50 firem, které v roce 2019 budou stát za pozornost (1. část)

Analytici agentury Bloomberg, kteří sledují stovky titulů z mnoha sektorů, vybrali 50 firem, jejichž akcie pro investory mohou představovat zajímavou výzvu, případně mají v plánu přelomový produkt. Při výběru brali v úvahu růst výnosů, tržní podíl, zadlužení a další faktory. Dnes se podíváme na prvních 17 firem ze seznamu.

Anheuser-Busch InBev

AB InBev několik let zaznamenává rychlý růst, s čímž souvisí i nárůst dluhu na 108 miliard dolarů. V nejbližších čtyřech letech chce společnost toto břemeno snížit na polovinu pomocí vlastní hotovosti, což bude znamenat omezení akviziční činnosti. Konkurenti budou díky otevírání nových trhů v Asii pokračovat v konsolidaci trhu s pivem, takže nebude překvapením, když se AB InBev rozhodne nabídnout některou ze svých dcer (z odvětví nealkoholických nápojů) k prodeji.

Anthem

Nová šéfka americké zdravotní pojišťovny Gail Boudreauxová bude mít co dělat, aby hrála s konkurencí vyrovnanou partii poté, co byla schválena akvizice firmy Aetna společností CVS a pokračuje vyjednávání o sloučení firem Cigna a Express Scripts. Anthem ale plánuje v roce 2019 rozběhnout vlastní program nákupů léků ("pharmacy benefit manager") a zřejmě se poohlédne i po nějaké akvizici.

Barclays

Generální ředitel Jes Staley si drží funkci i po vlně propouštění, soudních žalobách a dvoumiliardové pokutě od amerického ministerstva spravedlnosti. Banka se vrátila do zisku a její akcie jsou v rámci sektoru jedny z nejlevnějších v Evropě.

Bausch Health

Výrobce léků (dříve známý jako Valeant Pharmaceuticals) má před sebou přelomový rok. Lukrativní dermatologické přípravky, které vyrábí, by měly být schváleny americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, obavy ze zadlužení opadají a výrazně rostou prodeje léků na gastrointestinální potíže.

Boston Properties

Realitní společnost by měla zaznamenat růst příjmů od nových nájemníků stěhujících se do téměř plně pronajaté Salesforce Tower v San Franciscu. Další impulz by měl přijít od nových nájemců kancelářských prostor v New Yorku. Nejistotu může vyvolat snad jen konkurence v podobě nové budovy Hudson Yards stavěné společností Oxford Properties v newyorské čtvrti West Side.

Canopy Growth

Největší světový producent konopí těží z rychle se rozvíjející globální poptávky po legálních produktech na bázi marihuany pro lékařské i rekreační účely. Kanadská společnost, která působí v 11 zemích, expanduje do Německa a může vstoupit na další trhy včetně Španělska, Dánska a Austrálie. Partnerství s výrobcem alkoholických nápojů Constellation Brands může být zajímavou konkurenční výhodou.

CBS

Odchod generálního ředitele Lese Moonvese a dohoda s hlavním akcionářem National Amusements Inc. (NAI) vede k dohadům o prodeji společnosti. Samotná NAI sice rozhovory o převzetí zahajovat nechce, ale dohoda se společností Viacom je stále ve hře. CBS se v poslední době dařilo zejména na poli streamování a může v tom pokračovat i v roce 2019, v němž jí může pomoci i poskytování licencovaného obsahu.

Centrica

Britská elektrárenská a plynárenská společnost nadále ztrácí podíl na trhu. Další pohromou může být vládní opatření v Anglii, Skotsku a Walesu, které omezí platby za energie pro domácnosti. Budoucnost společnosti závisí na sázce na inteligentní domy a alternativní zdroje energie. V krátkém horizontu může dojít i k omezení dividendy a prodeji některých aktiv.

Cheniere Energy

Energetická firma má dobré vyhlídky díky svým přepravním terminálům pro zkapalněný zemní plyn v Louisianě a Texasu a rostoucí poptávce zejména v Asii, která drží ceny plynu na vyšších hladinách i mimo hlavní sezónu. Dlouhodobé smlouvy částečně chrání peněžní toky společnosti i před hrozbou cel ze strany Číny.

CK Asset Holdings

Victor Li, který přebral vedení společnosti od svého otce Li Ka-shinga, nejbohatšího muže Hongkongu, dává společnosti nový směr. Kvůli snížení expozice v developerských projektech v Hongkongu koupil hlavní sídlo UBS v Londýně za 1,3 miliardy dolarů a za australského plynárenského obra APA Group nabídl 9,5 miliardy dolarů. Loni v srpnu firma oznámila 20% růst zisku.

Comcast

Nákupem společnosti Sky největší provozovatel kabelové televize v USA završil transformaci v globálního distributora s více než 50 miliony zákazníků. Akvizice přináší rizika, ale také otevírá možnosti pro spuštění globální streamovací služby, která může konkurovat Netflixu. Zavedení širokopásmových 5G sítí firmu neohrozí díky jejím vlastním vysokorychlostním řešením, firma by ale měla vylepšit příjmy z internetu.

Dell Technologies

Společnost Dell se snaží zjednodušit svou kapitálovou strukturu a vrací se po pěti letech od odkupu akcií na burzu. Firma by měla na trhu působit jako finančně silnější a lépe diverzifikovaný lídr trhu, byť je také více zadlužená.

Deutsche Bank

Největší německá banka musí provést restrukturalizaci s cílem zaměřit se na klíčové silné stránky a zvýšení ziskovosti. Hlavní výzvou bude stabilizace obchodování, které zajišťuje významnou část příjmů, a zároveň banka musí omezit své globální ambice v oblasti investičního bankovnictví.

Energy Transfer

Sloučením firem Energy Transfer Partners a Energy Transfer Equity vznikla firma Energy Transfer LP s jedním s nejvíce diverzifikovaných portfolií služeb v energetickém průmyslu v USA. Sloučení firem také znamená snižování nákladů a zvyšování návratnosti, což může vést k další agresivní expanzi firmy.

Fannie Mae & Freddie Mac

V roce 2019 se očekávají soudní rozhodnutí týkající se převádění zisků obou agentur ministerstvu financí a také struktury FHFA. Pokrizové reformy firem, včetně převodů rizik na soukromé investory, menších bilancí a nových forem cenných papírů zajištěných hypotékami, může vyústit v navrácení hypotečních agentur do rukou soukromých investorů. Rizikem pro možnou privatizaci je pokles trhu s bydlením.

Fast Retailing

Japonská společnost dále expanduje v zámoří a snaží se předstihnout své největší konkurenty Inditex a H&M v souboji o pozici největšího prodejce oblečení. Dceřiná společnost Uniqlo a její mezinárodní operace by v průběhu jednoho až dvou let měly zajišťovat většinu tržeb a provozního zisku.

Ford Motor

Firma má před sebou velkou restrukturalizaci související s ukončením výroby sedanů na úkor pick-upů a SUV a také s rostoucí japonskou konkurencí a omezenou výrobní kapacitou v USA. Důležitý bude úspěch na otevírajícím se trhu s autonomními vozidly. Letošní rok bude pro byznys velice důležitý, ale management firmy není v komunikaci novinek příliš konkrétní.

Zdroj:
Bloomberg
Výhled na rok 2019
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat