Američané dokáží představit. Přicházející reforma měnového systému může mít dalekosáhlé dopady i na ekonomiku Spojených států. Pokud se navíc bude potácet tak jako dosud, může se přechod na nový systém spustit ještě dříve, než predikují ekonomové.

Potřebu reformovat stávající systém odstartovala Čína, druhá největší ekonomika světa, která by podle současných projekcí měla předstihnout Spojené státy v roce 2016. Do roku 2040 bude dokonce podle některých ekonomů čínská ekonomika třikrát větší než ta americká. Pro africký kontinent je již dnes Čína nejdůležitějším obchodním partnerem. Zhruba 70 tisíc čínských společností využívá v zahraničních transakcích jüan. Proč by tedy měl nadále třímat žezlo krále světových měn americký dolar?

Co Čína opravdu chce?
Vlivem ekonomické globalizace a přechodu k multipolárnímu rozložení světových sil bude Čína spolu s ostatními mladými trhy hrát stále větší roli, a to nejen letos, ale také v následujících dekádách. V roce 2008, když během finanční krize zesílil ekonomický vliv Číny, se nabízela vize, že Čína a Spojené státy začnou společně kralovat světové ekonomice ve formě zřízení jakéhosi G-2.

Co mluví proti dolaru?

1. "Dvojka" s "trojkou" světového obchodu chtějí obchodovat především ve vlastních měnách

Před několika měsíci vyrukovaly Čína a Japonsko s dohodou, která ve vzájemném obchodě upřednostňuje přímou směnu jejich národních měn ve snaze snížit transakční náklady firmám a podpořit bilaterální obchodní vztahy.

2. BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a J.A.R.) budou ve vzájemném obchodě využívat národní měny

Pět nejvýznamnějších rozvíjejících se ekonomik uzavřelo dva nové pakty, které v obchodě v rámci BRIC umožní využívat úvěrové nástroje v lokálních měnách. Od kontraktů si země slibují lepší využití potenciálu vzájemného obchodu, který za posledních pět let vzrostl o 28 %.

3. Rusko-čínská měnová dohoda

Více než rok už Čína a Rusko ve společném obchodě využívají národní měny. Obě velmoci již delší dobu prosazují, aby měly rubl a jüan větší váhu ve světovém rezervním koši měn. Nabouraly tak nadvládu amerického dolaru v mezinárodním obchodě.

4. Čínský jüan (žen-min-pi) v Africe

Pro Afriku nejsou již od roku 2009 hlavním obchodním partnerem Spojené státy, nýbrž Čína. A proto také Čína se svou měnou tak agresivně expanduje na tento kontinent. Odhaduje se, že bude do roku 2015 nejméně 100 miliard USD v čínsko-africkém obchodě vypořádáno v jüanech.

5. Čínská dohoda se Spojenými arabskými emiráty

Čína a SAE se dohodly na vyloučení amerického dolaru a využití vlastních měn v rámci obchodu s ropou. I když jsou SAE vcelku malým hráčem, je tato dohoda vážnou hrozbou pro petrodolarový systém. Co když je budou ostatní ropné velmoci chtít následovat?

6. Írán

Íránci jsou v averzi k americkému dolaru asi nejradikálnější. Nedávno dokonce prohlásili, že budou za ropu od Indie inkasovat zlato. Dá se očekávat, že se napjaté vztahy mezi Íránem a USA hned tak neuvolní a Írán bude Americe nadále uštědřovat zásahy, kde se dá.

Indie touží po zlatě: Důvod k obavám pro zlaté býky?
Indie zápasí se zpomalujícím růstem ekonomiky, oslabující měnou a slabou politikou současné vlády. Obrovský apetit Indie po zlatě může vzhledem k prohlubujícím se deficitům obchodní bilance a běžného účtu dostat ekonomiku do prekérní situace. Není proto žádným překvapením, že indická vláda zdvojnásobila dovozní clo na zlato, aby nevhodné alokaci kapitálu ve své zemi učinila přítrž. Hlad po zlatě má přiškrtit politická smyčka. Zahýbe předpokládaná změna poptávky po zlatě jednoho z největších světových odběratelů s globálními cenami drahého kovu?

7. Vzájemné vztahy Číny a Saúdské Arábie

Kdo dováží nejvíce ropy ze Saúdské Arábie? Nejsou to Spojené státy, ale Čína! Export do Číny navíc roste závratným tempem - v únoru zaznamenal meziročně 39% nárůst. Čína investuje v Saúdské Arábii do výstavby rafinérií a vzájemný obchod vzkvétá. Ani zde nemá petrodolar velké šance na přežití, když se Čína pro Saúdskou Arábii stala strategicky nejvýznamnějším odběratelem.

8. OSN tlačí na vznik nové světové měny

OSN ve svých zprávách otevřeně volá po alternativě k americkému dolaru v současném měnovém systému. V nedávném reportu se píše, že nový systém musí být postaven tak, aby se už nemusel déle spoléhat na americký dolar jako jedinou světovou rezervní měnu.

9. MMF si přeje totéž. Chce jednotnou globální měnu Bancor

Mezinárodní měnový fond usiluje rovněž o to, aby byl americký dolar sesazen z pozice hlavní světové rezervní měny. Měl by být nahrazen novou globální měnou "Bancor", kterou by měla právo emitovat nově vzniklá globální centrální banka. Ta by nebyla spjata s vývojem žádné konkrétní ekonomiky.

10. Svět už nemiluje Spojené státy

Světová obliba Spojených států povážlivě klesá. Ještě před několika dekádami k Americe všichni vzhlíželi, dnes je zarytých amerikanofilů pomálu. V současnosti Spojené státy spíš všichni nenávidí, tak proč by se měli namáhat se svými obchodními partnery směňovat své národní měny právě za americký dolar?

Zdroj:
Business Insider
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Čínský jüan
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat